DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

USA: oburzenie z powodu odmowy udzielenia Komunii transseksualnemu nastolatkowi

USA: oburzenie z powodu odmowy udzielenia Komunii transseksualnemu nastolatkowi
fot.Magdalena i Tomasz Jodlowski / FORUM

Czy odmówiono mu Komunii, ponieważ żuł gumę, czy też dlatego, że jest transseksualistą? – takimi dywagacjami pochłonięte są amerykańskie media, które odniosły się do zdarzeń w jednej z diecezji we wschodniej części kraju.  

 

Nie od dziś wiadomo, że katolicy na Zachodzie traktują Komunię świętą jako coś, co każdemu się należy niezależnie od stanu jego duszy, nie mówiąc już o zachowaniu postu eucharystycznego. Amerykańskie media właśnie roztrząsają sprawę nieletniego syna Lilliany Redd, który uważa się za transseksualistę. W lipcu podczas niedzielnej Mszy św. w St. Vincent de Paul, jednym z bardziej konserwatywnych katolickich kościołów w diecezji Charlotte, odmówiono mu Komunii świętej.

 

Matka 15-letniego Maxa Arbelo zastanawia się, czy zrobiono to dlatego, że chłopiec żuł gumę, czy też właśnie dlatego, że jest transseksualistą. Red twierdzi, że to dlatego iż Max, który miał wówczas makijaż i różowy top, identyfikując się jako dziewczyna, nie otrzymał Komunii z powodu transseksualizmu. Od stycznia chłopak bierze hormony i uczęszcza na terapię do psychologa. Matka ma pretensje z powodu „dyskryminacji” jej syna. Liczyła na to, że gdzie jak gdzie – po licznych nieprzyjemnych sytuacjach w szkole – chłopiec w końcu znajdzie… spokój w kościele.

 

Równie kuriozalnie zachował się rzecznik diecezji Charlotte, David Hains, który stwierdził, iż ksiądz odprawiający Mszę św. powiedział chłopcu, że świecki szafarz nie udzielił mu Komunii nie z powodu transseksualizmu, lecz dlatego, że żuł gumę, tym samym naruszył zasadę co najmniej godzinnego postu przed otrzymaniem Komunii.

 

Charlotteobserver.com pisze, że „incydent ten ma miejsce w czasach, gdy Kościół katolicki jest głęboko podzielony, w jaki sposób, a nawet, czy w ogóle włączyć społeczność LGBTQ, która od dawna jest niepożądana i potępiona przez Kościół”. I dalej portal wskazał, że wiele osób transseksualnych czuje się szczególnie odrzuconych nie tylko przez Kościół katolicki, ale także inne wspólnoty religijne.

 

W 2015 r. National Center for Transgender Equality przeprowadziło ankietę wśród 28 tys. dorosłych transseksualistów w całym kraju i poinformowało, że jeden na trzech opuścił wspólnotę wyznaniową z obawy przed odrzuceniem, a jeden na pięciu odszedł, ponieważ wspólnota religijna go odrzuciła. Psycholodzy i liderzy organizacji homoseksualnych zarzucają wspólnotom religijnym, że nie akceptują transseksualistów. Rodzice dzieci, którym wydaje się, że mają inną płeć niż ta, z którą się urodziły i od dawana przynależący do różnych wspólnot mają żal do duchownych, iż nie akceptują transseksualistów.

 

Redd, która mieszka z córką i synem w Indian Land, S.C., opowiadała w mediach, że ​​była „zaskoczona i zdenerwowana” faktem, iż Maxowi odmówiono Komunii tak bardzo, że po Mszy udała się do księdza, gdzie usłyszała, iż jej dziecko żyje w grzechu. - Na początku powiedzieli, że to dlatego, że żuł gumę. Ale wiem, że to nie jest powód, ponieważ (oni) przyznali, że to dlatego, że wszyscy mogą zobaczyć grzech Maxa na zewnątrz... ze względu na sposób, w jaki się ubiera – wyjaśniała.

 

O. Santiago Mariani, który tego dnia odprawił Mszę, odmówił rozmowy z mediami. Jednak rzecznik diecezji Charlotte, Hains zaprzeczał, jakoby kapłan powiedział matce Maxa, że jej syn żyje w grzechu. Hains twierdził, że o. Mariani mówił, iż podczas gdy Kościół katolicki naucza, że ​​Bóg kocha i okazuje miłosierdzie ludziom, którzy uważają, iż mają inną płeć niż ta przypisana przy narodzinach, nie uznaje ani nie godzi się na transseksualizm. - Próbował wyjaśnić jej, że jesteśmy tym, czym Pan Bóg nas stworzył – komentował Hains. - Mogła przyjąć to jako trudną naukę – puentował. Dodał jednak od siebie, że nie widzi niczego w katolickiej nauce, co nie zezwalałoby na udzielenie Komunii danej osobie tylko dlatego, że jest transseksualna. (sic!) - Kościół uczy na przykład, że nie ma nic grzesznego w byciu gejem. Postepowanie jak gej jest grzechem – tłumaczył.

