DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

USA: znaczące zwycięstwo przeciwników "Obamacare"

USA: znaczące zwycięstwo przeciwników "Obamacare"
Wheaton College fot.Neatpete86/wikimedia.commons

Federalny Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie zdecydował się poddać ponownemu rozpatrzeniu pozwy dwóch college’ów Belmont Abbey College i Wheaton College, które zakwestionowały ustawę zdrowotną prezydenta Baracka Obamy.

 

Ustawa zdrowotna Obamy (tzw. Obamacare) zmusza podmioty religijne do zapewnienia ubezpieczenia swoim pracownikom, zapewniającego darmowy dostęp do antykoncepcji, sterylizacji i aborcji. Decyzja Federalnego Sądu Apelacyjnego z 18 grudnia jest ciosem dla administracji Obamy, która starała się doprowadzić do odrzucenia pozwów.

 

Prawnicy Narodowego Funduszu Zdrowia (HHS), wnioskujący za oddaleniem pozwów twierdzili, że „na razie jest za wcześnie” na rozpatrywanie tego typu skarg w sądach i, że kwestionowane zapisy już wkrótce, tj. w pierwszym kwartale 2013 r., mają być zmienione.

 

Okręgowy Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie nakazał prawnikom HHS przedstawić w ciągu 60 dni „wyraźne dowody” na to, że zmiany, zwalniające podmioty religijne z finansowania, sprzecznych z przekonaniami, procedur medycznych zostały faktycznie wprowadzone.

 

Sędziowie odnosząc się do kwestii rzekomo „przedwczesnych pozwów” wskazali, że rząd obiecał wprowadzić zmiany, ale jeszcze tego nie uczynił, dlatego też nie ma podstaw, by oddalać pozwy. - Bierzemy rząd za słowo – stwierdzili sędziowie, dając wyraźnie do zrozumienia, że traktują poważnie obietnice administracji Obamy, która od dłuższego czasu zapowiada nowelizację spornych przepisów ustawy zdrowotnej, ale jeszcze nic w tym względzie nie uczyniła.

 

Kyle Duncan, radca prawny Fundacji Becket walczącej o prawo do wolności religijnej, która reprezentuje Belmont Abbey College i Wheaton College, powiedział, że orzeczenie sądu „to wielka rzecz („big deal"). Może ono bowiem pomóc innym powodom. – Sąd trzyma rząd za słowo i domaga się wyraźnych zmian w ustawie – mówił.

 

Wyjaśnił, że chociaż ostatnia decyzja może wydawać się niektórym „małoznaczącym rozstrzygnięciem proceduralnym”, to jednak w praktyce ma ona ogromne znaczenie. Rzadko kiedy bowiem sąd monitoruje posunięcia rządu, chcąc się upewnić, że faktycznie wywiązuje się on ze swoich zobowiązań.

 

Prawnicy HHS stwierdzili, że szkoły na razie nie muszą stosować ustawy w obecnej formie. Ewangeliczny Wheaton College i katolicka szkoła Belmont Abbey złożyły pozwy przeciw „Obamacare”, które zostały odrzucone przez niższe sądy federalne. Uznały one wnioski za „przedwczesne”, zważywszy na to, że rząd zamierza wprowadzić do ustawy pewne zmiany w przyszłym roku.

 

Podczas rozprawy prawnicy HHS przekonywali, że nowelizacja przepisów pojawi się najpóźniej w pierwszym kwartale 2013 roku i zaczną one obowiązywać od sierpnia przyszłego roku. Dlatego Belmont Abbey i Wheaton College uzyskały zwolnienie ze stosowania ustawy do 1 sierpnia 2013 r. Prawnicy obu instytucji zamierzają trzymać rękę na pulsie, by w porę odpowiednio zareagować, gdyby okazało się, że zmiany są niewystarczające.

 

Z decyzji sądu w Waszyngtonie zadowoleni są dyrektorzy obu szkół. Dyrektor Wheaton College, Philip Ryken stwierdził, że orzeczenie Sądu Apelacyjnego sygnalizuje, iż sąd niższej instancji niesłusznie oddalił sprawę i, że ustawa o ochronie zdrowia jest krzywdząca dla szkoły.

 

Decyzja ta, jak podkreślają chrześcijańscy prawnicy, będzie miała zasadnicze znaczenie dla pozwów innych podmiotów religijnych, które mogą się powoływać na nią gdyby sądy niższej instancji uznały ich wnioski za bezzasadne.

 

 

Źródło: NCR, AS. 


DATA: 2012-12-21 15:41
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.