DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

USA: katolicka agencja adopcyjna stoczy bitwę w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych

USA: katolicka agencja adopcyjna stoczy bitwę w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych
PCh24
#RODZINA    #USA    #ADOPCJA    #DZIECI    #PIECZA ZASTĘPCZA    #LGBT    #HOMOSEKSUALIZM

Tuż po wyborach prezydenckich Sąd Najwyższy USA wysłucha strony w sprawie dotyczącej naruszenia wolności religijnej przez władze miasta, które zerwały współprace z katolicką agencją świadczącą usługi adopcyjne. Miasto argumentowało, że agencja nie może wykluczyć ze swoich usług par tej samej płci, które chciałyby tymczasowo adoptować zabierane z rodzin dzieci.

 

Sprawa Fulton przeciwko miastu Filadelfia będzie rozpatrywana 4 listopada br. Powódka będzie musiała udowodnić szczególny rodzaj roszczenia dotyczącego dyskryminacji. Sąd będzie musiał zdecydować m.in., czy należy ponownie przeanalizować Employment Division przeciw Smith, czy rząd narusza pierwszą poprawkę, uzależniając zdolność instytucji religijnej do uczestniczenia w systemie opieki zastępczej od podejmowania działań i składania oświadczeń, które bezpośrednio zaprzeczają przekonaniom religijnym agencji itp.

 

Sharonell Fulton przez 27 lat pracowała w agencji katolickiej Catholic Social Services w Filadelfii, która zajmowała się rozmieszczeniem w rodzinach zastępczych dzieci odebranych rodzicom. - Przeważnie to, co robiłam, to było umieszczanie dzieci w rodzinach zastępczych w nagłych wypadkach, gdy zostały zabrane rodzicom – wyjaśniła Fulton.

 

W 2018 r. kobieta wraz z Catholic Social Services pozwała miasto Filadelfia po tym, jak władze wykluczyły organizację religijną z listy agencji zastępczych. Miasto postanowiło zerwać współpracę z tego powodu, że katolicka agencja nie zezwalała parom jednopłciowym na pełnienie funkcji rodziców zastępczych.

 

4 listopada, dzień po wyborach prezydenckich, Sąd Najwyższy wysłucha ustnych argumentów w sprawie. Zadecyduje, czy podtrzymać lub odrzucić orzeczenie federalnego Sądu Apelacyjnego, zgodnie z którym miasto Filadelfia może wykluczyć katolicką organizację, świadczącą pomoc socjalną z tego powodu, że nie godzi się ona na wychowywanie dzieci w domach par jednopłciowych.

 

Jest to jedna z ważniejszych spraw, o której będzie decydował SN w najbliższych miesiącach. Potencjalne orzeczenie może być inaczej rozpatrzone – niż pierwotnie przewidywano - po śmierci liberalnej sędzi Ruth Bader Ginsburg. W sprawie Fulton przeciwko Miasto Filadelfia prawnicy bowiem spodziewali się, że Ginsburg poprzez decyzję władz miasta. Teraz jednak, bez udziału zmarłej sędzi, korzystne rozstrzygnięcie dla włodarzy Filadelfii jest mniej prawdopodobne.

 

Nie jest też jasne, czy Sąd Najwyższy rozpatrzy sprawę wraz z pozostałymi ośmioma sędziami, czy też następca Ginsburg zostanie osadzony do 4 listopada. Uzupełnienie wakatu w tak krótkim czasie byłoby niezwykłe według standardów historycznych, ale zarówno prezydent Donald Trump, jak i przywódca większości w Senacie Mitch McConnell wykazali chęć jak najszybszego obsadzenia wakatu w SN.

 

Na przeszkodzie do szybkiego uzupełnienia składu sędziowskiego stoją jednak niektórzy Republikanie. Dwóch senatorów ze ścisłego kierownictwa partii już zapowiedziało, że nie poprą wysiłków na rzecz obsadzenia wakatu przed wyborami. Wielu innych nie wypowiedziało się jeszcze na temat tego, czy przyspieszyć nominację. Demokratyczny kandydat na prezydenta Joe Biden przekonuje, że zastępcę Ginsburg powinien wybrać zwycięzca listopadowych wyborów.

 

W czasie, gdy pierwotny pozew został wniesiony do sądu federalnego w maju 2018 r., katolicka agencja zajmowała się 120 dziećmi dziennie, które trafiały do takich osób, jak Fulton. Kiedy prawnicy Fulton i Catholic Social Services zwrócili się do Sądu Najwyższego o rozpatrzenie ich sprawy i odrzucenie orzeczeń sądów niższej instancji, jedno z pytań, które zadali adwokaci, brzmiało: „czy rząd narusza pierwszą poprawkę, uzależniając zdolność agencji religijnej do uczestniczenia w systemie opieki zastępczej od podejmowania działań i składania oświadczeń, które bezpośrednio zaprzeczają przekonaniom religijnym agencji?”

 

Prawnicy z American Civil Liberties Union argumentowali dotychczas z powodzeniem, że sprawa nie dotyczy praw wynikających z Pierwszej Poprawki, ale raczej kwestii, czy „dyskryminacja ze strony organizacji religijnej” jest dozwolona w przypadku zatrudnienia przez podmiot rządowy. Catholi Civil Services pozwało miasto, twierdząc, że „prawo do swobodnego wyznawania religii uprawnia je do zawarcia umowy finansowanej przez podatników na świadczenie usług rządowych, mimo że nie chce spełnić wymogu miasta, aby agencje kontraktowe akceptowały wszystkie rodziny” – wskazali przedstawiciele ACLU.

 

Źródło: nbcphiladelphia.com, scotusblog.com

AS


DATA: 2020-09-22 11:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czy taka rodzina zastępcza wyprodukuje geja czy socjopate , czy "zwykłego" dewianta
1 miesiąc temu / sex crime
 
może to w ramach pojęć "rodzina pomocowa" i "rodzina zaprzyjaźniona" w Polsce mało znana opcja a przydatna w obliczu przepełnionych domów dziecka
1 miesiąc temu / do Janusz
 
Proszę o wyjaśnienie, co znaczy "tymczasowo adoptować zabierane z rodzin dzieci". Czy to błąd w tłumaczeniu, czy jakieś pojęcie z prawa amerykańskiego? Co innego tymczasowa opieka nad dzieckiem a co innego adopcja, która oznacza trwałe uznanie niespokrewnionego dziecka za członka rodziny.
1 miesiąc temu / Janusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.