DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

USA: rośnie popyt na chrześcijańską literaturę. Amerykanie poszukują nadziei i normalności

USA: rośnie popyt na chrześcijańską literaturę. Amerykanie poszukują nadziei i normalności
fot /pl.freeimages.com

Mimo różnego rodzaju utrudnień, czytelnictwo publikacji chrześcijańskich rośnie w USA. Wciąż najlepiej sprzedającą się książką wszechczasów jest Biblia, ale to nie jedyne dzieło przyciągające czytelników szukających wartości chrześcijańskich.

 

Wydawcy chrześcijańscy publikują różnorodne książki od tradycyjnych przez komercyjne gatunki po niszowe. Jak zaznaczają księgarze, czytelnicy pragną czegoś więcej niż dobrej opowieści. Poszukują nadziei.

 

– Mój czytelnik szuka czegoś spójnego z biblijnym światopoglądem – stwierdził Andrea Doering, dyrektor redakcyjna Revell Books, oddziału Baker Publishing Group, jednego z dominujących chrześcijańskich wydawców na rynku amerykańskim. – Czytelnicy nie chcą mieć do czynienia z wulgarnym językiem, który jest obraźliwy, nie chcą natknąć się na seks przedmałżeński uznawany za prawdziwy styl życia czy relacje pozamałżeńskie jako coś powszechnego lub w porządku. Nie chodzi o to, że nie dzieje się to w fabule, ale nie jest uważane za najlepszy sposób życia – podkreślił. Wydawca dodał, że ludzie chcą po prostu dobrych opowieści z głębszym przesłaniem, opartych na wartościach chrześcijańskich, niezwulgaryzowanych i nie narzucających niemoralny styl życia.

 

Chrześcijański rynek książki stanowi 7 procent całego rynku księgarskiego w USA. W tym  roku wydawcy zarobili 44 miliony dolarów w porównaniu z 39 milionami w roku 2017. Według The NPD Group w latach 2016-2017 na rynku chrześcijańskim odnotowano wzrost przychodów o 5 procent.

 

Ten trend wzrostowy utrzymywał się przez ostanie trzy lata, pomimo spadku liczby chrześcijańskich dystrybutorów książek i zamknięcia w ubiegłym roku 240 księgarni rodzinnej firmy Christian Stores, największego detalisty chrześcijańskich książek i towarów w USA. Grupa w 2015 roku ogłosiła bankructwo.

 

Na chrześcijańskim rynku wydawniczym w sprzedaży dominuje tzw. literatura faktu. W grudniu 2018 r. piątkę najlepszych chrześcijańskich bestsellerów stanowiły właśnie tego typu książki.

 

Co ciekawe, hitem okazała się publikacja poradnikowa młodej blogerki Rachel Hollis, która na przykładzie swojego życia sugeruje, jak uporać się z trudnymi sytuacjami i otaczającym nas fałszem. Książka sprzedała się w ponad 2 milionach egzemplarzy od czasu jej publikacji w lutym 2018 roku i przez 34 tygodnie pozostawała na liście bestsellerów „The New York Times.”

 

W Baker Publishing Group obecnie bestsellerem jest zbiór żartów dla dzieci. Jeszcze inny „hit”, to poradnik dla nastolatek: „The Girls’ Guide to Conquering Life”.

 

– Revell publikuje książki dla osób z doświadczeniem opartym na wierze, które szukają nadziei i pomocy w codziennym życiu. Poszukają inspiracji inarzędzi do lepszego życia – tłumaczy Doering. Przekonuje, że ludzie chcą opowieści, dających nadzieję, pokazujących, że jednak sprawiedliwość triumfuje itp.

 

Przeciętny nabywca chrześcijańskich książek, to kobieta. Około połowa kupujących ma ponad 45 lat i prawie połowa chrześcijańskich gospodarstw nabywających książki zarabia mniej niż 50 tys. dolarów - wynika z raportu Nielsen BookScan.

 

Dużym powodzeniem cieszą się romanse historyczne, które mają charakter wielokulturowy.

 

Docieranie do głównego nurtu publiczności nadal stanowi wyzwanie dla autorów, którzy piszą książki odzwierciedlające ich wiarę chrześcijańską. Autorzy chcąc odnieść sukces, muszą – zgodnie z poradą Doeirng – napisać spójną opowieść, opartą na wartościach chrześcijańskich, dającą nadzieję, która dotrze nie tylko do osób uczęszczających na nabożeństwa, ale także do tych, którzy właśnie potrzebują nadziei.

 

 

Źródło: voanews.com

AS

 

  


DATA: 2018-12-21 14:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chrzanisz z tym, że książki szkodzą duszy. Dana treść głupiemu zaszkodzi, mądremu pomoże. Kiedyś w indeksie figurowały pisma św. Abelarda, który rzetelnie wytykał błędy doktrynalne ojców kościoła.
ponad 1 rok temu / @Leaf427
 
@ random1234 Grzechem jest czytanie nieodpowiednich, szkodliwych dla duszy książek. Kiedyś wymieniał je Indeks Ksiąg Zakazanych, który był nieocenioną pomocą dla katolików. Niestety został zlikwidowany. Założę się, że te amerykańskie bestselery to w 80% jakieś protestanckie popłuczyny. Z obfitości serca usta mówią więc co może wyjść spod pióra jakiegoś heretyckiego autora? Profesorowi teologii taka lektura nie zaszkodzi bo wyłapie truciznę ale nastolatkowi bym nie polecał. @ Jan Mój niemiecki jest na poziomie nędznym, niemal w zaniku. Faks pięciozdaniowy ledwo przetłumaczyłem.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
@Jan, @Leaf427 tyle że w artykule nie chodziło o książki stricte religijne, a o lżejszą literaturę, tyle że promującą pewne wartości. No chyba, że Panowie uważają, że katolikowi wolno czytać wyłącznie Biblię, żywoty świętych, dzieła Ojców Kościoła, świętych, traktaty teologiczne itp., a czytanie czegokolwiek innego to grzech.
ponad 1 rok temu / random1234
 
Proponuję Zofię Kossak
ponad 1 rok temu / Ajot
 
protestanckich dzieł?
ponad 1 rok temu / @Jan
 
@Leaf427 - obecnie trwa wyprzedaż wspaniałych niemieckojęzycznych książek teologicznych z XIX wieku w jednym z antykwariatów - na allegro można dużo znaleźć tego typu dzieł - likwidowane są klasztorne biblioteki i dużo tych wartościowych dzieł jest do nabycia za naprawdę niewielkie pieniądze.
ponad 1 rok temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.