26 marca 2020

USA wysyłają więcej towarów do Europy niż do Chin

(fot. pikepro.com / Creative Commons Zero - CC0)

Wartość eksportu towarów amerykańskich do UE w 2019 r. była trzykrotnie wyższa niż wartość towarów wysłanych ze Stanów Zjednoczonych do Chin. Wybuch pandemii wirusa SARS – CoV – 2 nastąpił w momencie negocjacji mających poprawić ten niekorzystny bilans.

 

Wartosć amerykańskiego eksportu do UE wyniosła w 2019 r. 337 mld dol., co stanowi wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, zgodnie z raportem Transatlantic Economy 2020, opublikowanym w czwartek 26 marca. Raport „Transatlantic Economy” to coroczne badanie koncentrujące się na handlu i inwestycjach między USA a Europą. Publikują go Daniel S. Hamilton i Joseph P. Quinlan z Instytutu Polityki Zagranicznej Uniwersytetu Johns Hopkins w USA.

Wesprzyj nas już teraz!

Z opracowania wynika, że Europa wciąż pozostaje głównym odbiorcą towarów amerykańskich i stosunki USA z krajami europejskimi nadal mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki amerykańskiej.

 

Raport pojawił się, gdy USA prowadzą rozmowy handlowe zarówno z Chinami, jak i UE. Administracja Trumpa potraktowała priorytetowo porozumienie z Pekinem w celu zmniejszenia ogromnego deficytu handlowego z Chinami. Negocjacje zostały zakłócone przez pandemię COVID-19.

W  2019 r. Ameryka importowała z UE towary o wartości 515 miliardów dolarów, utrzymując znaczny deficyt w handlu z Unią Europejską.

 

Według raportu, w 2019 r., 50 proc. globalnych inwestycji w USA pochodziło z Europy (wartość 125 mld dol.). Stany Zjednoczone i Europa nadal są dla siebie głównym źródłem i celem bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

 

Jeśli chodzi o zatrudnienie, raport wskazuje, że w 2018 r. korporacje amerykańskie utworzyły w Europie około 4,9 miliona miejsc pracy, z  czego na samą Wielką Brytanię przypada 1,5 miliona, Niemcy – 710 tysięcy i Francję – pół miliona. Te kraje najbardziej skorzystały z inicjatyw USA. W Ameryce europejskie firmy stworzyły 4,7 miliona miejsc pracy dzięki inwestycjom bezpośrednim.

Po latach wojny handlowej Waszyngton i Chiny podpisały rozejm w dniu 15 stycznia 2020 r. Umowa gospodarcza i handlowa (ETA), znana również jako umowa w fazie 1, zobowiązała Chiny do otwarcia rynku. Wymaga ona, aby chiński przywóz niektórych towarów z USA wzrósł o około 95 mld dol. w 2021 r. w stosunku do poziomu z 2017 r.

 

Według raportu „Transatlantic Economy,” na początku tego roku oczekiwano, że gospodarka amerykańska będzie rozwijać się w szybszym tempie niż UE, w tempie 2 proc. PKB w porównaniu do 1,4 proc. PKB Unii Europejskiej.

 

W raporcie wskazano, że Brexit może „okazać się kosztowny dla Wielkiej Brytanii i osłabić klimat biznesowy w UE”. Według artykułu opublikowanego przez Bloomberg 10 stycznia Brexit kosztował już brytyjską gospodarkę około 170 miliardów dolarów od czasu referendum.

 

W 2018 r. kapitał USA w Wielkiej Brytanii wynosił 758 miliardów dolarów. Oznacza to, że inwestycja amerykańskich firm w Wielkiej Brytanii była prawie trzykrotnie większe niż w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (260 miliardów dolarów).

 

Ponieważ brytyjska gospodarka spodziewa się spowolnienia, wiele firm w Wielkiej Brytanii szuka alternatywnych lokalizacji w UE, takich jak: Niemcy, Francja, Irlandia i Holandia np. Discovery Inc. i agencja ratingowa AM Best.

 

Źródło: euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram