DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

USA: czciciele zła żądają pomnika swojego idola. Protest katolików przeciw pomysłom satanistów

USA: czciciele zła żądają pomnika swojego idola. Protest katolików przeciw pomysłom satanistów

Po czarnej mszy w miejscu publicznym w Oklahoma City, amerykańscy sataniści mają czelność żądać jeszcze więcej. Na terenie stanowego Kapitolu w Arkansas zamierzają postawić monument Baphometa – czyli samego osobowego zła. Miałby on sąsiadować z pomnikiem symbolizującym Dekalog. Oburzająca propozycja spotyka się ze stanowczą reakcją organizacji katolickich. 

Czciciele złego ze „Świątyni Szatana” (TST) walczą o zgodę na ulokowanie monumentu Baphometa na terenie stanowego Kapitolu w Arkansas. W tym celu – informuje Max Brantley na arktimes.com – wystosowali petycję do Komisji Sztuki na Kapitolu (Capitol Arts and Grounds Commission).

 

Obrzydliwy pomnik upamiętniać ma „rozmaite polowania na czarownice, od jakich roiło się w dziejach oraz stanowić hołd dla prześladowanych wolnomyślicieli i heretyków, którzy wpłynęli na amerykańską jurysprudencję” – głoszą sataniści na swojej stronie. Wyznawcy złego, opisujący się jako głosiciele empatii, sprawiedliwości oraz wrogowie tyranii i ekstremizmu, zapowiadają podjęcie prawnych kroków w przypadku zignorowania ich petycji. 

Oburzająca propozycja już wywołała protesty niezależnych organizacji. – Pomnik Baphometa przedstawia [według zamierzeń-red.] dużego, obrzydliwego i złowrogo patrzącego idola z kozią głową. Dzięki Bogu setki osób już wyraziły swój sprzeciw wobec pomnika szatana na terenie Kapitolu – zauważa John Horvat, wiceprezes amerykańskiego stowarzyszenia Tradycja, Rodzina, Własność. W chwili pisania tekstu pod dostępną na witrynie returntoorder.org petycją podpisały się już blisko 10 tys. osób. „Bogobojni Amerykanie nie chcą pomnika szatana spoglądającego z na nich z góry podczas codziennego życia” – piszą jej twórcy. Proponują, by protestujący ją obywatele zwrócili uwagę, że zły jest ostatecznym wrogiem rodzaju ludzkiego. Zwracają uwagę, że Ameryka to „jeden naród podporządkowany Bogu” (One nation under God).

Czcicieli złego rozwścieczył inny projekt o diametralnie przeciwnej treści: postawienie monumentu przedstawiającego Dziesięć Przykazań. Ten postulat autorstwa American History & Heritage Foundation to odpowiedź na zgodę udostępnienia prywatnym darczyńcom części przestrzeni Kapitolu. Został on zatwierdzony przez parlament stanu Arkansas. Czeka teraz na opinię Komisji Sztuki. Ta jednak, zgodnie ze słowami Sekretarza Stanu Marka Martina, nie posiada jednak władzy odrzucenia projektu. Jej rola polega wyłącznie na wypowiedzeniu się w kwestiach technicznych.

Dlaczego więc sataniści piszą bezpośrednio do Komisji Sztuki, nie troszcząc się o aprobatę parlamentu? Zdaniem Malcolma Jarry'ego, współzałożyciela TST cytowanego przez arktimes.com, decyzja parlamentu aprobująca projekt budowy pomnika Dekalogu dostarcza argumentów również za przyjęciem... pomnika Baphometa. – Zapoznaliśmy się z SB939, autoryzującym powstanie pomnika 10 Przykazań na Stanowym Kapitolu Arkansas i pomnik Baphometa realizuje te same cele – twierdzi.

Co jednak tak naprawdę piszą parlamentarzyści Arkansas uzasadniający zgodę na pomnik 10 Przykazań? „Dekalog to istotny element moralnych fundamentów praw i systemu prawnego Stanów Zjednoczonych Ameryki i stanu Arkansas” – czytamy w tekście uzasadniającym decyzję, dostępnym na arkleg.state.ar.us. Sądy Stanów Zjednoczonych Ameryki i różnych stanów często cytują Dziesięć Przykazań w publikowanych decyzjach. Zgromadzenie generalne Arkansas wskazuje również, że „Dekalog reprezentuje filozofię rządzenia, utrzymywaną przez wielu założycieli narodu (...), zgodnie z którą Bóg ustanowił rząd świecki (...) ograniczył jego władzę i wyposażył ludzi w pewne niezbywalne prawa: do życia, wolności i dążenia do szczęścia”. Jak argumentują, wiedza o Dekalogu jako o źródle nowoczesnego prawodawstwa przyczyni się do lepszego zrozumienia zasad amerykańskiego systemu władzy. Temu właśnie służyć ma ich zdaniem monument Dziesięciu Przykazań. Doprawdy trudno w tej argumentacji znaleźć tezy mogące służyć za poparcie dla monumentu Baphometa.

Pomnik Dekalogu w stanie Arkansas nawiązuje do istniejącego już pomnika w Teksasie. Powstały w 1961 r. monument ufundowany przez Fraternal Order of Eagles jest wysoki na 6 stóp i szeroki na 3. Przedstawia u góry orła dzierżącego flagę Stanów Zjednoczonych, oko w piramidzie (symbol Opatrzności) oraz dwie tablice ze starożytnym tekstem. Poniżej umieszczono pełny tekst Dekalogu w języku angielskim. Na dole zaś Gwiazdę Dawida i greckie litery Chi i Rho – symbolizujące Chrystusa. W 2005 r. Sąd Najwyższy uznał monument za zgodny z Konstytucją.

Sataniści nie mają więc za sobą ani argumentów moralnych ani prawnych. Zdają się napędzani przez nienawiść do Stwórcy, niepozwalającą im na uznanie prawdy o chrześcijańskim wkładzie w rozwój amerykańskiego (ale przecież nie tylko amerykańskiego) prawodawstwa. Sam fakt, że mają czelność publicznie żądać pomnika Baphometa w przestrzeni publicznej obok pomnika Dekalogu napawa trwogą. Na szczęście jest jednak mało prawdopodobne, by ich chore postulaty zostały przyjęte przez Arkansas. 

 


Marcin Jendrzejczak





  


DATA: 2016-09-30 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wolno pozwolić na zwyrodnienia, bo to się nigdy nie zatrzymuje.
ponad 3 lata temu / panda
 
Oko w piramidzie to masoński symbol Opatrzności. Gwiazda Dawida i litery Chi-Rho w jednym miejscu to sprzeczność i fałsz. Od kiedy to Żydzi uznają Dekalog? Talmud i jego inne wersje dają szczegółową wykładnię stosowania wyjątków. Tym samym Żydzi zaprzeczają Dekalogowi.
ponad 3 lata temu / pomnik jest symbolem masońskim
 
"pomnik upamiętniać ma rozmaite polowania na czarownice, od jakich roiło się w dziejach oraz stanowić hołd dla prześladowanych wolnomyślicieli i heretyków, którzy wpłynęli na amerykańską jurysprudencję" - tylko dla nich? A czemu nie ma stanowić hołdu wobec innych poddanych szatana: morderców, gwałcicieli, złodziei, oszustów? Toż to dyskryminacja!
ponad 3 lata temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.