DZIŚ JEST:   16   LISTOPADA   2019 r.

NMP Ostrobramskiej
Św. Gertrudy Wielkiej
Św. Małgorzaty Szkockiej
 
 
 
 

USA: znaczący rozwój parafii, w których sprawuje się Mszę św. „trydencką”

USA: znaczący rozwój parafii, w których sprawuje się Mszę św. „trydencką”
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.:Servus Tuus [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Amerykańskie parafie, w których posługują księża należący do Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, odnotowały znaczący rozwój. Powodem tego jest regularne sprawowanie Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, potocznie określanej mianem „Mszy trydenckiej”.

 

Portal „Washington Examiner” zwraca uwagę, że znaczący rozwój parafii, w których sprawowana jest „Msza trydencka”, został odnotowany także wówczas, gdy obserwowano tendencję spadkową w innych, „zwyczajnych” parafiach. Do „tradycyjnych” parafii przyciąga m.in. piękno starej liturgii, sprawowanej w języku łacińskim. Bractwo Kapłańskie św. Piotra w USA podkreśla, że podczas Mszy św. trydenckich stale zauważa się wzrost liczby wiernych.

 

W Los Angeles Bractwo nie miało własnego kościoła aż do 2018 r. Pomimo tego, frekwencja na Mszach świętych w ciągu ostatniego roku wzrosła dwukrotnie. Szacuje się, że w każdej Mszy uczestniczy około 500 wiernych. Proboszcz parafii w Los Angeles, ks. James Fryar powiedział w rozmowie z „Washington Examiner”, że w ostatnim czasie był zmuszony nakazać sprawowanie dodatkowej, już czwartej w niedzielę, Mszy trydenckiej, ponieważ wierni nie mieścili się w kościele. Jak się okazało, dodatkowa liturgia sprawiła, że na Mszę przyszło 200 nowych osób.

 

Podobne zainteresowanie starą liturgią zaobserwowano w Neapolu na Florydzie. Parafia, w której sprawuje się Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego istnieje od dwóch lat. Każdej niedzieli uczestniczy w niej ok. 400 wiernych. W ostatnim roku odnotowano wzrost liczby wiernych o około 20 proc. Proboszcz parafii ks. James Romanoski powiedział, że ludzi pociąga stara liturgia i budowanie silnej wspólnoty w oparciu o nauczanie Kościoła i stosunek do „Mszy trydenckiej”. Ks. Romanowski dodał, że wierni przychodzą także na Msze sprawowane w dni powszednie.

 

„Washington Examiner” na swoich łamach przytacza historię jednego z wiernych, korzystających z posługi księży z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. Chodzi o Grega Colkera, który w przeszłości był protestantem. Mężczyzna podkreśla, że z czasem się nawrócił i uczestniczył w życiu Kościoła, uczęszczając na Msze do przeciętnej parafii w USA. „Wcale nie szczególnie tradycyjnej, wcale nie szczególnie liberalnej” – precyzował.

 

Colker tłumaczy, że dopiero tradycyjna liturgia i pobożność, którą czerpie z posługi Bractwa Kapłańskiego św. Piotra sprawiły, że doświadczył wewnętrznej przemiany. Mszę trydencką opisał jako „coś, co uformowało się z serca Kościoła, aby uczynić nas lepszymi ludźmi”. Dodał, że nauczanie Kościoła i tradycyjna pobożność są jasne i użyteczne.

 

Także w innych częściach USA zauważono znaczący rozwój „tradycyjnych parafii”. W parafii w Coeur d’Alene w stanie Idaho, uczestnictwo w niedzielnych Mszach wzrosło w ostatnich dwóch latach o 29 proc. Jeszcze szybciej rozwija się wspólnota tradycjonalistów w Atlancie, gdzie odnotowano wzrost liczby wiernych o 30 proc., w porównaniu do roku ubiegłego.

 

Amerykański portal zwraca również uwagę na popularność Bractwa Kapłańskiego św. Piotra jako wspólnoty wybieranej przez seminarzystów, przyszłych księży. W latach 2007-2012 każdego roku na kapłanów wyświęcano 10 kleryków. W latach 2013-2018 ta liczba wzrosła do 15. Doroczne raporty dostarczane przez „Washington Examiner” wskazują, że liczba parafii Bractwa potroiła się, licząc od 2008 roku i wynosi już 33 w całych Stanach Zjednoczonych.

