DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

USA: biskupi potępiają niszczenie figur Maryi i Pana Jezusa

USA: biskupi potępiają niszczenie figur Maryi i Pana Jezusa
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Biskup Madison w stanie Wisconsin potępił niszczenie figur Matki Bożej i Pana Jezusa, a także bohaterów narodowych. Czynów tych dopuszczają się lewaccy manifestanci „antyrasistowscy”.

 

„Czy niektóre posągi powinny być umieszczone w muzeach lub magazynach? Być może. Czy powinniśmy pozwolić grupom wandali podejmować za nas te decyzje? Nie” – stanowczo oświadczył biskup Donald Hying z Madison w liście do wiernych z 23 czerwca.

 

„Jeśli pozwolimy, aby pamiątkowa i wizualna historia naszego narodu została zniszczona przez przypadkowe grupy w obecnym momencie gniewu, to jak kiedykolwiek wyciągniemy wnioski z tej historii? Czy obalenie i zdewastowanie posągu Jerzego Waszyngtona, ponieważ był właścicielem niewolników, naprawdę służy naszemu krajowi i naszej zbiorowej pamięci?” – pytał.

 

Hierarcha odniósł się również do wypowiedzi aktywisty Shauna Kinga, który 22 czerwca twierdził, że ​​„posągi białego Europejczyka, Jezusa” są formą „białej supremacji” i należy je zniszczyć wraz z „wszystkimi malowidłami ściennymi i witrażami białego Jezusa, jego europejskiej matki i ich białych przyjaciół”.

 

Bp Hying zauważył, że ludzie wszystkich narodów i ras uznawali Święte Postacie za „swoje”, co wpływało na kolor skóry obecny na wizerunkach. 

 

Na przykład Matka Boża z Guadalupe pojawiła się jako przedstawicielka rasy mieszanej. Istnieje także wiele azjatyckich przedstawień Maryi również noszących piętno tamtejszej kultury. Z kolei w Afryce liczne są przedstawienia czarnoskórego Pana Jezusa oraz Matki Bożej w afrykańskim stroju.

Skoro więc – argumentował biskup – każda rasa i kultura w inny sposób przedstawiają Pana Jezusa, co stanowi duchowe bogactwo.

 

Duchowny dodał, że przedstawienia Jezusa są święte dla chrześcijan i uznał je za fizyczne przejawy miłości Stwórcy przypominające o Jego bliskości. Zauważył, że obrazoburstwo nie doprowadzi do pojednania i pokoju, lecz utrwali nienawiść i przemoc. „Tylko miłość Chrystusa może wyleczyć zranione serce, a nie zdewastowany kawałek metalu” – podsumował bp Hying.

 

We wtorek w Madison buntownicy rozebrali pomnik Hansa Christiana Hega – abolicjonisty, który słynął z walki po stornie konfederatów. Norwesko-amerykański dziennikarz, działający przeciw niewolnictwu, polityk i żołnierz, zasłynął jako dowódca skandynawskiego 15. pułku ochotników Wisconsin po stronie Unii w wojnie secesyjnej. Zmarł z powodu ran odniesionych w bitwie pod Chickamauga.   

 

W całym kraju protestujący w ostatnich dniach obalili statuty przywódców Konfederacji i postaci związanych z niewolnictwem. Jednak w niektórych miejscach, zburzyli także posągi świętych katolickich, abolicjonistów i innych osób.

 

Przemoc w Madison osiągnęła apogeum we wtorek wieczorem, gdy protestujący zaatakowali i zranili senatora Tima Carpentera (D-Milwaukee) w pobliżu stolicy stanu Wisconsin.

 

Protestujący w San Francisco Golden Gate Park zburzyli pomnik św. Junipero Serry 20 czerwca wraz z posągami Francisa Scotta Keya i Ulyssesa S. Granta. Posąg Serry tego dnia zburzono też w sercu Los Angeles. Stało się tak, mimo że według źródeł opowiadał się on po stronie tubylców przeciwko hiszpańskiej armii i wkraczaniu osadników europejskich. 

 

Rozmawiając z CNA we wtorek, bp Hying podkreślił, że wiele z najbardziej udanych protestów w epoce praw obywatelskich opierało się na chrześcijańskich ideach niestosowania przemocy i biblijnym rozumieniu osoby ludzkiej.

 

Hierarcha przestrzegł przed politycznym wykorzystaniem duchownych w obecnej walce o władzę. Wezwał do studiowania historii i do opartej na szacunku dyskusji o historycznych symbolach.

Burzenie posągów potępili też arcybiskup Salvatore Cordileone z San Francisco i bp Thomas Daly z Spokane.

 

Trudno się nie zgodzić z tymi potępieniami. Niszczenie pomników stanowi przejaw pisania historii na nowo. A raczej wymazywania części historii, która nie podoba się tak zwanym antyrasistom. Ta furia niszczenia prowadzi też do bezczeszczenia symboli związanych z religią. Antyrasizmem 

jak się niektórym wydaje można uzasadnić każde zło. 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS


DATA: 2020-06-25 15:48
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ abc Rewolucja kulturalna zaszła w komunstycznch Chinach. Czy Stany Zjednoczone też są komunistyczne?
6 miesięcy temu / Ryś
 
To przypomina obłęd rewolucji kulturalnej w Chinach i jakieś masowe opętanie. Zaiste ma rację Benedykt XVI mówiąc o "znakach duchowej siły Antychrysta" bo widać to już niemal wszędzie. Amok i szaleństwo.
6 miesięcy temu / abc
 
Hansa Christiana Hega-słynoł z walki po stronie Konfederatów,zasłynął jako dowódca skandynawskiego 15. pułku ochotników Wisconsin po stronie Unii. Sens.
6 miesięcy temu / riko
 
skoro biali zawłaszczyli jego wizerunek to dali tym samym prawo innym
6 miesięcy temu / historyk
 
Podcinają własne historyczne korzenie, nic to że masońskie, ale własne. Do czego się będą odwoływać? Do baśni? Jak będą budować swoją tożsamość? Na historii ZSRS? To będzie ich mit założycielski? Budowanie tożsamości na burzeniu wszystkiego dookoła szybko się skończy falą samobójstw i przepełnionymi psychiatrykami. Człowiek musi mieć punkt oparcia, żeby mógł normalnie funkcjonować. Doprawdy szaleństwo utraty instynktu samozachowawczego u ludzi czasów współczesnych osiągnęło chyba kosmos.
6 miesięcy temu / Iw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.