DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

USA: Trump zawetuje reformę służb specjalnych. Zarzuca im próbę odwołania go z urzędu

USA: Trump zawetuje reformę służb specjalnych. Zarzuca im próbę odwołania go z urzędu
Fot. REUTERS / Kevin Lamarque / FORUM

W tym tygodniu Izba Reprezentantów USA głosowała za zmianą sposobu, w jaki FBI i Agencja Bezpieczeństwa Narodowego wykorzystują ustawę o nadzorze wywiadu zagranicznego w celu prowadzenia elektronicznej inwigilacji cudzoziemców i agentów w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump zapowiedział w czwartek, że może ją zawetować.

 

Trump  chce więcej informacji o tym, jak FBI prowadziło śledztwo w sprawie domniemanych związków między jego kampanią prezydencką w 2016 r. a Rosją.

 

„Wielu republikańskich senatorów chce, żebym zawetował ustawę FISA, dopóki nie dowiemy się, co doprowadziło do nielegalnej próby zamachu praworządnie wybranego prezydenta Stanów Zjednoczonych i nie tylko!” – zasugerował przywódca USA.

 

Dochodzenie FBI, przejęte później przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera, od dawna jest przedmiotem krytyki Trumpa. Prezydent często atakuje Muellera, sugerując, że próbował on uniemożliwić jego wybór w 2016 r., a następnie cofnąć prezydenturę.

 

W ubiegłym roku prokurator generalny William Barr nakazał wewnętrzny audyt Departamentu Sprawiedliwości w celu zbadania źródeł rosyjskiego śledztwa wyborczego, mówiąc, że agencje wywiadowcze „szpiegowały” kampanię Trumpa. Dochodzenie prowadzone przez prokuratora amerykańskiego Johna Durhama jest w toku.

 

Członkowie Izby Reprezentantów przegłosowali w środę trzy kluczowe poprawki dotyczące gromadzenia danych wywiadowczych, jednocześnie wzmacniając standardy nadzoru i zwiększając ochronę prywatności.

 

Zwolennicy wprowadzonych zmian to m.in. Barr i przywódca większości Senatu Mitch McConnell. Ale przeciwnicy, tacy jak republikańscy senatorowie Rand Paul i Mike Lee, uważają, że reformy nie idą wystarczająco daleko, aby zapobiec nadużyciom.

 

Uchwalona w 1978 r. ustawa FISA reguluje wszelki elektroniczny nadzór nad zagranicznymi agentami i obywatelami w Stanach Zjednoczonych. Prawo ustanowiło tajny 11-osobowy sąd, który zatwierdza lub odrzuca wnioski o objęcie danych osób nadzorem wywiadowczym. Aby uzyskać nakaz, NSA i FBI przedstawiają sądowi podają przyczynę inwigilacji, sugerując, że nadzór związany jest z interwencją „obcego państwa” lub „agenta obcego państwa” w Stanach Zjednoczonych i że planowana inwigilacja ma na celu zebranie „informacji wywiadu zagranicznego.” Sąd dotychczas zatwierdził ponad 99 proc. wniosków.

 

Reformy są kontrowersyjne w związku z nadzorem FBI nad byłym doradcą kampanii Trumpa, Carterem Pagem w 2016 i 2017 r. Potępiający raport z grudnia 2019 r. Generalnego Inspektora Departamentu Sprawiedliwości ujawnił 17 „znaczących błędów lub przeoczeń” w czterech oddzielnych wnioskach FBI w sprawie nadzoru w związku ze  śledztwem w sprawie ingerowania w wybory rosyjskich służb.  W odpowiedzi dyrektor FBI, Christopher Wray zarządził ponad 40 „kroków naprawczych”.

 

Oprócz rozszerzenia składu trzech organów gromadzących dane wywiadowcze, nowe ustawodawstwo zabrania NSA powszechnego gromadzenia danych Amerykanów poprzez powszechną inwigilację połączeń telefonicznych.

 

Wymaga od urzędników nadzorujących wnioski FISA potwierdzenia ich poprawności przed złożeniem w sądzie FISA. Złożenie fałszywej deklaracji do sądu FISA może skutkować karą pozbawienia wolności w wymiarze ośmiu lat, w porównaniu do pięciu lat obecnie. Zwiększona kara dotyczy także nieuprawnionego ujawnienia wniosków FISA.

 

Ustawa zabrania NSA gromadzenia danych z komórek i danych GPS. Ponto wymaga od prokuratora generalnego zatwierdzenia na piśmie inwigilacji, jeżeli celem miałby być wybieralny w wyniku elekcji urzędnik lub kandydat w wyborach federalnych.

 

Rozszerza uprawnienia sędziów w sądzie FISA do mianowania amicus curiae (bezstronnego przyjaciela sądu) w przypadkach budzących „wyjątkowe obawy,” w związku z prawami z tytułu pierwszej poprawki do konstytucji obywatela USA będącego przedmiotem postępowania.

Ustawodawcy nie zgodzili się jednak, by osoby inwigilowane otrzymywały powiadomienia i dostęp do wniosków FISA, jeśli są ścigane na podstawie informacji zebranych w drodze elektronicznej inwigilacji.

 

Ponadto nie zgodzono się, by doradcy sądowi FISA mogli „wnieść sprawę do sądu w dowolnym momencie” i mieć dostęp do wszystkich dokumentów i rejestrów tajnego sądu.

 

Nie zatwierdzono również zakazu gromadzenia historii przeglądania Internetu przez Amerykanów bez nakazu. Nie zatwierdzono także restrykcji dot. rodzaju gromadzonych informacji, które rząd może uzyskać na podstawie przepisu 215. Przepis ten pozwala rządowi na gromadzenie „wszelkich rzeczy materialnych”, a zwolennicy prywatności twierdzą, że może to obejmować także deklaracje podatkowe, dokumenty dotyczące broni itp.

 

Projekt wymaga zatwierdzenia przez Senat, zanim trafi na biurko prezydenta. Jego przeciwnicy mówią, że znowelizowana ustawa w nieznacznym stopniu ogranicza uprawnienia służb wywiadowczych.

 

Źródło: voanews.com

AS


DATA: 2020-03-13 22:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oj tam Donald i Władek to fajne chopaki, tacy prezesi od szefów.
2 miesiące temu / Jojek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.