22 września 2020

USA: obrońcy życia krytykują sędzię SN za proaborcyjne orzecznictwo, ale chwalą za wsparcie kobiet

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Thorsten Frenzel))

Organizacja Americans United for Life twierdzi, że reputacja zmarłej sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg, na zawsze będzie „głęboko kontrowersyjna” ze względu na jej „orzecznictwo przeciwko życiu”. Mimo to, organizacja pochwaliła zmarłą za wcześniejsze decyzje znoszące bariery prawne, utrudniające awanse społeczne i zawodowe kobiet.

 

„Americans United for Life jest wdzięczna sędzinie Ruth Bader Ginsburg, zanim została sędzią, za wkład w znoszenie barier prawnych utrudniających awans kobiet w społeczeństwie amerykańskim. Jesteśmy głęboko zasmuceni jej śmiercią, szczególnie w tym momencie w historii naszego kraju” – napisała w oświadczeniu prezes i dyrektor generalna Americans United for Life, Catherine Glenn Foster.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Reputacja sędzi Ginsburg będzie niestety na zawsze głęboko kontrowersyjna ze względu na jej orzecznictwo przeciwko życiu” – dodała.

 

Foster wskazała, że „sędzia Ginsburg usiłowała wykorzystać prawo dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, aby narzucić uciskający reżim nieograniczonej aborcji w całym kraju pod pretekstem wolności. Aborcja nie przyczynia się do szczęścia kobiet i nie jest konieczna, aby kobiety odniosły sukces” – zaznaczyła.

 

„Miejmy nadzieję, że następny sędzia i nowa większość w Trybunale naprawią tragiczny bałagan dot. orzecznictwa aborcyjnego i jego negatywny wpływ na kobiety, a także proces nominacji, który tak wiele zrobił, by utrwalić orzecznictwo sędzi Ginsburg” – zauważyła Foster.

 

Organizacja wyraziła przekonanie, że prezydent Donald Trump mianuje „konstytucjonalistę zaangażowanego w obronę najgłębszych wartości naszej Republiki” i Americans United for Life nie mogą się doczekać, aby „energicznie poprzeć nominację następcy, który opowie się za najbardziej fundamentalnym prawem, jakie nasz rząd może zagwarantować: prawem człowieka do życia”.

Sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg zmarła w piątek w wieku 87 lat z powodu komplikacji związanych z przerzutem raka trzustki – podał Sąd Najwyższy USA.

 

„Nasz naród stracił historycznego prawnika (…) Dziś opłakujemy ją, ale mamy też pewność, że przyszłe pokolenia będą pamiętać Ruth Bader Ginsburg taką, jaką znaliśmy: niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości” – wskazano.

 

Ginsburg została powołana do sądu przez prezydenta Billa Clintona w 1993 roku. Natychmiast zajęła stanowisko w postępowym skrzydle, a w ostatnich latach stała się ikoną feministycznych aktywistek, która zdecydowanie opowiadała się po stronie aborcji, pseudomałżeństw homoseksualnych czy innych postępowych celów.

 

Jej śmierć pozostawia ośmiu sędziów w SN na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi. Już wywołało to zaciekłą batalię w kwestii obsadzenia wakatu w SN. Gdyby Donald Trump zdołał wyznaczyć konserwatywnego sędziego, mogłoby to ugruntować konserwatywną większość na nadchodzące dziesięciolecia.

 

Lider mniejszości w Senacie, Chuck Schumer, powiedział w piątek wieczorem, że mandat nie powinien być obsadzony przed wyborami, powołując się na prawo amerykańskiej opinii publicznej do wpływania na kierunek trybunału poprzez wybory.

 

Ginsburg przeżyła cztery wcześniejsze ataki raka, a choroba powróciła na początku tego roku, wywołując zmiany w wątrobie. „Często powtarzałam, że pozostanę członkiem Trybunału, o ile będę w stanie wykonywać swoją pracę pełną parą. Nadal jestem w stanie to robić” – zapewniała jeszcze 20 lipca.

 

Ginsburg głosowała między innymi za obaleniem ustawy zakazującej aborcji po porodzie częściowym w Nebrasce. „Przepis stanowy, który ma na celu lub skutkuje postawieniem istotnej przeszkody na drodze kobiety starającej się o aborcję płodu niezdolnego do życia, narusza konstytucję” – argumentowała.

 

Sędzina była również zwolenniczką tak zwanego „małżeństwa” homoseksualnego. Zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Sąd Najwyższy uchylił ustawę o obronie małżeństwa w 2013 r., Ginsburg została pierwszym sędzią Sądu Najwyższego, który odprawił homoseksualną ceremonię „ślubu”.

Pełniła funkcję urzędnika na kilku innych „ślubach” osób tej samej płci, zanim narzuciła tzw. homoseksualne małżeństwo narodowi w 2015 r. w sprawie Obergefell v. Hodges.

 

 

Źródło: cnsnews.com, nayionalreview.com, lifesitenews.com

AS

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 063 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram