DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

USA: SN zadecyduje, czy korporacje mają prawo do wolności sumienia

USA: SN zadecyduje, czy korporacje mają prawo do wolności sumienia

W 2010 roku Sąd Najwyższy stwierdził, że korporacje mają prawo do wolności słowa. Gwarantuje je I poprawka do konstytucji. Rok później w związku z ustawą zdrowotną pojawiła się kwestia, czy korporacje mają prawo do wolności sumienia, którą również gwarantuje I poprawka. Kilka dni temu sędziowie SN zdecydowali się rozstrzygnąć tę kwestię. Będą rozpatrywać dwie sprawy jednocześnie: Conestoga Wood Specialities Corporation przeciw Sebelius i Sebelius przeciw Hobby Lobby Stores, Inc.


W obu przypadkach problem jest zasadniczo taki sam: czy świeccy, prowadzący firmy mogą nie zgodzić się na wykup polis ubezpieczeniowych obejmujących środki antykoncepcyjne, dostęp do aborcji i sterylizacji, które są sprzeczne z ich przekonaniami religijnymi?


Sądy niższej instancji wydały sprzeczne orzeczenia. W przypadku firmy Hobby Lobby, która powołała się na ustawę Restoration Act (RFRA), zabraniającą rządowi federalnemu nakładania znacznych obciążeń na przedsiębiorców z tytułu nie przestrzegania ustaw sprzecznych z ich przekonaniami religijnymi.


Ustawa zdrowotna wprowadzająca obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wszystkich obywateli, obejmującego darmowy dostęp do antykoncepcji, sterylizacji i aborcji, przewiduje kary dla przedsiębiorców w wysokości 100 dol. dziennie od pracownika za niewykupienie polisy.


Skład sędziowski w przypadku sprawy Hobby Lobby orzekł, że  rząd federalny nie ma prawa karać przedsiębiorców wysokimi grzywnami za niewykupienie polis sprzecznych z ich przekonaniami religijnymi. Sąd zwrócił uwagę, że właściciele firmy już zapewniają ubezpieczenie swoim pracownikom i nie godzą się jedynie na zakup polisy, która obejmuje cztery inne sprzeczne z ich przekonaniami usługi. Sędziowie skarcili także stronę reprezentującą interesy rządu, że nie była w stanie przedstawić uzasadnienia dla tak wysokich kar.

 

W przypadku sprawy Conestoga sędziowie uznali, że właściciele niektórych korporacji z chęci zysku mogą powoływać się na prawo do wolności sumienia i rezygnować z wykupu obowiązkowych polis zdrowotnych. Sędziowie stwierdzili ponadto, że wolność religijna dotyczy osób fizycznych a nie korporacji.


Teraz Sąd Najwyższy zdecyduje, czy właściciele firm mogą powoływać się na wolność sumienia. Analitycy zauważają, że skoro już wcześniej najwyższy trybunał w kraju przyznał korporacjom – na podstawie I poprawki do konstytucji – prawo do wolności słowa, to dlaczego nie miałby zrobić tego samego w przypadku wolności religijnej. Oba te uprawnienia zawarte są w I poprawce.Źródło: The Economist, AS.


DATA: 2013-11-29 07:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chodzi nie tylko o kopropracje. Chodzi o globalna rewolucje - plynaca z orzeczen Swiatowej Organizacji Zdrowia, UE, ONZ, wspierana finansowo przez bilionerow (zwolennikow depopulacji i eugeniki) takich jak Gates czy Soros. Dostep do antykoncepcji i aborcji to dzis "a fundamental human right". Czasem zdarzaja sie wypowiedzi pastorow amerykanskich w internecie, ze bez wzgledu na naciski, nie poddadza sie ani czlonkom swych wspolnot ani instutucjom rzadowym - nie beda blogoslawic sodomitow w malzenstwie. Inni odpowiadaja im: Powodzenia, bedziesz go potrzebowal. Tutaj chodzi o skuteczna propagande LGBT, ktora prowadzi teraz sam Obama i jego administracja, wszystkie placowki oswiaty i media - jesli nie kochasz i nie wspierasz postepu (aborcja, malzenstwa homoseksualne), jestes bigotem i uprawiasz nienawisc. Nie ma toleancji dla nienawisci. Itd. Czlowiek o odmiennych pogladach, np. wierny nauce Kosciola katolik, to dzis ekstremista i terrorysta. Boi sie ostracyzmu.
ponad 6 lat temu / DM
 
Albo jest wolność sumienia dla wszystkich albo jej nie ma.
ponad 6 lat temu / bleach
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.