DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

USA: stan Oklahoma zezwoli na noszenie przy sobie broni bez konieczności posiadania licencji

USA: stan Oklahoma zezwoli na noszenie przy sobie broni bez konieczności posiadania licencji
fot. Tomasz Jodlowski/FORUM

Posiadanie broni palnej bez konieczności wcześniejszego uzyskania licencji, będzie wkrótce legalne na terenie stanu Oklahoma w USA. Gubernator Kevin Stitt podpisał ustawę pozwalającą na posiadanie i noszenie przy sobie broni osobom, które ukończyły 21. rok życia. 

 

Na mocy ustawy podpisanej przez gubernatora stanu Oklahoma, posiadanie licencji nie będzie wymagane w przypadku chęci noszenia przy sobie broni palnej. Dzięki nowym regulacjom, stan Oklahoma dołącza do kilkunastu innych, w których prawo zezwala na posiadanie broni osobom dorosłym, bez konieczności odbycia specjalnego kursu i uzyskania licencji. 

 

Zgodnie z nowym prawem zatwierdzonym przez Kevina Stitta, mieszkańcy Oklahomy nie będą musieli poddawać się obowiązującej dotychczas procedurze. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie mógł legalnie kupić broń palną. Kontrole będą prowadziły sklepy z bronią, które mają zapobiegać sprzedaży broni osobom niepowołanym. Warunkiem koniecznym do spełnienia pozostaje ukończenie 21. roku życia. Z kolei już w wieku 18 lat, broń będą mogli posiadać osoby będące w czynnej służbie wojskowej. 

 

Ustawa nie zezwala jednak przewożenia broni palnej osobom, które mają wyroki w sprawach przemocy w rodzinie i niektórym osobom chorym psychicznie. Warto zwrócić uwagę, że ustawa pozwala także prywatnym właścicielom nieruchomości i instytucjom szkolnictwa wyższego na ustalenie własnych zasad dotyczących posiadania broni palnej na ich terenie lub w kampusach szkolnych i akademickich. 

 

Decyzja gubernatora Kevina Stitta spotkała się dobrym przyjęciem przez środowisko organizacji „The National Rifle Association Institute for Legislative Action”. „W imieniu pięciu milionów członków NRA chcielibyśmy podziękować gubernatorowi Stittowi za podpisanie tego ważnego aktu prawnego” - powiedział Chris W. Cox, dyrektor wykonawczy organizacji. „Ta ustawa jest zdroworozsądkową miarą, która pozwala przestrzegającym prawa mieszkańcom stanu Oklahoma korzystać z ich podstawowego prawa do samoobrony w sposób najlepiej odpowiadający ich potrzebom” - podkreślił Cox. 

 

W zeszłym roku podobna ustawa została zawetowana przez byłą gubernator Mary Fallin. Teraz stan Oklahoma dołączył do kilkunastu innych krajów Stanów Zjednoczonych, w których obowiązują tego rodzaju przepisy. Wśród nich są m.in. stany: Dakota Północna, Dakota Południowa, Alaska, Arizona, Arkansas, Idaho, a także Missouri, Wyoming oraz New Hampshire. 

 

Zwolennicy nowego prawa twierdzą, że ustawa przywraca konstytucyjne prawo do posiadania broni. Jego krytycy są zdania, że usunięcie wymogu posiadania specjalnych pozwoleń zagraża bezpieczeństwu publicznemu. Ustawa wejdzie w życie 1 listopada br. 

 

 

Źródło: nraila.org, kosu.org

WMa

 


DATA: 2019-03-01 21:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@M&m's. Tja... z tego 29700 popełnionych przez "białych inaczej". A kropnięcie bandyty w obronie Prawa nie ma nic wspólnego z V przykazaniem, "katoliku". @John. Posiadanie broni jest prawem naturalnym, przyrodzonym każdemu. "Trzeba być naprawdę nieogarniętym umysłowo by" tego nie wiedzieć. "Bezpieczne państwo to kraj bez broni wśród obywateli." - zdanie wybitnie prawdziwe; państwo jest bezpieczne i kroi obywateli jak chce. Byle biurwa zza biurka ma się wtedy za wyrocznię i Napoleona.
ponad 1 rok temu / agricola
 
@John - tyle tylko, że państwo ma być przede wszystkim sprawiedliwe a nie ma nic sprawiedliwego w odebraniu narzędzia obrony własnej rodziny przed przestępcą, który na czarnym rynku zawsze kupi broń. Do tego co do tych statystyk - proszę zwrócić uwagę, że większość tych danych jest efektem strzelanin wśród gangów narkotykowych i to dlatego duże miasta typu Nowy Jork, Chicago czy LA zawyżają te statystki a nie Texas, Arkansas czy Arizona, gdzie ludzie mają karabiny szturmowe w domu. Jak się powołuje na tak nieudolne narzędzie jak statystyka to chociaż fajnie byłoby to robić poprawnie. @M&m's - widzę, że bzdury Beccarii i abolicjonistów są nadal żywe - prewencyjna funkcja prawa jest niedowodliwa to po pierwsze a po drugie skoro liczy się nieuchronność to za kradzież zacznijmy karać karnym jeżykiem w sposób nieuchronny. Główną funkcją prawa jest sprawiedliwość. Proszę poczytać pozycję prof. Bartuli na ten temat.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Co do 5 przykazania to: "Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią." 2 Moj. 21:14.
ponad 1 rok temu / Do M&m's
 
& John Jesteś naprawdę tak naiwny czy tylko takiego udajesz. Ja podałem tylko dane statystyczne, a te mówią same za siebie. Kolejny fakt- nie wysokość, a nieuchronnosc kary powoduje, że człowiek zaniecha przestępstwa. Chyba, że jesteś za strzelaniem przez amerykańskich policjantów na miejscu do domniemanych sprawców, bez procesu, wtedy nie mam pytań. V przykazanie się kłania "katoliku".
ponad 1 rok temu / M&m's
 
Normalny kraj.My,Polska jesteśmy za nimi 100 lat.
ponad 1 rok temu / Koral
 
Bezpieczna obsługa broni jest dużo mniej skomplikowana niż obsługa nowoczesnego pilota do telewizora czy robota kuchennego, a ukończenia kursów i zdobycia licencji na telewizor czy sokowirówkę nikt nie wymaga. Mitologizacja posiadania i używania broni to lewacka taktyka doprowadzania przyzwoitych ludzi do stanu permanentnej bezbronności. Przy uzbrojonym po zęby społeczeństwie każdy urzędas trzy razy by się zastanowił nim spróbował by nadużyć swojej władzy.
ponad 1 rok temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.