DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

USA Today: bez „szczęścia” i „pójścia na skróty” szybka szczepionka na COVID-19 niemożliwa

USA Today: bez „szczęścia” i „pójścia na skróty” szybka szczepionka na COVID-19 niemożliwa
Fot. Mariusz Jakubowicz / Forum
#KORONAWIRUS    #SZCZEPIONKA    #COVID-19    #USA TODAY    #SARS-COV-2    #PANDEMIA    #TESTY    #ETYKA

„Chęć otrzymania szczepionki w przyszłym roku w lecie wymagać będzie zarówno szczęścia jak i pójścia na skróty w sferach, gdzie nigdy nie skracano dróg, stawiając niegdyś czysto akademickie pytania dotyczące testowania szczepionek na pierwszy plan” – pisze na łamach amerykańskiego dziennika „USA Today” Elizabeth Weise.

 

„Testowanie szczepionek może trwać dziesięciolecia, a w wyścigu z COVID-19 nie mamy nawet lat” – zauważa publicystka w artykule „Chcąc znaleźć szczepionkę na koronawirusa, czy etyczne jest infekowanie chorobą, na którą nie znamy lekarstwa?”. Obecna sytuacja może jednak stworzyć precedens w etycznym podjeściu do kwestii szczepień.

 

Dzisiejsze wytyczne mówią jasno: nie zakaża się celowo chorobami, na które nie znamy lekarstwa. Prowadzone już – np. w Wielkiej Brytanii testy polegają na podawaniu ochotnikom eksperymentalnej wersji szczepionki i „wypuszczaniu” ich do codziennego życia, z zachowaniem dystansu społecznego. Dopiero gdy jakaś osoba zakazi się koronawirusem, prowadzone są dalsze badania. Jednak coraz więcej ekspertów odchodzi od takiego myślenia.

 

By przyspieszyć ten żmudny proces, planuje się podawanie szczepionki, a następnie celowe zakażenie ochotnika koronawirusem SARS-CoV-2. Metoda budzi wątpliwości etyczne, ponieważ do dzisiaj nie mamy lekarstwa na wywołaną koronawirusem chorobę COVID-19.

 

„W tej kwestii stąpamy po etycznym polu minowym” – ocenia Weise. „Jakiś procent ochotników, nie ważne jak zdrowych i młodych, umrze” – podkreśla.

 

Z tego powodu celowe zakażanie chorobą zwane jako „challenge testing” przeprowadza się jedynie podczas badań nad chorobami, na które znamy lekarstwa jak np. cholerą, czy malarią. Nawet wtedy osoby przechodzą chorobę bardzo ciężko, jednak ryzyko śmierci czy stałych powikłań jest minimalne.

 

W przypadku COVID-19, nie ma wystarczających danych do określenia stopnia zagrożenia, a jedyny skuteczny lek – remdesiwir – jedynie skraca czas przechodzenia choroby, nie lecząc objawów.

 

Publicystka wskazuje, że rośnie polityczna presja na przyspieszenie procesu wynalezienia i powszechnego wprowadzenia szczepionki. 20 kwietnia grupa niezależnych 35 prawników wystosowała apel do amerykańskiego ministerstwa zdrowia oraz Agencji Żywności i Leków, o przeprowadzanie zwiększonej ilości testów i zatwierdzenie umożliwiających je zmodyfikowanych procedur. „Każdy tydzień zwłoki we wdrożeniu szczepionki dla siedmiu miliardów ludzi na całym świecie będzie kosztowało tysiące istnień” – piszą. „Musimy podjąć usprawiedliwione ryzyko” – przekonują w apelu.

 

Źródło: eu.usatoday.com

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-05-06 12:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak mówił Bill Gates: "wyłożenie każdego jednego ! dolara na wynalezienie szczepionki da zysk 40 dolarów!". Przy siedmiu miliardach ludzi do wyszczepienia, będzie niezły gigantyczny zysk inwestorów i producentów "leków". Miliarderzy zarobią kolejne miliardy. Ilu ludzi pójdzie przez to do piachu lub zostanie kalekami? Tym nikt nie będzie się przejmował. Zwiększy się tyko przestrzeń bytowa na Ziemi.
18 dni temu / Marzena
 
"Jakiś procent ochotników, nie ważne jak zdrowych i młodych, umrze" "Publicystka wskazuje, że rośnie polityczna presja na przyspieszenie procesu wynalezienia i powszechnego wprowadzenia szczepionki." Zatem jaki procent UMRZE z tych NIE zdrowych i NIE mlodych?
29 dni temu / Ryś
 
?Każdy tydzień zwłoki we wdrożeniu szczepionki dla siedmiu miliardów ludzi na całym świecie będzie kosztowało tysiące istnień? Oni - depopuliści tak martwią się o ludzkość ? Koń by się usmiał. Spieszno im do tych globalnych bilionów za sprzedaż tych szczepionek
29 dni temu / grimm
 
Ile producent, czy raczej inwestor, zarobi na jednej szczepionce - 1$, 5$, 10$? Cokolwiek. Pomnożone przez planowane kilka miliardów daje sumę wartą zbrodni...
29 dni temu / Wojtek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.