DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

USA: gubernator Missisipi zakazuje aborcji z powodu płci, rasy i wad genetycznych

USA: gubernator Missisipi zakazuje aborcji z powodu płci, rasy i wad genetycznych
Fot. Pixabay

Republikański gubernator Missisipi, Tate Reeves podpisał ustawę, która zakazuje aborcji w oparciu o rasę, płeć lub wady genetyczne płodu. Tym samym jeszcze bardziej wzmocnił prawną ochronę życia poczętego na terenie stanu.


Zwolennicy decyzji twierdzą, że nowa regulacje zapobiegnie aborcji m.in. w przypadku dzieci podejrzewanych o zespół Downa. - Kobiety nie powinny być poddawane presji aborcyjnej tylko dlatego, że ich dziecko jest inne – zaznaczył Jameson Taylor, wiceprezes ds. polityki w Missisipi Center for Public Policy.


Przeciwnicy nowej regulacji podnosili, że w sposób niezgodny z konstytucją wpłynie ona na prywatne decyzje personelu medycznego w stanie, w którym funkcjonuje obecnie jeden ośrodek aborcyjny.
- Sąd Najwyższy konsekwentnie utrzymywał, że aborcja przed urodzeniem dziecka jest bezwarunkowym prawem i nie ma powodu, aby pytać kobiety, które zdecydowały się na aborcję, dlaczego dokonały tak trudnego wyboru – mówiła Beth Orlansky, dyrektor organizacji Missisipi Center for Justice.


Wraz z dołączeniem do składu Sądu Najwyższego USA kilku sędziów o poglądach konserwatywnych, coraz więcej stanów wprowadza prawo ograniczające aborcyjny proceder. Niektóre przepisy mają na celu wywołanie sporów sądowych, zmierzających ostatecznie do obalenia orzeczenia Sądu Najwyższego Roe przeciwko Wade z 1973 r., na mocy którego zalegalizowano aborcję w całym kraju.
W Jackson (Missisipi) działa jedyna w stanie aborcyjna placówka. Reeves podpisał nowe prawo dwa dni po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił ustawę z Luizjany, która wymagała od lekarzy dokonujących aborcji zezwolenia na przyjmowanie pacjentek z powikłaniami poaborcyjnymi w pobliskim szpitalu. Prawie identyczne prawo przyjął stan Missisipi. Jest ono jednak zablokowane przez sędziego federalnego.


Nowa ustawa, która zakazuje aborcji ze względu na rasę, płeć i wady genetyczne płodu weszła w życie z chwilą podpisania jej przez gubernatora. Przewiduje ona karę pozbawienia wolności do 10 lat dla każdego lekarza lub innego pracownika służby zdrowia, który świadomie naruszy zakaz. Ustawa wyjmuje z odpowiedzialności karnej kobietę, która dokonała aborcji w wyniku natychmiastowej interwencji medycznej koniecznej dla ratowania życia matki.


Według Guttmacher Institute, który popiera zabijanie dzieci nienarodzonych, już w dziewięciu stanach zakazano aborcji z powodu płci płodu, w dwóch - z powodu rasy, a w dwóch - z powodu anomalii genetycznej. Do środy Missouri było jedynym stanem, który wprowadził wszystkie trzy ograniczenia. Podobny zakaz wprowadzony przez władze Kentucky został zawieszony na mocy postanowienia sądu.


Missisipi od dawna wymaga 24-godzinnego okresu oczekiwania na aborcję. Osoby niepełnoletnie muszą również uzyskać zgodę rodziców lub sędziego na uśmiercenie dziecka poczętego.
W 2018 roku Missisipi próbowało zakazać większości aborcji po 15. tygodniu ciąży, które przeprowadza jedyna stanowa „klinika aborcyjna”. Sędzia okręgu federalnego zablokował prawo, a federalny sąd apelacyjny zgodził się z jego orzeczeniem. Urzędnicy stanowi zwrócili się do Sądu Najwyższego USA o rozpatrzenie sprawy.


W 2019 r. ustawodawcy z Missisipi głosowali za zakazaniem większości aborcji po wykryciu czynności serca płodu (około szóstego tygodnia), zanim niektóre kobiety dowiedzą się, że są w ciąży. Sędzia zablokował prawo.


Źródło: dailymail.co.uk
AS

Czytaj także:
DATA: 2020-07-03 12:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I o to chodzi.
2 miesiące temu / DNA
 
A u nas podobna ustawa została odrzucona zamrażarka i to w znacznej mierze dzięki "prawicowej" partii rządzącej, aby nie naruszać - uwaga! - ciężko wypracowanego kompromisu aborcyjnego.
2 miesiące temu / Polska skąpana
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.