DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

USA wkrótce ogłoszą wycofanie się z traktatu rozbrojeniowego z czasów zimnej wojny

USA wkrótce ogłoszą wycofanie się z traktatu rozbrojeniowego z czasów zimnej wojny
REUTERS/Kevin Lamarque/ FORUM

Administracja Trumpa zamierza ogłosić, że formalnie wycofuje się z układu o ograniczeniu pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF), zawartego w 1987 r. między USA a ZSRR. Wymagał on przede wszystkim usunięcia rakiet średniego zasięgu z Europy, które groziły wybuchem wojny nuklearnej. Powróci więc nowy wyścig zbrojeń?

 

Amerykańskie służby wywiadowcze wskazywały, że porozumienie naruszyła Rosja, która nie zniszczyła wszystkich systemów rakietowych i opracowała nowe typy rakiet o średnim zasięgu. Moskwa wielokrotnie zaprzeczała, jakoby posiadała niedozwoloną broń o zasięgu od 500 do ponad 5500 kilometrów.

 

Jednak kilka tygodni temu Rosjanie przyznali, że posiadają nowy system rakiet cruise, które teoretycznie – zgodnie z postanowieniami traktatu o ograniczeniu zbrojeń strategicznych INF z 1987 roku – nie powinny istnieć. Traktat INF docelowo miał oczyścić Europę z pocisków nuklearnych. Jeszcze dwa tygodnie temu, ambasador USA w Genewie stwierdził, że Rosja ma czas na zniszczenie tego systemu.

 

Po zakończeniu sesji Konferencji Rozbrojeniowej ONZ, rosyjski dyplomata Alexander Dejneko powiedział reporterowi Reutera: - Nie ulegniemy żadnym ultimatum takim, jak likwidacja lub wyeliminowanie pocisków, które nie mieszczą się w zakresie zakazów traktatowych.

 

Rosja zaprzeczyła, gdy amerykańskie służby wywiadowcze wskazywały, że posiada system rakiet cruise SSC-8/9M729. Jednak dyplomaci NATO potwierdzili, że Moskwa przyznała, iż taki system ma, chociaż tłumaczyła, że zasięg rakiet mieści się w limicie 500 km określonym przez traktat o ograniczeniu zbrojeń strategicznych.

 

Ambasador USA, Robert Wood ocenił, że system jest „silnym i bezpośrednim zagrożeniem dla Europy oraz Azji”, ponieważ ma zasięg od 500 do 1500 km (310-930 mil), co jest sprzeczne z traktatem, który ma zapobiegać atakom w krótkim czasie. – Rosja musi w sposób możliwy do udowodnienia zniszczyć wszystkie pociski SSC-8, wyrzutnie i związany z nimi sprzęt, aby przywrócić zgodność z traktatem INF – oświadczył wówczas Wood.

 

Dodał, że „niestety Stany Zjednoczone coraz częściej stwierdzają, iż Rosji nie można ufać w sprawie przestrzegania zobowiązań dotyczących kontroli zbrojeń, a jej agresywne i złośliwe działania na całym świecie zwiększyły napięcia”.

 

Po spotkaniu z przedstawicielami Moskwy w Genewie, Stany Zjednoczone podały, że oferta Kremla dotycząca ratowania traktatu wynegocjowanego przez prezydenta USA, Ronalda Reagana i sowieckiego przywódcę, Michaiła Gorbaczowa nie była prawdziwa, ponieważ nie można jej było zweryfikować – wynika z doniesień agencji Reutera.

 

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że 2 lutego rozpocznie procedurę wycofywania USA z porozumienia, potencjalnie umożliwiając Waszyngtonowi opracowanie własnych pocisków średniego zasięgu. Procedura ma trwać sześć miesięcy.

 

Przedstawiciele władz NATO do ostatniej chwili zabiegali o to, by nie dopuścić do unieważnienia umowy. W zeszłym tygodniu spotkali się też z wysłannikiem Moskwy na specjalnej naradzie NATO-Rosja.

 

Przedstawiciele USA wskazują, że konieczne byłoby wynegocjowanie nowego porozumienia o ograniczeniu zbrojeń strategicznych, by objęło ono także Chiny. Pekin nie był stroną umowy INF, co daje mu przewagę w Azji, gdzie może rozmieszczać – bez żadnych konsekwencji – dużą liczbę pocisków o zasięgu wykraczającym poza granice traktatu.

