DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2018 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

USA: kontrowersyjny eksperyment, który ma przywrócić do życia funkcje mózgu osób w stanie śmierci klinicznej

USA: kontrowersyjny eksperyment, który ma przywrócić do życia funkcje mózgu osób w stanie śmierci klinicznej

Najpierw wprowadzono kryterium tzw. śmierci mózgowej. Teraz naukowcy mówią, że być może uda im się „wskrzesić zmarłych pacjentów.” Amerykański National Institute of Health właśnie wyraził zgodę na rozpoczęcie ReAnima Project. Projekt ma sprawdzić, czy rzekomo martwe części ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów, u których orzeczono tzw. śmierć mózgową, mogą być przywrócone do życia.


Uczeni chcą natychmiast rozpocząć rekrutację dwudziestu pacjentów z urazami mózgu, znajdującymi się w stanie śmierci klinicznej. Pierwszy etap, o nazwie „First In Human Neuro-Regeneration & Neuro-Reanimation” ma być zrealizowany w szpitalu Anupam w Rudrapur w Indiach.


Naukowcy będą używać kombinacyjnej „terapii”, która obejmuje wstrzykiwanie do mózgu komórek macierzystych i peptydów, a także laserową stymulację nerwów.


Uczestnicy projektu – osoby utrzymywane przy życiu przez maszyny resuscytacyjne - będą monitorowane przez kilka miesięcy za pomocą sprzętu do obrazowania mózgu w poszukiwaniu oznak regeneracji, szczególnie w górnej części rdzenia kręgowego. Jest to najniższy obszar pnia mózgu, który odpowiada za oddychanie i bicie serca.


Zespół uważa, że komórki macierzyste mózgu mogą być w stanie ponownie wymazać ich historię i przywrócić życie. Podobne zjawisko obserwuje się wśród niektórych zwierząt np. w przypadku salamandr, którym odrastają całe kończyny.


Dr Ira Pastor, prezes Bioquark Inc. z optymizmem zapowiada, że „jest to pierwszy tego typu eksperyment i kolejny krok w kierunku ewentualnego odwrócenia skutków śmierci w naszym życiu.” - Właśnie otrzymaliśmy zgodę na rekrutację pierwszych 20 osób i mamy nadzieję, że ich szybko pozyskamy - stwierdziła. Dodała, że współpracują ze szpitalami w USA i Indiach, i już trwa proces selekcji rodzin, by wykluczyć te, które ze względów religijnych, nie zgodzą się na eksperyment. Dr Pastor tłumaczyła, że chodzi o wykluczenie rodzin, które na przykład nie godzą się na dawstwo organów.

 

Czy do stymulacji komórek nerwowych „eksperymentalnych pacjentów” będzie używać się organów pobranych od innych rzekomo zmarłych osób, nie wiadomo. Chociaż sugestia dr Iry Pastor wydaje się na to wskazywać.
Uczeni spodziewają się pierwszych wyników swojego eksperymentu w ciągu pierwszych dwóch lub trzech miesięcy.


O śmierci pnia mózgu orzeka się wtedy, gdy dana osoba rzekomo trwale utraci jego funkcje. Co ciekawe definicja ta ma się nijak do rzeczywistości, ponieważ w ciele osób, u których stwierdzono tzw. śmierć mózgową wciąż odbywają się liczne procesy życiowe. Krąży krew, trawione jest jedzenie, odbywają się procesy wydalnicze. Organizmy rosną, dojrzewają płciowo, a nawet są w stanie regulować skoki temperatury, poziom hormonów i zabliźniać rany. Organizm kobiety rzekomo martwej potrafi wydać na świat dziecko.


Zespół ReAnima Project wskazuje, iż uczeni wielokrotnie dowiedli, że niektóre gatunki zwierząt potrafią w znacznym stopniu zregenerować ośrodkowy układ nerwowy, „naprawić” i przebudować znaczne fragmenty mózgu, nawet po traumatycznym doświadczeniu.


- Dzięki naszemu eksperymentowi zyskamy unikalne spojrzenie na ludzki mózg, znajdujący się w stanie śmierci klinicznej, które będzie miało istotne znaczenie dla przyszłego rozwoju terapii w przypadku innych poważnych zaburzeń świadomości, takich jak chociażby śpiączka, choroba Alzheimera i Parkinsona – uważa dr Siergiej Paylian, założyciel Bioquark Inc.


- Choć pojawiły się liczne przypadki w ostatnich latach, że zmiany w ludzkim mózgu i układzie nerwowym nie są tak trwałe i nieodwracalne jak zakładają twórcy koncepcji śmierci mózgowej, to jednak sugerowanie, iż zmiany te można łatwo odwrócić, wydaje się zbyt daleko idące, biorąc pod uwagę nasze obecne możliwości i zrozumienie neurologii - sceptycznie o projekcie wypowiada się dr Dean Burnett, neurolog z Uniwersytetu Cardiff.


Źródło: telegraph.co.uk
AS


DATA: 2016-05-06 16:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jakbyście mieli możliwość przeniesienia swojego mózgu do "ciała" robota i mogli dzięki temu nie umierać cieleśnie naturalnie, to zrobilibyście to czy nie? I dlaczego?
ponad 2 lata temu / Flips
 
Czyli jednak, wbrew temu co niektórzy próbują innym wmówić, śmierć mózgu istnieje. To już postęp na PCH!
ponad 2 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.