DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

USA: zakaz aborcji niekonstytucyjny? Sąd w Alabamie zablokował inicjatywę pro-life

USA: zakaz aborcji niekonstytucyjny? Sąd w Alabamie zablokował inicjatywę pro-life
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (sebagee)

Sąd federalny w Alabamie zablokował ustawę o charakterze antyaborcyjnym, którą uchwalił tamtejszy senat. Sędzia przekonywał, że zakaz aborcji naruszałby prawo do podejmowania wyborów istotnych dla wolności i osobistej godności. Odniósł się także do precedensu Sądu Najwyższego.

 

Nowe prawo zakazywało aborcji niemal w każdym wypadku, włączając przypadek gwałtu i kazirodztwa. Przewidywała, że aborcja na każdym etapie ciąży byłaby przestępstwem zagrożonym karą do 99 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności. Jedynymi wyjątkami byłyby bardzo poważne zagrożenie życia matki i płodu, obarczone ryzykiem śmierci zaraz po porodzie.

 

Gubernator Kay Ivey podczas uchwalania prawa powiedziała, że dla zwolenników ustawy stanowiła ona świadectwo przekonania podzielanego przez wielu mieszkańców, iż każde życie stanowi dar od Boga i jest święte. Wprowadzając przepisy liczono się jednak z możliwością zablokowania ich przez sąd.

 

Tak też się stało, a sędzia stwierdził, że zakaz aborcji w Alabamie naruszałby precedens Sądu Najwyższego. Prawo chroniące życie miałoby także godzić w prywatność oraz możliwości dokonywania wyborów istotnych dla wolności i godności. Zdaniem sędziego zmniejszałoby również możliwość działania kobiet w społeczeństwie oraz pole do podejmowania przez nie decyzji związanych z rozrodczością.

 

„Aborcja na życzenie” w Stanach Zjednoczonych jest legalna od 1973 roku na mocy słynnego wyroku Sądu Najwyższego Roe vs Wade, który stworzył tragiczny precedens. Szczególnie dzisiaj kwestia ochrony życia stałą się głównym polem bitwy między Republikanami, a Demokratami. Podczas gdy w wielu stanach uchwały pro-life są torpedowane przez lokalne sądy, w miejscach gdzie rządzą Demokraci zatwierdzane są prawa legalizujące aborcję nawet do dziewiątego miesiąca ciąży (Nowy Jork).

 

 

Źródło: gosc.pl

PR  

 

  


DATA: 2019-10-30 08:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten sąd jest z natury Bożego Prawa już potepiony... Idiotyczna argumentacja, bez serca, bez logiki, bez empatii... Jeżeli się nie nawrócą zginą na wieczność...
6 miesięcy temu / Krakusik
 
Co za zakłamane prawo - dla "wolności i godności kobiety" dopuszcza się morderstwo innej osoby. I godzi w wolność dziecka. Czyli mamy typowe barbarzyńskie prawo, nie mówiąc już o tym , że matka zabija własne dziecko, więc na tej zasadzie dzieci powinny zabijać rodziców, którzy ograniczają jego wolność. Paranoja prawna.
6 miesięcy temu / DNA
 
Tak coś czułem, że szatan i jego ludzie nie odpuszcza, oni naprawdę będą walczyć do końca. A tak przy okazji ta pani Jane Roe prawdziwe imię Norma McCorvey do końca życia żałowała tego co zrobiła i stała się aktywistka antyaborcyjna.
6 miesięcy temu / Stułbia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.