DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Usłyszą dźwięk kościelnego dzwonu? Katolicy chcą zniesienia kuriozalnego zakazu

Usłyszą dźwięk kościelnego dzwonu? Katolicy chcą zniesienia kuriozalnego zakazu
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com
#KOŚCIÓŁ    #DZWONY    #HAJNÓWKA    #ZAKAZ    #MINISTER    #DŹWIĘK

Katolicy zbierają podpisy pod petycją m.in. do ministra środowiska o zniesienie zakazu używania dźwięku dzwonów w kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce. W tej sprawie skierowano też wniosek do ministerstwa środowiska o udostępnienie informacji publicznej. Resort środowiska zakazał używania dzwonów w dzień powszedni na skutek jednego anonimu, jakoby dzwony „zakłócały spokój”. 

 

Pierwszy anonim dotyczący dźwięku dzwonów kościoła pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce podlascy inspektorzy środowiska otrzymali na początku tego roku. W hajnowskim kościele, tak jak obecnie w większości nowych świątyń, na wieży kościoła zamontowane jest urządzenie elektroniczne odtwarzające dźwięki dzwonów. W dzień powszedni dźwięk dzwonu odzywał się na Anioł Pański czy na Apel Jasnogórski. Po pomiarach decybeli, inspektorzy używali miary dotyczącej dźwiękowej instalacji przemysłowej, w lutym tego roku Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Białymstoku nakazał „przyciszyć” dźwięk dzwonów. Dźwięk kościelnych dzwonów odzywał się więc nadal, jednak nieco ciszej.

 

Ta sama anonimowa osoba, mająca najwyraźniej „alergię” na dźwięk kościelnych dzwonów (autor anonimów twierdzi, że narusza on jego dobra osobiste) nadal jednak pisała do urzędów skargi. Jako że dzwony zupełnie nie umilkły, anonimowa osoba naskarżyła na podlaskich inspektorów do ministerstwa środowiska. Po tej interwencji, przed tygodniem, proboszcz parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce  otrzymał od Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska całkowity zakaz używania dźwięku dzwonów w dzień powszedni. – Powiadomiłem parafian, że dostaliśmy zakaz używania dzwonów, więc nie będą się one odzywać, przypominając o modlitwach m.in. Anioł Pański w ciągu dnia. Parafianie z wielkim smutkiem przyjęli tę informację – powiedział PCh24.pl ks. Zygmunt Bronicki, proboszcz parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce.

 

Generalny Inspektor Ochrony Środowiska wydając decyzję zakazującą używania dźwięków kościelnych dzwonów, powołał się na obowiązującą w Polsce od roku 2015 instrukcję ministerstwa ochrony środowiska. W razie złamania tego zakazu, parafii grozi grzywna lub nawet sprawa sądowa.  Ministerialna interpretacja tej instrukcji z roku 2016 jasno podaje, iż w przypadku kiedy dźwięk kościelnych dzwonów przekracza dopuszczalną normę mierzoną w decybelach, można zakazać używania dzwonów czy to tradycyjnych, czy elektronicznych. Przy czym świątynię, która jest miejscem kultu, ministerstwo środowiska traktuje w tym przypadku jako „zakład przemysłowy”.

 

Na upokarzającą katolików decyzję o zakazie używania dźwięku dzwonów jako jeden z pierwszych zareagował parafianin św. Cyryla i Metodego, Bogusław Łabędzki, mieszkaniec Hajnówki. Wystosował on do ministra środowiska Henryka Kowalczyka wniosek o udzielenie informacji publicznej. Zapytuje w nim m.in. czy stałą praktyką instytucji podległych ministerstwu środowiska jest rozpatrywanie anonimowych zawiadomień i skarg? Zwraca on również uwagę ministerstwa na fakt, iż w Hajnówce są dwie parafie katolickie i trzy prawosławne, które używają dźwięku dzwonów. A jednak „donosy”, a później zakaz używania dzwonów dotyczy tylko jednej parafii katolickiej.

