DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

USA ograniczą wolność słowa?

USA ograniczą wolność słowa?
fot. Todd Page/commons/creative

USA podjęły starania, które mają doprowadzić do przyjęcia rezolucji ONZ, która skutecznie ograniczy wolność słowa. Wszystko to odbywa się pod pozorem walki z tzw. mową nienawiści. Stany Zjednoczone już nie raz odcinały się od tego typu zobowiązań, powołując się na konieczność przestrzegania ustawy zasadniczej. Teraz wydaje się jednak być inaczej.


Pod koniec ubiegłego roku w Waszyngtonie zorganizowano kilkudniowe spotkanie, poświęcone kwestii przyjęcia oenzetowskiej uchwały, zakazującej tzw. mowy nienawiści. Uchwała zaproponowana została przez koalicję państw muzułmańskich, które w pierwotnej wersji domagały się kryminalizacji aktów dotyczących zniesławiania religii. Po waszyngtońskim spotkaniu, muzułmanie zaproponowali usunięcie zapisu dotyczącego zniesławiania religii i zastąpienie go artykułem o „zakazie podżegania do nienawiści”. Chodziło o pozyskanie dla uchwały wszystkich tych, którzy obawiali się, że będzie ona służyła wyłącznie muzułmanom - do zwalczania „islamofobii.”

 

23 marca 2012 r. Rada Praw Człowieka przyjęła bez głosowania uchwałę, której celem tak naprawdę jest ograniczenie wolności słowa na świecie. Jednym z promotorów uchwały jest Organizacja Współpracy Islamskiej (dawniej Organizacja Konferencji Islamskiej lub „OIC"), która w ciągu ostatnich lat doprowadziła do przyjęcia na forum ONZ licznych rezolucji, potępiających zniesławianie religii.

 

Niedawno przyjęte uchwały bardzo konkretnie „potępiły" pewien rodzaj wypowiedzi i „wezwały państwa do podjęcia skutecznych działań zgodnie z postanowieniami niniejszych uchwał i ze zobowiązaniami, wynikającymi z prawa międzynarodowego, w celu zwalczania takich incydentów”. W skrócie, można powiedzieć, że jest to wyraźne wezwanie państw do działania, w celu ograniczenia niektórych rodzajów wypowiedzi.


Uchwały zabraniają „popierania w jakikolwiek sposób nienawiści religijnej, która byłaby podżeganiem do dyskryminacji, wrogości lub przemocy przy użyciu druku, środków audio-wizualnych, mediów elektronicznych lub innych komunikatorów.”

 

Język ostatnich uchwał oznaczonych numerami 16/18 i 19/25 jest uderzająco podobny do przepisów europejskich, zakazujących tzw. mowy nienawiści, które są obecnie  wykorzystywane w procesach sądowych.


Uchwała 19/25 nie zawiera wyraźnego odniesienia do „zniesławiania religii", lecz koncentruje się na „powstrzymaniu mowy nienawiści”. Większość krajów europejskich przyjęła przepisy, mające zwalczać „mowę nienawiści”.  Stany Zjednoczone jak na razie nie mają takich uregulowań, ale wydają się wyraźnie zmierzać w tym kierunku.


Sekretarz Stanu poparła inicjatywę OIC. W tej chwili administracja Obamy pracuje nad tym, aby oenzetowska  uchwała mogła zostać przyjęta w USA, mimo, że konstytucja wyraźnie zakazuje ograniczania wolności wypowiedzi.

 

 

Źródło: GatestoneInstitute, AS.DATA: 2012-05-17 16:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.