DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

USA: naukowcy oskarżeni o szpiegostwo gospodarcze na rzecz Chin. W tle wątek laboratorium w Wuhan

USA: naukowcy oskarżeni o szpiegostwo gospodarcze na rzecz Chin. W tle wątek laboratorium w Wuhan
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com (Science in HD)

W końcu stycznia FBI oskarżyła trzech naukowców, którzy pracowali dla Chin, o szpiegostwo gospodarcze – podaje jeden ze słowackich portali. Jeden z oskarżonych to profesor Uniwersytetu Harvarda, który prowadził badania dla Departamentu Obrony USA i Narodowego Instytutu Zdrowia, ale brał udział również w powstaniu laboratorium badawczego w chińskim Wuhan.


Według słowackiego portalu Hlavne Spravy, aresztowanie pod koniec stycznia przez Federalne Biuro Śledcze amerykańskiego naukowca pracującego dla Chin nabiera nowego kontekstu w związku z wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Miał on bowiem brać udział w tworzeniu laboratorium badawczego w Wuhan – w mieście, z którego rozniosła się epidemia na cały świat.


„The Armenian Reporter” pisze, że aresztowanie przeprowadzone w styczniu dotyczy 60-letniego Charlesa Liebera z Katedry Chemii Uniwersytetu Harvarda. Dwaj pozostali podejrzani to obywatele chińscy – 29-letnia Yan King Ye oraz 30-letni Yong Tau Tong. Yan King Ye zarzucono, że służyła w chińskiej armii i jednocześnie pracowała na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych korzystając z osłony amerykańskiego naukowca. Yan King Ye ma obecnie przebywać w Chinach, natomiast Yong Tau Tong miał zostać zatrzymany 30 grudnia 2019 roku na lotnisku w Bostonie za próbę nielegalnego przewiezienia do Chin 21 fiolek z próbkami badań biologicznych.


Brazylijski portal defesa.tv.br zwraca uwagę na zaskakująco wysokie uposażenie, jakie Charles Lieber miał dostać za współpracę z naukowcami z Chin. Poza rocznym wynagrodzeniem w formie pensji w wysokości 600 tys. dolarów miał dodatkowo otrzymać 150 tys. dolarów na wydatki osobiste i koszty utrzymania. Ponadto na założenie laboratorium w Wuhan miał otrzymać od Chińczyków 1,5 mln dolarów. Charles Lieber jest w areszcie i grozi mu pięć lat więzienia. W niektórych mediach pojawiają się informacje, jakoby postawienie zarzutu amerykańskiemu naukowcowi i chińskim obywatelom nie miało bezpośredniego związku z sprawą koronawirusa, lecz tylko ze szpiegostwem gospodarczym na rzecz ChRL.


Według Andrew Lellinga, prokuratora stanu Massachusetts, Chiny prowadzą stałą działalność mającą na celu kradzież danych z amerykańskich badań i nowych technologii. Według Amerykanów Chiny są zaangażowane w ponad 80 proc. przypadków szpiegostwa gospodarczego na terenie Stanów Zjednoczonych.

 


Źródła: The Armenian Reporter / Hlavne Spravy / Defesa.tv.br
Jan Bereza

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-08 09:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Amerykanie sami sobie winni, na ich uniwersytetach nawet do 90% studentów i pracowników stanowią Chińczycy, szczególnie w biologii. Mechanizm jest następujący: kiedy Chińczyk dojdzie do stanowiska szefa grupy badawczej PI ze swoimi własnymi grantami, natychmiast zaczyna zatrudniać Chińczyków z Chin i ściągać stamtąd studentów na staże i doktoraty. Uniwersytety to akceptują bo wraz z Chinczykamiz Chin idzie także w wielu przypadkach finansowanie z Chin albo tania siła roboczo umysłowa w ramach stażu zawodowego. A później jest olaboga, bo szpiegują i kopiują. Wiem to bo tam byłem i pracowałem.
1 miesiąc temu / Ger
 
Informacja bardzo ogólna i nie do końca wyjaśniająca wszystko. Warto sięgnąć po książki Antonego Suttona, aby zrozumieć pewien mechanizm finansowania przez grupy interesu na Zachodzie różnych stron konfliktu, aby osiągnąć określone korzyści. Sprawa finansowania rewolucji październikowej, czy dojścia Hitlera do władzy jest tutaj konkretnym dowodem. Przez analogię i porównania możemy stworzyć podobny hipotetyczny model interpretacyjny dzisiejszych zjawisk.
1 miesiąc temu / Krakusik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.