DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

USA: znana kongresmanka atakuje „kolonializm” św. Damiana z Molokai

USA: znana kongresmanka atakuje „kolonializm” św. Damiana z Molokai
Fot. Reuters / Forum

„To szalone i oburzające” – w ten sposób biskup pomocniczy Los Angeles Robert Barron skomentował w mediach społecznościowych słowa jednej z czołowych przedstawicielek Partii Demokratycznej Alexandrii Ocasio-Cortez, która skrytykowała obecność na Kapitolu pomnika św. Damiana z Molokai, XIX-wiecznego misjonarza z Belgii, pracującego wśród trędowatych na Hawajach.

 

Dla członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych obecność posągu stanowi dowód tego, jak wygląda „patriarchat i kultura białej supremacji”. Kontrowersyjna socjalistka w swym wpisie na Instagramie postulowała, że to Lili’uokalani, ostatnia królowa Hawajów, powinna zostać uhonorowana w formie posągu na Kapitolu.

W filmie umieszczonym na Twitterze biskup Barron wyraził przypuszczenie, że Demokratka z Nowego Jorku prawdopodobnie nie wie, o kim mówi, bo ze wszystkich 50 pomników umieszczonych w National Statuary Hall na Kapitolu podobizna „Apostoła trędowatych” jest najmniej odpowiednia do krytykowania. Przypomniał przy okazji pełne poświęcenia życie misjonarza, który nie tylko ewangelizował, ale przede wszystkim troszczył się o odrzuconych, stając się „trędowatym pośród trędowatych”. – On jest postacią, którą mieszkańcy Hawajów otaczają czcią – podkreślił biskup, tłumacząc, dlaczego właśnie ta postać została wybrana, by reprezentować stan w reprezentacyjnym budynku w Waszyngtonie.

 

 

Kojarzenie tego człowieka w jakikolwiek sposób z kolonializmem i supremacją białych jest po prostu śmieszne i obraźliwe. Pokazuje płytkość i naiwność tych kategorii opisujących niesprawiedliwość społeczną – dodał duchowny i wyraził nadzieję, że w świętym Damianie, który był przykładem moralnego heroizmu, każdy, bez względu na rasę lub wiarę, zobaczy jedynie wielkiego bohatera.

Wypowiedź Ocasio-Cortez ostro skrytykowali też inni obserwatorzy życia politycznego. Publicysta magazynu „The Week” zauważył, że kongresmenka, która kiedyś skarżyła się, że nie jest w stanie sobie pozwolić na mieszkanie, gdyż zarabia obecnie tylko 174 tysięcy dolarów rocznie, mając gwarantowaną bezpłatną opiekę zdrowotną i inne korzyści do końca życia, postanowiła zaatakować pomnik ojca Damiana, który zgodnie ze swymi ślubami żył w ubóstwie i ostatecznie zmarł na trąd.

Publicysta Matthew Walther przypomniał, że posąg o. Damiana z waszyngtońskiego Kapitolu jest wierną kopią tego, który stoi przed stanowym Kapitolem w Honolulu. Zwrócił także uwagę, że po kanonizacji tego misjonarza w 2009 roku specjalne słowa podziękowania wystosował do papieża ówczesny prezydent USA Barack Obama. Przywołał też słynny esej na cześć świętego, autorstwa prezbiterianina Roberta Louisa Stevensona. Zaznaczył, że w swoim ojczystym kraju o. Damian został określony mianem De Grootste Belg („największy Belg”).


Józef (w zakonie Damian) de Veuster urodził się 3 stycznia 1840 r. we flamandzkim Tremelo jako siódme spośród ośmiorga dzieci w rodzinie chłopskiej. Wstąpił do Zgromadzenia Misyjnego Najświętszych Serc Jezusa i Maryi w Arnstein. Został więc wysłany na Hawaje, gdzie przybył w 1864 roku. W Honolulu przyjął święcenia kapłańskie, a następnie został posłany jako wędrowny misjonarz w głąb kraju.

Na wyspie Molokai, na terenie zamkniętej enklawy trędowatych, opiekował się miejscową ludnością. Zakonnik pracował tam przez 11 lat, poświęcając się chorym i umierającym w nieludzkich warunkach tubylcom. Był pielęgniarzem i duszpasterzem, zajmował się stolarką i uprawą roślin. Jego działalność spowodowała, że świat zwrócił uwagę na tę nieuleczalną chorobę. Sam zaraziwszy się trądem zmarł 15 kwietnia 1889 r. na Molokai w wieku 49 lat.

Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Damiana de Veustera 4 czerwca 1995 r., podczas swej drugiej pielgrzymki do Belgii. Papież Benedykt XVI kanonizował go 11 października 2009 r. w Watykanie.

Święty Damian de Veuster jest patronem trędowatych i chorych na AIDS.

 

KAI, Twitter

RoM

 

 

 

 


DATA: 2020-08-01 18:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@hmm Przestań kłamać trollu
10 dni temu / Alex Wolf
 
@hmm- każdą lewacka ideologia a w szczególności ta z tęczową flagą to kolonizacja i gwałt na Polakach- przed przyniesieniem tej zarazy z rewolucyjnej Francji a nastepnie bolszewickiej Rosji śmierć męczeńską poniosły miliony Polaków
10 dni temu / Darius
 
każda działalność misyjna jest swego rodzaju kolonializmem i ingerencją w zastaną kulturę a trądu przed nastaniem białych tam nie było
11 dni temu / hmm
 
Taka amerykańska Spurek
11 dni temu / Pulpecior
 
nic nie jest przypadkowe! ruch obalania w uasraelu sponsoeująś fundacje białasów: sorosa, forda itp!
11 dni temu / kapewu?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.