 

Transseksualizm Maxa „nie miał nic wspólnego z odmową przyjęcia Komunii” – zapewnił Hains. Jego zdaniem szafarz świecki „nie zdawał sobie sprawy, iż dziecko jest transseksualne. Myślał, że to dziewczynka”. Hains upierał się, że chłopiec nie otrzymał Komunii z powodu niezachowania postu eucharystycznego, który wielu katolików już nie przestrzega i nie wszystkie parafie go egzekwują. - W jednym kościele możesz otrzymać Komunię, W innym nie – mówił. I dalej dodał, że niektórzy księża w diecezji powiedzieli mu, iż odmawiają Komunii „raz na kilka tygodni” osobom, które żują gumę.

 

Max ma wielki żal do diecezji. Przekonuje, że „Bóg akceptuje wszystkich” i „sam papież Franciszek wezwał do przyjęcia bardziej przyjaznego i mniej osądnego podejścia do osób społeczności LGBTQ”.

 

Biskup Peter Jugis, który stoi na czele 46-okręgowej diecezji Charlotte, skrytykował w 2016 r. list administracji Obamy wysłany do publicznych placówek oświatowych z żądaniem, by umożliwić chłopcom np. uważającym się za dziewczynki - korzystanie z łazienek dla dziewcząt. Kapłan przypomniał wówczas słowa Franciszka, że „młodzi muszą otrzymać pomoc, aby zaakceptować własne ciało, takie jak zostało stworzone”. Duddy-Burke, dyrektor wykonawczy Dignity USA, która reprezentuje katolików LGBTQ mówiła w rozmowie z „The New York Times”, że uwagi papieża Franciszka nt. transseksualistów pokazały „niebezpieczną ignorancję” w sprawie „tożsamości płciowej”.

 

Lilliana Redd i Max już znaleźli akceptację innego księdza w innej katolickiej parafii w Charlotte. Matka przyznała, że ​​miała nadzieję, iż po zastraszaniu w szkole, jej „córka” odnajdzie spokój w kościele. - Kiedy widzę, jak odmawiają ciała Jezusa mojej córce, to mnie denerwuje – wyjaśniła. Zaapelowała także do innych matek, które mają dzieci takie jak Max, by nie przestawały ich zabierać do kościoła, lecz w razie problemów poszukały innego kapłana. „Bóg nie jest związany z płcią. Bóg jest w twoim sercu i w tym, w co wierzysz” – przekonywała.

 

Transseksualizm jest sprzeczny z prawdą o naturze człowieka. Kongregacja Nauki Wiary w 2015 r. potwierdziła to w specjalnym liście, będącym odpowiedzią na postawę biskupa z hiszpańskiej diecezji Kadyksu i Ceuty Rafaela Zornozy Boya, który pod wpływem silnych nacisków medialnych początkowo wyraził zgodę, aby Alex Salinas, który urodził się jako kobieta, ale czuł się mężczyzną, został ojcem chrzestnym swego bratanka.

 

Kongregacja przypomniała, że „samo zachowanie transseksualne ukazuje publicznie działalność sprzeczną z moralnym wymogiem rozwiązania własnego problemu tożsamości płciowej zgodnie z prawdą o własnej płci. Dlatego jest oczywiste, że osoba taka nie spełnia warunku prowadzenia życia zgodnego z wiarą i bycia rodzicem chrzestnym (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 874, par. 1, 3) i tym samym nie może być dopuszczona do funkcji matki bądź ojca chrzestnego”.

 

Podkreślono przy tym, że nie jest to przejaw dyskryminacji. Kongregacja powołała się na słowa papieża Franciszka, który przy różnych okazjach i zgodnie z nauczaniem Kościoła potwierdzał, że transseksualizm jest sprzeczny z naturą człowieka.

 

Źródło: charloteobserver.com., ekai.pl.,

AS


DATA: 2018-08-09 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Boże, zmiłuj sie nad nami!
6 miesięcy temu / Barbara
 
W tej parafii mu odmówili, w stu innych dopuszczą.
6 miesięcy temu / TZ.
 
Baba szuka kasy, a nie potrafi wychować swojego syna.
6 miesięcy temu / Janek
 
Do "jj" - w samo sedno. Podpisuję się obiema rękami.
6 miesięcy temu / Trzema
 
Nieszczęsna Kobieto, Twój syn wymaga leczenia, a Ty skupiasz się nad domniemanymi przyczynami nieudzielenia mu Komunii Św.!
6 miesięcy temu / Karol
 
"Papież Franciszek" głosi także, że współżycie seksualne pozamałżeńskie jest grzechem.
6 miesięcy temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.