22 września 2020

USA: katolicka agencja adopcyjna stoczy bitwę w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych

(PCh24)

Tuż po wyborach prezydenckich Sąd Najwyższy USA wysłucha strony w sprawie dotyczącej naruszenia wolności religijnej przez władze miasta, które zerwały współprace z katolicką agencją świadczącą usługi adopcyjne. Miasto argumentowało, że agencja nie może wykluczyć ze swoich usług par tej samej płci, które chciałyby tymczasowo adoptować zabierane z rodzin dzieci.

 

Sprawa Fulton przeciwko miastu Filadelfia będzie rozpatrywana 4 listopada br. Powódka będzie musiała udowodnić szczególny rodzaj roszczenia dotyczącego dyskryminacji. Sąd będzie musiał zdecydować m.in., czy należy ponownie przeanalizować Employment Division przeciw Smith, czy rząd narusza pierwszą poprawkę, uzależniając zdolność instytucji religijnej do uczestniczenia w systemie opieki zastępczej od podejmowania działań i składania oświadczeń, które bezpośrednio zaprzeczają przekonaniom religijnym agencji itp.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sharonell Fulton przez 27 lat pracowała w agencji katolickiej Catholic Social Services w Filadelfii, która zajmowała się rozmieszczeniem w rodzinach zastępczych dzieci odebranych rodzicom. – Przeważnie to, co robiłam, to było umieszczanie dzieci w rodzinach zastępczych w nagłych wypadkach, gdy zostały zabrane rodzicom – wyjaśniła Fulton.

 

W 2018 r. kobieta wraz z Catholic Social Services pozwała miasto Filadelfia po tym, jak władze wykluczyły organizację religijną z listy agencji zastępczych. Miasto postanowiło zerwać współpracę z tego powodu, że katolicka agencja nie zezwalała parom jednopłciowym na pełnienie funkcji rodziców zastępczych.

 

4 listopada, dzień po wyborach prezydenckich, Sąd Najwyższy wysłucha ustnych argumentów w sprawie. Zadecyduje, czy podtrzymać lub odrzucić orzeczenie federalnego Sądu Apelacyjnego, zgodnie z którym miasto Filadelfia może wykluczyć katolicką organizację, świadczącą pomoc socjalną z tego powodu, że nie godzi się ona na wychowywanie dzieci w domach par jednopłciowych.

 

Jest to jedna z ważniejszych spraw, o której będzie decydował SN w najbliższych miesiącach. Potencjalne orzeczenie może być inaczej rozpatrzone – niż pierwotnie przewidywano – po śmierci liberalnej sędzi Ruth Bader Ginsburg. W sprawie Fulton przeciwko Miasto Filadelfia prawnicy bowiem spodziewali się, że Ginsburg poprzez decyzję władz miasta. Teraz jednak, bez udziału zmarłej sędzi, korzystne rozstrzygnięcie dla włodarzy Filadelfii jest mniej prawdopodobne.

 

Nie jest też jasne, czy Sąd Najwyższy rozpatrzy sprawę wraz z pozostałymi ośmioma sędziami, czy też następca Ginsburg zostanie osadzony do 4 listopada. Uzupełnienie wakatu w tak krótkim czasie byłoby niezwykłe według standardów historycznych, ale zarówno prezydent Donald Trump, jak i przywódca większości w Senacie Mitch McConnell wykazali chęć jak najszybszego obsadzenia wakatu w SN.

 

Na przeszkodzie do szybkiego uzupełnienia składu sędziowskiego stoją jednak niektórzy Republikanie. Dwóch senatorów ze ścisłego kierownictwa partii już zapowiedziało, że nie poprą wysiłków na rzecz obsadzenia wakatu przed wyborami. Wielu innych nie wypowiedziało się jeszcze na temat tego, czy przyspieszyć nominację. Demokratyczny kandydat na prezydenta Joe Biden przekonuje, że zastępcę Ginsburg powinien wybrać zwycięzca listopadowych wyborów.

 

W czasie, gdy pierwotny pozew został wniesiony do sądu federalnego w maju 2018 r., katolicka agencja zajmowała się 120 dziećmi dziennie, które trafiały do takich osób, jak Fulton. Kiedy prawnicy Fulton i Catholic Social Services zwrócili się do Sądu Najwyższego o rozpatrzenie ich sprawy i odrzucenie orzeczeń sądów niższej instancji, jedno z pytań, które zadali adwokaci, brzmiało: „czy rząd narusza pierwszą poprawkę, uzależniając zdolność agencji religijnej do uczestniczenia w systemie opieki zastępczej od podejmowania działań i składania oświadczeń, które bezpośrednio zaprzeczają przekonaniom religijnym agencji?”

 

Prawnicy z American Civil Liberties Union argumentowali dotychczas z powodzeniem, że sprawa nie dotyczy praw wynikających z Pierwszej Poprawki, ale raczej kwestii, czy „dyskryminacja ze strony organizacji religijnej” jest dozwolona w przypadku zatrudnienia przez podmiot rządowy. Catholi Civil Services pozwało miasto, twierdząc, że „prawo do swobodnego wyznawania religii uprawnia je do zawarcia umowy finansowanej przez podatników na świadczenie usług rządowych, mimo że nie chce spełnić wymogu miasta, aby agencje kontraktowe akceptowały wszystkie rodziny” – wskazali przedstawiciele ACLU.

 

Źródło: nbcphiladelphia.com, scotusblog.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 240 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram