DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

USA: organizacja młodych, liberalnych Żydów przeciw izraelskiej okupacji palestyńskich terenów

USA: organizacja młodych, liberalnych Żydów przeciw izraelskiej okupacji palestyńskich terenów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Amerykańska organizacja żydowska IfNotNow, przeciwna izraelskiej okupacji na Wzgórzach Golan, przy okazji kampanii prezydenckiej wszczęła akcję nawoływania do zakończenia okupacji i osiągnięcia pokoju, który zapewni wolność oraz godność zarówno Izraelitom, jak i Palestyńczykom – podała agencja Anadolu.

 

IfNotNow powstała podczas konfliktu palestyńsko-izraelskiego w 2014 roku i Operacji Ochronny Brzeg. Jej założycielami są młodzi liberalni Żydzi „rozzłoszczeni z powodu przytłaczającej jastrzębiej reakcji amerykańskich instytucji żydowskich” wobec Palestyńczyków. Niedawno organizacja uruchomiła nowy oddział, aby promować swoje przesłanie w kontekście wyborów prezydenckich w USA – donosi „Jerusalem Post”.

 

IfNotNow przez ostanie cztery lata zabiegała wśród amerykańskiej społeczności żydowskiej o zakończenie okupacji izraelskiej na terytorium palestyńskim, powodującej kryzys moralny wśród amerykańskiej społeczności żydowskiej. Domagali się także zakończenia wykorzystywania antysemityzmu jako broni w politycznej debacie dotyczącej Izraela i stworzenia politycznej przestrzeni dla przywódców, którzy będą walczyć o wolność i godność dla wszystkich Izraelczyków i Palestyńczyków.

 

W sobotę wielu przedstawicieli IfNotNow spotkało się z Berniem Sandersem, który ubiega się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2020 roku. We wpisie na Twitterze, który zawiera zdjęcie przedstawiające członków IfNotNow i Sandersa, widać baner z napisem „Żydzi przeciw okupacji” oraz podpis: „Nasi członkowie w NH [New Hampshire] właśnie zapytali @BernieSandersa, czy jest on również Żydem anty-okupacyjnym i wygląda na to, że odpowiedź brzmi: TAK!”.

 

– Naszym celem będzie próba popchnięcia kandydatów, by wyrzekli się nieszczerego poparcia dla rozwiązania dwupaństwowego, bez rozpoznania podstawowej dynamiki i wyraźnych ruchów rządu Izraela, które tworzą rzeczywistość w jednym państwie, zgodnie z którą Palestyńczycy nie maja zapewnionych podstawowych praw – powiedziała współzałożycielka IfNotNow Emily Mayer.

 

IfNotNow założona przez progresywnych Żydów w ciągu kilku lat działalności zorganizowała liczne kampanie za pośrednictwem mediów społecznościowych i w przestrzeni publicznej w obronie praw Palestyńczyków. Zdołała pozyskać wsparcie innych młodych Żydów i licznych sympatyków.

 

Pikiety oraz demonstracje przyciągnęły tysiące uczestników w Stanach Zjednoczonych. Ich akcje wymierzone są w „prawicowy” rząd Izraela i inne instytucje żydowskie, wspierające politykę Benjamina Netanjahu.

 

Młodzi działacze znają się z organizacji religijnych, obozów letnich, grup młodzieżowych. W ciągu zaledwie czterech lat istnienia przekształcili się z organizacji liczącej kilkudziesięciu niezadowolonych aktywistów lewicowych w prężną organizację, która przeszkoliła blisko 2 tys. nowych działaczy. Izraelskie media sugerują, że IfNotNow obecnie jest być może najbardziej popularną grupą aktywistów w polityce żydowskiej w Ameryce.

 

Mają też wybitnych sojuszników: Jeremiego Ben-Ami, prezesa lewicowej izraelskiej grupy lobbingowej J Street, Rebeccę Vilkomerson, dyrektor wykonawczy palestyńskiego ruchu solidarności Jewish Voice for Peace, czy izraelskich działaczy, jak Peter Beinart.

 

IfNotNow jest w stanie „mówić rzeczy i przyjmować postawy moralne, które inni ludzie są zbyt zahamowani, aby wyrażać” – zauważył Husam Zomlot, szef generalnej delegacji Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​w USA.

 

IfNotNow nienawidzą izraelscy konserwatyści, zarzucając im, że są „antyżydowscy”. Liberalne publikacje żydowskie, takie jak „The Forward” i „Haaretz” przekonują, że IfNotNow nie zasługuje na poparcie lewicujących amerykańskich Żydów.

 

​​IfNotNow jest jednak siłą, z którą należy się liczyć, bo skupia przede wszystkim młodych „gniewnych” Żydów – sugerują publicyści. W jej szeregach znajdują się zarówno syjoniści, jak i antysyjoniści, ludzie, którzy chcą jednego państwa w Ziemi Świętej i ci, którzy chcą dwóch, zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy akcji bojkotowej Izraela – BDS. Żadna inna duża żydowska grupa polityczna nie była w stanie zjednoczyć tak szerokiego spektrum Żydów o różnych poglądach.

 

Josh Weinberger, wysoki rangą izraelski rabin judaizmu reformowanego tłumaczy fenomen rosnącego poparcia dla organizacji negatywnymi skutkami jednostronnej propagandy. Młodzi ludzie, udając się na studia, zdają sobie sprawę z krzywdzącej indoktrynacji i jednostronnego mówienia o Palestyńczykach.

 

Podaje on przykład współzałożycielki IfNotNow, Simone Zimmerman, która urodziła się w 1990 roku i dorastała w Los Angeles w „bardzo standardowej, tradycyjnej społeczności żydowskiej”, uczęszczając do żydowskiej szkoły dziennej, na żydowskie obozy letnie i do żydowskiej grupy młodzieżowej. Wszystko odbywało się pod auspicjami drugiej co do wielkości amerykańskiej żydowskiej denominacji – judaizmu konserwatywnego (nazwa myląca, ponieważ wielu jego zwolenników jest politycznymi liberałami). Jak to ujęła: „Byłam bardzo głęboko związana z Izraelem”. Kobieta, udając się na studia na Uniwersytecie Kalifornijskim planowała być obrończynią syjonizmu. Jednak zetknęła się tam z różnymi poglądami i zmieniła zdanie w sprawie Palestyńczyków.

 

Powołana przez nią organizacja czerpie z metod zespołu progresywnych instytucji Momentum, które podkreślają, że ​​nie trzeba zmieniać całego świata w celu obrony własnej sprawy. Wystarczy po prostu zmienić sposób myślenia co najmniej 50 proc. populacji i zaangażować co najmniej 3,5 proc. z niej w aktywne poparcie społeczne. Tę metodę wykorzystało lobby homoseksualne w celu uzyskania „konsensusu” w sprawie pseudo-małżeństw homoseksualnych.

 

Swoje przesłanie IfNotNow kieruje przede wszystkim do młodych ludzi. Jak sami mówią, w rzeczywistości są jedynie ruchem, który pokazuje, co stanowi problem i największe wyzwanie, czyli okupacja trwająca 51 lat, codzienny koszmar dla Palestyńczyków i moralna katastrofa dla administrujących nią Izraelczyków oraz amerykańskich Żydów którzy ich wspierają.

 

W przeciwieństwie do głównego nurtu organizacji żydowskich, które podkreślały potrzebę obrony Izraela w czasie ubiegłorocznych zamieszek z Palestyńczykami, IfNotNow nie oszczędzała w mediach społecznościowych Izraelskich Sił Obronnych.

 

Zorganizowała także modły, czytając nazwiska zmarłych protestujących. Był to akt prowokacyjny, biorąc pod uwagę fakt, że wypowiadano żydowską modlitwę za zmarłych co najmniej kilku członków Hamasu. Ale, jak ujął to w e-mailu minister Lieberman, „Nie organizujemy modlitw kadisz za arabskich terrorystów ani członków Hamasu. Mówimy kadisz i opłakujemy bezlitosną izraelską przemoc wobec palestyńskich protestujących”.

 

 

Źródło: middleeastmonitor.com / nymag.com

AS

 

 


DATA: 2019-07-03 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Halina Przykro mi. W Biblii jest mowa o Filistynach, których Bóg nie dazyl sympatia. O widzemniach prywatnych nie wypowiadam się.
7 miesięcy temu / Second
 
@ Second:.......Za czasów Jezusa Chrystusa nie było Palestyny...... DOUAY-RHEIMS CATHOLIC BIBLE says in Genesis 21,33......?And Abimelech, and Phicol the general of his arm, arose and returned to the land of the Palestines?. Wikipedia: plisztim, za pośrednictwem łaciny pochodzi określenie Palestyna, a z arabskiej formy Filastin termin obyczajowy ? ?filister?. Błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich....... Palestyna jest wymieniana co najmniej 20 razy, oto tylko trzy: ..... Piłat zawołał z balkonu: ?Jestem niewinny krwi tego sprawiedliwego! Spójrzcie na to! ?Potem wyszli z zebranego tłumu, wśród których byli ludzie ze wszystkich części Palestyny, straszny, jednomyślny krzyk:? Jego krew spoczywa na nas i na naszych dzieciach! ? .... ?Trzęsieniem ziemi, które nastąpiło po śmierci Jezusa, kiedy skała Golgoty została rozerwana, wiele części ziemi zostało przewróconych, podczas gdy inne zatonęły, a dotyczyło to szczególnie Palestyny i Jerozolimy.? .... ?Widziałem go Jakuba W
7 miesięcy temu / Halina
 
Żydzi są 10 razy bardziej podzieleni niż my. Jerozolima czasów końca ma nazwa Sodoma i Egipt. LGBT plus różne fałszywe religie. Pełno ludzi, którzy nazywają samych siebie Jezusem, o meczecie na skalę nie wspomnę.
7 miesięcy temu / Second
 
Za czasów Jezusa Chrystusa nie było Palestyny. Po powstaniu żydowskim w 70 r Żydzi zostali wyrzuceni i rozproszeni tak jak obiecał im Bóg u Izajasza. Rzymianie nazwali ten teren Palestyna na pamiątkę Filistynow, którzy byli wrogami Izraela. W Biblii Wzgórza Golan to Wzgórza Baszanu, Zachodni Brzeg Jordanu to Samaria i Judea. Mamy też Galilee. Bóg obiecał, że pod koniec czasów Żydzi wrócą, a wszystkie sąsiednie narody zostaną ukarane. Wyznają innego boga. W czasie inwazji na Jerozolime część żydów się nawroci bo "zobaczą kogo przebodli". Zachariasza 12.
7 miesięcy temu / Second
 
Dobrze wiedzieć, że są jacyś moralni Żydzi. Życzę im wszystkiego dobrego, niech przyciągają do siebie, do swoich poglądów jak najwięcej innych Żydów, niech ten koszmar z mordowaniem Palestyńczyków się skończy albo przynajmniej niech nie będzie bezczelnie szatańsko chwalony w Izraelu i na świecie.
7 miesięcy temu / zło w kościac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.