DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

USA: globalny atak na księdza, który wycofał Harry Pottera z parafialnej biblioteki

USA: globalny atak na księdza, który wycofał Harry Pottera z parafialnej biblioteki
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Ks. Dan Reehil ze stanu Tennessee w USA zdecydował się wycofać z parafialnej biblioteki książki dla nastolatków, których głównym bohaterem jest Harry Potter. Kapłan podkreślał, że decyzja została podjęta po konsultacji z egzorcystami, ponieważ fragmenty książek mogą skutkować przywołaniem złych duchów. Teraz na księdza spadła fala krytyki ze strony liberalnych mediów.

 

Decyzja ks. Dana Reehila z parafialnej katolickiej szkoły św. Edwarda w Nashville w Tennessee, który kazał wycofać ze szkolnej biblioteki książki o przygodach Harry’ego Pottera, wzbudziła zaskakujące i nieproporcjonalne do wagi wydarzenia zainteresowanie mediów na całym świecie. Większość wielkich tytułów medialnych – od „Washington Post”, przez „Guardiana”, „Business Insider” do „Newsweeka” i „Telegraph” – opisało obszernie zdarzenie, zgodnie potępiając postanowienie duchownego, który odwołał się w tej sprawie do opinii egzorcystów, teologów i Katechizmu.

 

„Washington Post” pisał o obawach wyrażonych przez „rodziców” w „anonimowym liście”, który „sugerował, że decyzja rodzi większe pytania na temat zdolności kapłana do „krytycznej oceny i rozróżnienia faktów od fikcji”. Anonimowy autor listu skarżył się, że decyzja została podjęta jednostronnie bez udziału rodziców lub innych administratorów szkół.

 

Tłumacząc rodzicom decyzję o usunięciu z bibliotek popularnej serii, ks. Reehil zauważył, że klątwy i zaklęcia użyte w tych książkach są rzeczywistymi przekleństwami, które odczytane przez czytelnika mogą skutkować przywołaniem złych duchów. „Książki te przedstawiają magię jako coś dobrego i złego, co nie jest prawdą, ale sprytnym oszustwem” – wyjaśnił, powołując się na nauczanie Kościoła i opinie papieża Benedykta XVI oraz ks. Gabriele Amortha, słynnego włoskiego egzorcysty. Podkreślił, że misją katolickiej biblioteki szkolnej jest kształtowanie uczniów według Jezusowego modelu ewangelicznego, zgodnego z nauczaniem i wartościami Kościoła.

 

Pochlebnie o decyzji księdza wyraził się kanadyjski pisarz katolicki Michael D. O'Brien. Autor takich powieści jak „Ojciec Eliasz”, „Dziennik zarazy” czy „Krzyk kamienia” zauważył, że wśród księży, egzorcystów i nauczycieli rośnie świadomość, że „nie wystarczy tylko skłonić młodych ludzi do czytania”. „Fundamentalne pytanie brzmi: co czytają? Bo młodzi znajdują się w procesie formacji. Nie czytają Harry Pottera w taki sposób jak profesor akademicki” – dodał. 

 

Kard. Joseph Ratzinger, zanim został papieżem, ostrzegał w 2003 roku w liście do niemieckiej socjolog Gabriele Kuby przed tym, że literatura autorstwa J.K. Rowling „zniekształca chrześcijańską duszę”. Przyszły papież zgodził się z wnioskami badaczki, która stwierdziła, że popularna książka nie pozwala rozpoznać właściwie dobra i zła, deprawuje serca młodych i szkodzi będącej w fazie rozkwitu relacji młodego człowieka z Bogiem.

 

 

Źródło: KAI, LifeSiteNews.com

WMa

 


DATA: 2019-09-06 17:14
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a pani wie co to oznacza dziecko powtarzające satanistyczną inwokację , prosze sobie obejrzeć prezydenta b. jak w Stanach dzieci recytowały "coś" przed pewnym uderzeniem w powiedzmy drapacze chmur
ponad 1 rok temu / @mat
 
Dziwi mnie tylko dlaczego w ogóle takie książki znalazły się w parafialnej księgarni.
ponad 1 rok temu / edek
 
Córka otrzymała w prezencie książkę popularnej od wielu lat autorki literatury dzieciecej Agnieszki Tyszki "Róże w garażu". Sympatyczna mała bohaterka opowiada czytelniczkom /polecane dla dzieci 7-13 lat/ o swojej niechęci do "czarnych zakonnic". Niechęć tę zawdzięcza swojej mamie i cioci, byłym uczennicom szkoły katolickiej, a powodem jest zapach zakonnic używających mydła rumiankowego. Rumianek i zakonnice są złymi wspomnieniami matki i jej przyjaciółki. Bardzo wychowawcze, prawda? Nie trzeba Harrego Pottera, mamy rodzimych satanistów.
ponad 1 rok temu / matka
 
Nie czytałam, nigdy - nawet w fazie najintensywniejszej reklamy - nie interesowała mnie ta publikacja. I nie mam zamiaru po nią sięgać teraz tym bardziej. Jako zamiennik - piękny, wartościowy - polecam "Opowieści z Narnii".
ponad 1 rok temu / Czytelniczka
 
Latanie w powietrzu, gabinet chorych sprzętów, ptak mówiący ludzkim głosem. Uczelnia w której każde drzwi prowadzą do innej bajki. Wreszcie nauczyciel czarodziej, przyjaciel dzieci. Kolejna opowieść o Harrym Potterze? Nie... To nasza "Akademia Pana Kleksa".Akademia Pana Kleksa" była kilkanaście razy wyświetlana na Wyspach. To właśnie Joanne K. Rowling, autorka książek o Harrym Potterze, podjęła się tłumaczenia powieści na język angielski,to plagiat
ponad 1 rok temu / ciekawostka
 
Filmy i książki z serii "Harry Potter" zostały pomyślane tak, żeby uczniowie dorastali razem z bohaterami w latach 2001 - 2011. Były i pozostaną kamieniem milowym zwiedzenia i ustawienia nowego myślenia. To, co dzisiaj się wylewa z ekranów, nie ma nic wspólnego z dobrym wychowaniem, bo wypacza i relatywizuje dobro i piękno. Produkcje Netflixa, Disneya, Hollywood itd. Jednak na tym tle "Harry Potter" wyróżnia się: ta historia pozostaje w pamięci na całe życie, niestety...
ponad 1 rok temu / jac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.