DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

USA: trwają prace nad roboczą definicją antysemityzmu. Nie będzie wolno krytykować Izraela?

USA: trwają prace nad roboczą definicją antysemityzmu. Nie będzie wolno krytykować Izraela?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Amerykańscy kongresmeni zaproponowali w środę projekt ustawy, która ma uwzględniać tak zwaną roboczą definicję antysemityzmu w amerykańskim systemie edukacji. Definicja zakazuje krytyki polityki Izraela.

 

Projekt ustawy The Ani-Semitism Awareness wymagałaby od Departamentu  Edukacji (DOE) stosowania definicji opracowanej w 2010 roku przez Biuro Specjalnego Wysłannika Departamentu Stanu USA do spraw Monitorowania i Zwalczania Antysemityzmu. Biuro pozostaje puste od czasu, kiedy w Białym Domu pojawił się Donald Trump.

 

Zgodnie z tą definicją, antysemityzm obejmuje „określony sposób postrzegania Żydów, który można uznać za wyraz nienawiści do Żydów”. Akty nienawiści mogą przejawiać się zarówno w słowach, jak i czynach, które „wymierzone są wobec Żydów lub nie-Żydów, ich własność”, a także wobec „żydowskich instytucji i religijnych organizacji” oraz w działania państwa Izrael. Nie można krytykować syjonizmu oraz działań i polityki wobec Palestyńczyków.

 

Projektodawcy stwierdzili, że Departamentowi Edukacji brakuje obecnie zdecydowanego wskazania, w jaki sposób należy rozumieć i definiować antysemityzm. Dodano, że gdyby projekt został przyjęty, rządowe agencje potrafiłyby rozpoznać działania naruszające amerykańskie przepisy antydyskryminacyjne.

 

Dla uzasadnienia projektu wskazano na rzekomy „gwałtowny wzrost” liczby antysemickich incydentów w ostatnich latach, w tym na kampusach uniwersyteckich. Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) podaje, że ​​takie incydenty podwoiły się w 2017 roku w porównaniu do roku poprzedniego.

 

Demokrata Ted Deutch przekonywał, że „słyszał zbyt wiele historii od żydowskich uczniów i studentów o antysemityzmie, z jakim mają do czynienia codziennie w szkołach i na kampusach uniwersyteckich”.

 

– Uczniowie żydowscy, jak i studenci jakiegokolwiek wyznania, nie powinni żyć w obawie przed atakami z powodu swojej religii. Nie powinni obawiać się noszenia symboli judaistycznych ani wyrażania swojego poparcia dla Izraela. Podczas gdy pracujemy nad zwalczaniem wszelkich form dyskryminacji i nienawiści, Kongres musi działać także w tym obszarze, by chronić żydowskich studentów na terenie kampusu, a te przepisy pomogą Departamentowi Edukacji przeciwdziałać temu niepokojącemu trendowi – dodał.

 

Przeciwnicy projektu wskazują, że gdyby ustawa weszła w życie, naruszałaby pierwszą poprawkę do konstytucji, dopuszczając kary za wyrażanie poglądów krytycznych wobec Izraela.

 

ADL argumentowała w środę, że projekt ustawy nie wpłynie negatywnie na prawo studentów do krytykowania żydowskiego państwa. – W czasach narastających incydentów antysemityzmu, prawodawstwo to odnosi się do podstawowej troski o żydowskich i proizraelskich uczniów oraz ich rodziców. Od kiedy pierwsza poprawka zezwala na nękanie, bezprawie i dyskryminujące zachowania poprzez szerzenie antysemityzmu, antyizraelskich i antysyjonistycznych nastrojów? – dopytywał Jonathan Greenblatt, dyrektor generalny Ligi.

 

– Podczas gdy większość incydentów antysemickich na terenie kampusu nie jest związana z działalnością antyizraelską, wydziały edukacji i sprawiedliwości powinny mieć prawo do badania przypadków, w których działalność antyizraelska przekracza granice celowego, bezprawnego, dyskryminującego zastraszania i prześladowania żydowskich studentów – argumentował.

 

Środowiska żydowskie od dawna dążą do przyjęcia przez państwa roboczej definicji antysemityzmu, która zabraniałaby m.in. krytykowania polityki Izraela. W ubiegłym roku rząd niemiecki zaakceptował roboczą definicję antysemityzmu, zalecaną przez Międzynarodowy Alians Pamięci Ofiar Holocaustu (MAPOH).

 

Zgodnie z nią „antysemityzm to określony sposób postrzegania Żydów, który wyraża się poprzez nienawiść do nich. Antysemityzm może być wyrażany słowem lub czynem wobec osób żydowskich albo nie żydowskich, albo do ich własności, do żydowskich instytucji i religijnych organizacji”.

