DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

USA: drastyczny spadek zaufania do kapłanów. Skandale odciskają swoje piętno

USA: drastyczny spadek zaufania do kapłanów. Skandale odciskają swoje piętno
fot. REUTERS/Alessandro Bianchi

Najnowszy sondaż Instytutu Gallupa wskazuje na wyraźny spadek zaufania amerykańskich katolików do swoich kapłanów. Jedynie 31 proc. z nich ocenia etyczne standardy księży jako „wysokie” lub „bardzo wysokie”.

 

Instytut Gallupa swoje badania przeprowadził na reprezentatywnej grupie 1025 osób, w skład której wchodzili zarówno katolicy jak i protestanci. „Pośród zamieszania w Kościele Katolickim wywołanego przez skandale seksualne kleru, rekordowo niska liczba amerykańskich katolików – 31 proc. ocenia moralne i etyczne standardy swoich kapłanów jako wysokie lub bardzo wysokie. To blisko 18 procentowy spadek (punktów procentowych - red.) w porównaniu z 2017 r., jeszcze przed wypłynięciem informacji o skandalach oraz brakiem odpowiedzi Watykanu” – podaje Megan Brenan, jedna z współautorek badania.

 

Sondaż wskazuje także na dwie bardzo istotne kwestie. Oprócz moralnej oceny przedstawicieli stanu kapłańskiego, zdecydowany spadek zanotowano w pojętym ogólnie zaufaniu do Kościoła jako instytucji. 44 proc. katolików nadal ufa nauczaniu Kościoła - to o 8 punktów procentowych mniej w porównaniu z 2017 r. Dodatkowo jedynie 52 proc. amerykańskich wiernych uznaje swoją wiarę jako „bardzo ważną” część życia.

 

Niedawno papież Franciszek napisał list do amerykańskich biskupów ukazujący spadek zaufania do tamtejszego duchowieństwa jako „kryzys”. „Wyraźnie widać, że żywa tkanina została zniszczona, a my jak tkacze jesteśmy zmuszeni ją naprawić” – podkreślał. Dodatkowo zaznaczył, że podział wśród hierarchów nie sprzyja naprawie.

 

Wyraźny spadek zaufania do kapłanów odnotowuje się od ponad dekady. Pomiędzy 2008 na 2011 r., spadek ten wynosił 7 punktów procentowych (z 63 do 56 proc.). Od rozpoczęcia pontyfikatu obecnego papieża, zaufanie do Kościoła w USA spadło o 9 punktów procentowych.

 

Źródło: catholicherald.co.uk / news.gallup.com

PR   

    


DATA: 2019-01-15 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przeczytajcie np. L'Osservatore Romano nr 5 (392) 2017, s. 53, a też stracicie do nich zaufanie. Polecam. Miłej lektury.
4 miesiące temu / akcjapoczytajmi
 
Reprezentatywność grupy 1025 respondentów w państwie liczącym 300 milionów obywateli jest prawie żadna. Poza tym o dany kościół należy pytać jego wiernych , a nie innych-to chyba oczywiste.
4 miesiące temu / 897
 
@Czytelnik W Stanach każdy przystępuje do komunii. Szkoda tylko, że nikt nie przystępuje do sakramentu spowiedzi.
4 miesiące temu / Katoliczka
 
Co to jest "zaufanie do Kościoła wśród mieszkańców USA"? Katolicy w USA stanowią dwadzieścia parę procent społeczeństwa. To trochę tak, jakby robić sondaż wśród luteran i pytać ich o zaufanie do duchownych prawosławnych. Moje wrażenie z USA jest takie, że kraj jest w ogóle religijny, kościołów różnych wyznań jest tu cała masa, a co do katolicyzmu konkretnie, to więcej osób aniżeli w Polsce przystępuje do komunii.
4 miesiące temu / Czytelnik
 
jeśli, jak donosi arcybiskup Vigano, seminarium prowadził aktywny zboczeniec, a informacja o tym nie tylko nie spotkała się z potępieniem tego występku, ale wręcz z uhonorowaniem winnego to czego można się spodziewać? słowa papieża o nie dzieleniu brzmią w tej sytuacji jak kpina...
4 miesiące temu / pytanie
 
To chodzi tylko o księży, czy o pastorów też?
4 miesiące temu / kskiba19
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65487"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.