 

Przedstawiciele katolickiej mniejszości Hajnówki mówią, iż autorowi anonimów, przez które doprowadził on do zakazu używania dźwięku kościelnych dzwonów, może wcale nie chodzić o „uciążliwą emisję hałasu”. Parafianie kościoła pw. św. Cyryla i Metodego wskazują na fakt, iż w świątyni tej znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone bohaterom polskiego podziemia niepodległościowego – Danucie Siedzikównie ps. Inka oraz mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. Łupaszka. Również w tej świątyni są odprawiane Msze św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych, do których część mieszkańców Hajnówki jest nastawiona negatywnie.

 

Tę opinię może potwierdzać ostatnio przesłany do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska anonim, w którym tym razem żąda się wydania zakazu używania podczas Mszy św., odprawianych w kościele pw. św. Cyryla i Metodego, głośników umieszczonych na zewnątrz kościoła. 

 

Parafianie postanowili nie być obojętni wobec jak mówią „naruszenia ich obywatelskich i konstytucyjnych praw”. W niedzielę 9 czerwca 2019 roku po Mszach świętych w kościele pw. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce będą zbierane podpisy pod petycją skierowaną do ministerstwa środowiska w sprawie wycofania zakazu używania dźwięku kościelnych dzwonów, który wyznacza duchowy rytm ich dnia.  - Sfera sacrum w życiu człowieka, o której przypomina dźwięk kościelnych dzwonów, związana jest z wyjątkową, transcendentną rzeczywistością. Nie sposób zakazami ograniczyć tej rzeczywistości do wyznaczonych dni czy tylko uroczystości – mówi Bogusław Łabędzki. 

 

Adam Białous


DATA: 2019-06-05 13:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do naszego proboszcza przyszła kiedyś aktywistka, jak powiedziała - parafianka, w słusznym wieku, z żądaniem zaprzestania dzwonienia, "bo przeszkadza" itp. itd. Ksiądz proboszcz wysłuchał uprzejmie, po czym poprosił o imię i nazwisko, celem odnotowania w kartotece, tak "aby podczas Pani pogrzebu nie dzwoniono, bo będzie Pani przeszkadzało". Pani odwróciła się i wyszła, a dzwony nadal dzwonią.
4 miesiące temu / Republikanin
 
@voivod Nie ma ani jednego słowa w wypowiedzi Pana, które by miało sens.
4 miesiące temu / Ryś
 
Ciekaw jestem, czy z równą gorliwością inspektorzy ochrony środowiska zareagowaliby na te grube decybele lecące z głośników na koncertach rockowych organizowanych na wolnym powietrzu, przykładowo takie które organizuje pan Owsik? Inną sprawą, dosyć znana są pomiary natężenia pola elektromagnetycznego wykonywane przy nadajnikach telefonii komórkowej. O takim fakcie operator musi być informowany z wyprzedzeniem. Oczywiście po zakończeniu pomiarów z prawidłowymi wynikami i oddaleniu się pomiarowców, natężenie skacze z powrotem do poziomu przypominającego otwartą mikrofalówkę... Wystarczy zaopatrzyć się w niedrogi miernik natężenia pola i sprawdzić samemu. Takich przykładów odpowiedniego" zaangażowania" różnych służb można by podawać sporo. Na szczęście w mojej parafii piękne trzy dzwony dzwonią ku Chwale Bożej i nikomu to nie przeszkadza.
4 miesiące temu / ciekawski
 
W mojej parafii jest tak od dawna niestety. Jeżeli na mszy muszę wyjść z dzieckiem na zewnątrz bo dziecko jest za głośne to już mszy nie słyszę.
4 miesiące temu / gdxc
 
Dobra zmiana - prawdziwa twarz.
4 miesiące temu / Adsumus
 
Ja naprawdę mam nadzieję że nienawiść do innych ludzi którą sączycie odbije się na WAS. Jak to powiedział WASZ Jezus.
4 miesiące temu / voivod
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.