6 września 2019

USA: globalny atak na księdza, który wycofał Harry Pottera z parafialnej biblioteki

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Ks. Dan Reehil ze stanu Tennessee w USA zdecydował się wycofać z parafialnej biblioteki książki dla nastolatków, których głównym bohaterem jest Harry Potter. Kapłan podkreślał, że decyzja została podjęta po konsultacji z egzorcystami, ponieważ fragmenty książek mogą skutkować przywołaniem złych duchów. Teraz na księdza spadła fala krytyki ze strony liberalnych mediów.

 

Decyzja ks. Dana Reehila z parafialnej katolickiej szkoły św. Edwarda w Nashville w Tennessee, który kazał wycofać ze szkolnej biblioteki książki o przygodach Harry’ego Pottera, wzbudziła zaskakujące i nieproporcjonalne do wagi wydarzenia zainteresowanie mediów na całym świecie. Większość wielkich tytułów medialnych – od „Washington Post”, przez „Guardiana”, „Business Insider” do „Newsweeka” i „Telegraph” – opisało obszernie zdarzenie, zgodnie potępiając postanowienie duchownego, który odwołał się w tej sprawie do opinii egzorcystów, teologów i Katechizmu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Washington Post” pisał o obawach wyrażonych przez „rodziców” w „anonimowym liście”, który „sugerował, że decyzja rodzi większe pytania na temat zdolności kapłana do „krytycznej oceny i rozróżnienia faktów od fikcji”. Anonimowy autor listu skarżył się, że decyzja została podjęta jednostronnie bez udziału rodziców lub innych administratorów szkół.

 

Tłumacząc rodzicom decyzję o usunięciu z bibliotek popularnej serii, ks. Reehil zauważył, że klątwy i zaklęcia użyte w tych książkach są rzeczywistymi przekleństwami, które odczytane przez czytelnika mogą skutkować przywołaniem złych duchów. „Książki te przedstawiają magię jako coś dobrego i złego, co nie jest prawdą, ale sprytnym oszustwem” – wyjaśnił, powołując się na nauczanie Kościoła i opinie papieża Benedykta XVI oraz ks. Gabriele Amortha, słynnego włoskiego egzorcysty. Podkreślił, że misją katolickiej biblioteki szkolnej jest kształtowanie uczniów według Jezusowego modelu ewangelicznego, zgodnego z nauczaniem i wartościami Kościoła.

 

Pochlebnie o decyzji księdza wyraził się kanadyjski pisarz katolicki Michael D. O’Brien. Autor takich powieści jak „Ojciec Eliasz”, „Dziennik zarazy” czy „Krzyk kamienia” zauważył, że wśród księży, egzorcystów i nauczycieli rośnie świadomość, że „nie wystarczy tylko skłonić młodych ludzi do czytania”. „Fundamentalne pytanie brzmi: co czytają? Bo młodzi znajdują się w procesie formacji. Nie czytają Harry Pottera w taki sposób jak profesor akademicki” – dodał. 

 

Kard. Joseph Ratzinger, zanim został papieżem, ostrzegał w 2003 roku w liście do niemieckiej socjolog Gabriele Kuby przed tym, że literatura autorstwa J.K. Rowling „zniekształca chrześcijańską duszę”. Przyszły papież zgodził się z wnioskami badaczki, która stwierdziła, że popularna książka nie pozwala rozpoznać właściwie dobra i zła, deprawuje serca młodych i szkodzi będącej w fazie rozkwitu relacji młodego człowieka z Bogiem.

 

 

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram