30 lipca 2020

Ustawa 447. Jest raport Departamentu Stanu USA do ustawy o mieniu żydowskim w Polsce

(fot. Architect of the Capitol / Public domain)

Wczoraj ukazał się raport Departamentu Stanu USA dotyczący Ustawy 447 (Just Act). Polska zostaje wymieniona w nim jako jedyny kraj Unii Europejskiej, który nie przyjął całościowych rozwiązań dotyczących zwrotu mienia ofiarom Holocaustu i ich spadkobiercom.

 

Dokument zachęca Polskę do rozwiązania problemu mienia żydowskiego pozostawionego po 1939 r., ale nie zmusza naszego kraju do wypłat odszkodowań dla ofiar Holokaustu lub ich reprezentantom. Określa jednak Polskę „jedynym krajem członkowski Unii Europejskiej, w którym pozostały poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holokaustu i który nie uchwalił kompleksowej krajowej ustawy reprywatyzacyjnej”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie będący obywatelami amerykańskimi twierdzą, że procedury wymagane do odzyskania ich prywatnych nieruchomości za pośrednictwem polskiego systemu sądowniczego lub w drodze ugody z władzami centralnymi lub samorządem lokalnym są długotrwałe, uciążliwe, kosztowne i w dużej mierze nieskuteczne” – czytamy w dokumencie.

 

W części dotyczącej mienia bezspadkowego, raport stwierdza, że „Polska nie przyjęła ustawy dotyczącej znacznej ilości własności prywatnej pozostawionej bez spadkobierców w wyniku Holokaustu. Zamiast tego, majątek bezspadkowy podlega polskiemu prawu spadkowemu, na mocy którego majątek ten wraca do samorządu lokalnego lub Skarbu Państwa”.

 

„Według rządu, bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej Polska zaczęła regulować status prawny mienia pozostawionego przez właścicieli, w tym Żydów, którzy zginęli w czasie Holokaustu, na mocy szeregu dekretów regulujących status opuszczonego i porzuconego mienia, w ramach całościowej nacjonalizacji własności prywatnej w okresie powojennego funkcjonowania systemu komunistycznego” – czytamy.

 

Mimo braku oficjalnego wezwania Polski do spłaty odszkodowań, raport Departamentu Stanu nie zamyka dyskusji o roszczeniach dotyczących pożydowskiego mienia w Polsce. „Umacnia Deklarację Terezińską z 2009 r. fałszywą tezą o zobowiązaniach 47 państw, podkreśla problem mienia bezspadkowego i uznanego za porzucone po 1945” – stwierdza na Twitterze mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

 

 

„Jest raport w sprawie JUST 447 niepokojący. Zapowiadają się polityczne naciski na płacenie organizacjom żydowskim. To fakty!” – stwierdza z kolei Witold Gadowski.

 

 

Dokument komentuje też prasa izraelska. „Raport Departamentu Stanu wzywa Bośnię, Białoruś, Ukrainę, a zwłaszcza Warszawę, za to, że nie zrekompensowały ofiarom Holokaustu mienia zajętego podczas nazistowskiej okupacji” – pisze Times of Israel. „Stany Zjednoczone krytykują wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polskę, za to, że nie zrekompensowały ofiarom Holokaustu, ich rodzinom i społecznościom mienia zajętego podczas okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej, podczas gdy liczba ocalałych z holokaustu maleje ze względu na podeszły wiek” – dodaje.

 

Źródło: Twitter.com / pl.usembassy.gov

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram