DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

USA: system obrony przeciwrakietowej „Patriot” może wkrótce trafić do Polski

USA: system obrony przeciwrakietowej „Patriot” może wkrótce trafić do Polski
Fot. Marian Paluszkiewicz / Gazeta Polska / FORUM

Pentagon poinformował w oficjalnym dokumencie, że zamierza sprzedać Polsce system obrony przeciwrakietowej „Patriot”. W oświadczeniu podkreślono, że transakcja wspiera bezpieczeństwo Polski jako bliskiego sojusznika i członka NATO. Wiele wskazuje na to, że amerykański Kongres zaakceptuje decyzję Pentagonu i wyrazi zgodę na sprzedaż systemu do Polski.

 

Departament Obrony USA przesłał oficjalne dokumenty informujące o chęci sprzedaży Polsce amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej „Patriot”, o którym wielokrotnie dyskutowano na poziomie spotkań pomiędzy szefami resortów obrony. O tym, że Polska chce kupić wspomniany system obronny rozmawiali także przywódcy krajów – Andrzej Duda oraz Donald Trump. Wygląda na to, że rozmowy nie poszły na marne, ponieważ w piątek zrobiono poważny krok w kierunku finalizacji transakcji.

 

W oświadczeniu podkreślono, że sprzedaż systemu ochrony Polsce będzie wsparciem bezpieczeństwa Polski, która jest amerykańskim sojusznikiem i członkiem NATO. Pentagon dodaje, że Polska jest ważnym elementem stabilności politycznej, a także rozwoju i postępu gospodarczego Europy. „Proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa sojusznika NATO, który był i pozostaje ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie” – czytamy w oświadczeniu Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego.

 

Warto podkreślić, że oświadczenie Pentagonu i akceptacja ze strony Kongresu nie jest równoznaczne z uruchomieniem procesu finalizacji transakcji i przekazania systemu ochrony przeciwrakietowej Polsce. Przedstawienie oficjalnego stanowiska jest jednak wymagane przez amerykańskie prawo i bezpośrednio prowadzi do wdrożenia kolejnych kroków związanych ze sprzedażą programu obronnego. Jeśli Kongres USA zaakceptuje sprzedaż, ostateczny kontrakt między Polską a Stanami Zjednoczonymi może zostać podpisany jeszcze w tym roku.

 

 

Źródło: wprost.pl, IAR, rmf24.pl

WMa

 

 

 


DATA: 2017-11-17 23:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oni piszą tak o każdym komu zamierzają sprzedać broń, Arabi, Pakistanowi itd. z dokładnie taką samą sympatyczną formułą ().
9 miesięcy temu / Radi
 
Ciekawe za ile i za co?
9 miesięcy temu / Andreas
 
Ciekawe za ile i za co?
9 miesięcy temu / Andreas
 
To mamy odpowiedz dlaczego taki podstępny i ciągły atak Dudy i jego otoczenia na Pana Macierewicza.Wniosek wypełnia polecenia sojuszu niemiecko rosyjskiego
9 miesięcy temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.