 

Przypomnijmy, że Bractwo Kapłańskie Bractwo św. Piotra zostało założone 18 lipca 1988 r.okuw opactwie cysterskim Hauterive w Szwajcarii. Wkrótce po założeniu Bractwa, ordynariusz diecezji augsburskiej w południowych Niemczech, biskup Joseph Stimpfle, na prośbę kardynała Josepha Ratzingera erygował pierwszy dom Bractwa na terenie Sanktuarium Maryjnego w miejscowości Wigratzbad w Bawarii.

 

Duchowość formacji kapłańskiej w Bractwie skupia się wokół Najświętszej Ofiary Mszy Świętej. Szczególnie wielką wagę przywiązuje się do wiernego przestrzegania tradycji liturgicznych i duchowych, zgodnie z wskazaniami Listu Apostolskiego Motu Proprio papieża Jana Pawła II Eccesia Dei adflicta. Za pełną zgodą Stolicy Apostolskiej oraz lokalnego biskupa, księża świadczą pełną posługę sakramentalną dla wiernych zgodnie z księgami liturgicznymi, obowiązującymi w 1962 roku.

 

Źródło: Washinton Examiner, fssp.pl

WMa


DATA: 2019-11-04 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
28
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

James Romanoski czy też ks. Romanowski - a może są to dwie różne osoby?
11 dni temu / razar
 
Odkąd poznałem - zakochałem się, zachwyciłem i zapragnąłem. To jest prawdziwa pobożność. Nie neguje Novus Ordo - no cóż musi być, widocznie Duch Święty do tego dopuścił aby nic nie zmieniono w tradycyjnym rycie a może ludzie musieli utracić coś aby docenić to co utracili. Po tym jak zacząłem uczestniczyć w tym rycie zrozumiałem co to znaczy że Msza Święta jest najważniejszą kwestią dla Katolika i centrum jego życia. Polecam wszystkim przeczytać: "Ofiara Mszy Świętej" Ks Proboszcza A. Reinersa oraz Przewodnik po Mszy Świętej - Jeana-Denisa Chalufour OSB.
11 dni temu / Piotr
 
@MKs, a to już nie można podyskutować? : Nie oceniam Cię, ani tym bardziej nie uważam, że jesteś kimś gorszym. Nie bierz tego do siebie. Pozwoliłem sobie skomentować Twoją wypowiedź, bo podałeś argument, który często się powtarza, a który - mam wrażenie - nie ma kompletnie nic wspólnego z tym jaka powinna być Msza, czy też czym powinna być. Tu nie chodzi tylko o łacinę, ale o wiele rzeczy, które składają się na to, że te dwa ryty, choć teoretycznie trochę do siebie podobne, są tak diametralnie różne. Pozdrawiam!
12 dni temu / Wernyhora
 
Opowiedz dla Jaroslawa na "500 wiernych, faktycznie tłumy jak na LA.": W Los Angeles poza bractwen FSSP jst takze FSSPX - Bractwo Swietego Piusa X, oraz msze Trydenckie Diecezjalne diecezjalne zazwyczaj w nidogodnych godzinach, na przyklad w nidziele o 13.00. Artykol mowi o wzroscie wiernych tylko w jednej z TLM parafii w LA!
12 dni temu / Lester
 
MKs - z ciekawości, spytaj przeciętnego wiernego który wyjdzie z niedzielnej Mszy, jak najbardziej odprawianej po polsku, co oznacza choćby "współistotny Ojcu" albo "kielich nowego i wiecznego przymierza"... :- Z tym rozumieniem to różnie bywa, naprawdę, i fakt że wszystkie obrzędy są w języku narodowym niewiele pomaga.
12 dni temu / Adrian
 
@MKs "W sprawach wiary prywatne opinijki nie mają żadnego znaczenia." Nie jest ważne jaką liturgię woli Kowalski - tylko jaka liturgia jest miła Panu Bogu.Nie jest ważne co o danej kwestii sądzi Kowalski - tylko co w danej kwestii nieomylnie naucza Kościół Katolicki. Pan sobie przeczyta bullę "Quo primum tempore" i "Krótką analizę krytyczną NOM". Proszę sobie potem jeszcze zerknąć na dzisiejszy artykuł o spadku powołań i wyciągnąć wnioski.
12 dni temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.