 

Ta definicja jest już stosowana w szkołach, wśród naukowców, w sądownictwie i w służbie policyjnej.

 

W tym roku Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie opublikowała „praktyczny przewodnik” do wytycznych Deklaracji Rady Ministerialnej OBWE z Bazylei z 2014 roku na temat: „Zwiększenia wysiłków na rzecz zwalczania antysemityzmu”. W nowym dokumencie zatytułowanym: „Zrozumienie antysemickich przestępstw z nienawiści i zapewnienie bezpieczeństwa społecznościom żydowskim – praktyczny przewodnik” znajdują się instrukcje, jak rządy we współpracy ze społecznościami żydowskimi mogą skutecznie zapewniać bezpieczeństwo społecznościom żydowskim.

 

Nad treścią przewodnika pracowali przedstawiciele ADL i innych międzynarodowych organizacji żydowskich wraz z polskimi władzami i doradcami ds., zwalczania przestępstw z nienawiści m.in. z Wielkiej Brytanii, Belgii czy Czech.

 

Przewodnik wyraźnie stwierdza, że „antysyjonizm jest często przykrywką dla antysemityzmu”, dlatego ataki na osoby z powodu ich „tożsamości izraelskiej” są wyrazem antysemityzmu, tak samo jak krytykowanie Izraela z powodu konfliktu z Palestyńczykami i polityki tegoż państwa. „To co mogłoby się wydawać, lub jest przedstawiane jako krytyka działań rządu Izraela, w rzeczywistości może być oparte na założeniach i przekonaniach antysemickich, które po prostu są stosowane do syjonizmu oraz konfliktu izraelsko-palestyńskiego” – czytamy.

 

Za niedopuszczalne, bo będące wyrazem antysemityzmu uznano też „sugerowanie, że Żydzi chcą skorzystać na Holokauście”. To – jak stanowi przewodnik – wyraz „współczesnego antysemityzmu”.

 

Za antysemickie uznaje się także ataki i krytykę nie-Żydów, którzy walczą z antysemityzmem, upowszechniają wiedzę i kulturę żydowską itp.

 

By walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu, władze poszczególnych państw mają obowiązek gromadzenia danych na temat wszystkich aktów antysemityzmu, tych większych i mniejszych, przechowywania ich i przekazywania wspólnotom żydowskim, przyjęcia  i egzekwowania surowego prawa, zachęcania i tworzenia warunków do donoszenia na „antysemitów”, szkolenia urzędników, przedstawicieli organów ścigania, by byli wyczuleni na nie, wprowadzenia szybkich procesów i ścisłego współpracowania z międzynarodowymi organizacjami, w tym żydowskimi w celu zwalczania najdrobniejszych przejawów antysemityzmu.

 

Kluczowe jest jednak uznanie przez państwa, że „antysemityzm jest problemem” i „stanowi zagrożenie dla stabilności oraz bezpieczeństwa”, a także, że „antysemickie incydenty wymagają szybkiej reakcji”.

 

Rekomenduje się finansowanie odpowiednich badań przez rządy poszczególnych państw oraz wyznaczenie „specjalnego oficera łącznikowego” ze społecznością żydowską we wszystkich oddziałach policji i służbach bezpieczeństwa. Sugeruje się zawczasu prognozowanie, kto może stanowić zagrożenie i podjęcie jego inwigilacji przez służby. Wzywa się do ścigania „antysemityzmu” w sieci.

 

 

Źródło: timesofisrael.com / osce.org / tvp.info / jewish.org

AS

 

 


DATA: 2018-05-24 15:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dokładnie, przykazanie "nie kradnij" obowiązuje nadal. To wy zmieniacie Prawo w tym waszym talmudzie, dopuszczając okradanie gojów.
ponad 1 rok temu / do faryzeusza
 
wahadło im dalej odchylone, tym z większym impetem powraca...
ponad 1 rok temu / tereferek
 
Ja juz mam definicje czym jest antysemityzm.......antysemita to ten kogo zydzi nie lubia albo nie moga wydoic
ponad 1 rok temu / Ela
 
cd. Postawili też żyda w miejsce człowieka. Uważają żydów za ludzi, gojow za zwierzęta. To dopełnienie całości satanistycznego Talmudu.
ponad 1 rok temu / dzieje świata 7
 
Żyjemy w czasach, w których nazwanie żyda żydem, to antysemityzm!
ponad 1 rok temu / Stefan Jr
 
17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
ponad 1 rok temu / Mateusza 5 17
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.