 

Jeszcze w grudniu ub. r. Sekretarz Stanu, Mike Pompeo ogłosił, że Waszyngton daje Moskwie 60 dni na powrót do przestrzegania porozumienia,  zanim ostatecznie podejmie decyzję dotyczącą przyszłości umowy. Termin 60 dni upływa w sobotę, a Biały Dom ma powiadomić dzisiaj, że wysiłki zmierzające do wypracowania porozumienia w sprawie przestrzegania przepisów zakończyły się fiaskiem, dlatego USA wycofują się z umowy.

 

W czwartek rzeczniczka prasowa NATO, Oana Lungescu potwierdziła, że ​​nie ma żadnych oznak na to, aby uzyskać porozumienie w sprawie przestrzegania umowy INF przez Rosję. „Musimy więc przygotować się do świata bez traktatu" - napisała.

 

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych, Siergiej Riabkow, zacytowany przez rosyjską państwową agencję prasową TASS we czwartek także potwierdził, że: „Niestety, nie ma postępu. Stanowisko strony amerykańskiej jest bardzo trudne i brzmi jak ultimatum”. Riabkow dodał, że mimo, iż Waszyngton zamierza zrezygnować ze zobowiązań, wynikających z traktatu,  Moskwa jest gotowa „szukać rozwiązań „, które mogłyby utrzymać umowę w mocy.

 

Na mocy porozumienia INF, Stany Zjednoczone wycofały z Europy wszystkie rakiety pośredniego zasięgu zdolne do przenoszenia broni jądrowej.  

 

Perspektywa wycofania się USA z paktu INF wywołała niepokój w kraju i na całym świecie. Burmistrz Des Moines z Iowa, Frank Cownie wraz z innymi prawodawcami w USA, Kanadzie, Europie napisał list do prezydentów USA  i Rosji, wyrażając troskę z powodu groźby rozwiązania umowy INF i zniesienia innych ograniczeń dotyczących broni.

 

Amerykańska ambasador przy NATO, Kay Bailey Hutchison, obwiniła Rosję za zaistniałą sytuację, przypominając o agresji na Ukrainę.

 

Eksperci lewicowego think tanku Carnegie Endowment for International Peace oświadczyli w tym tygodniu, że chociaż łamanie przez Rosję traktatu INF stanowi poważny problem, wycofanie się USA w obecnych okolicznościach przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Doprowadzi bowiem do nowego wyścigu zbrojeń.

 

Kingston Reif, dyrektor ds. rozbrojenia w Stowarzyszeniu Kontroli Zbrojeń uważa, że administracja Trumpa by ratować porozumienie nie wyczerpała jeszcze wszystkich dyplomatycznych możliwości. Reif ma nadzieję, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nadal będą trwały negocjacje, by zachować umowę. Dodaje jednak, że za wycofaniem się z traktatu w szczególności optował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta, John Bolton, który przy każdej okazji krytykował porozumienie.

 

Pentagon już wysłał zawiadomienie do senackiej komisji sił zbrojnych, że administracja planuje wycofać się z umowy w ciągu sześciu miesięcy od oficjalnego powiadomienia.  

Według Bloomberga, zawieszenie INF stanowi kolejny punkt zapalny w stosunkach USA-Rosja. Jest to też kolejna odrzucona przez Trumpa i jego doradców umowa międzynarodowa.

 

Senator Jeff Merkley, Demokrata z Oregonu i inni senatorowie z Partii Demokratycznej opracowali nowelizację traktatu, dołączając do niej ograniczenia dotyczące nowych rodzajów broni.

Zdaniem Merkleya, „zawieszenie umowy grozi rozprzestrzenieniem systemów jądrowych przez Rosję, stanowiących zagrożenie dla Europy i naraża na szwank dziesięciolecia ponadpartyjnych wysiłków na rzecz ograniczenia zagrożeń nuklearnych ze strony Rosji.”

 

Źródło: voanews.com / Bloomberg.com

AS


DATA: 2019-02-01 11:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak inni tam nie przejza na oczy i sie nie nawroca czym predzej a pojda w slady Herod Jorku i zaczna diabelskie celebracje przy rozowych swiatelkach to nie beda potrzebne zadne traktaty bo sie ziemia rozstapi i pieklo ich pochlonie a reszte ogien z Nieba wypali.
10 miesięcy temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.