DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

USA: biskup zapowiedział odprawianie Mszy św. tylko Ad orientem

USA: biskup zapowiedział odprawianie Mszy św. tylko Ad orientem
fot. wikimedia commons

Biskup James Wall z diecezji Gallup w Nowym Meksyku ogłosił, że rozpocznie celebrowanie regularnej niedzielnej Mszy św. w katedrze Ad orientem, stojąc w tym samym kierunku co wierni. Hierarcha dodał, że w ten sposób podczas Mszy św. chce zwracać się ku Bogu.

 

Amerykański biskup James Wall poinformował o zmianach w formie odprawiania Mszy świętej w katedrze. Zgodnie z jego wolą, Msze św. będą od teraz odprawiane Ad orientem, to znaczy tyłem do wiernych, a zarazem przodem do Najświętszego Sakramentu. Biskup nie narzucił takiego rozwiązania parafiom znajdującym się w jego diecezji, ale zachęcił wszystkich księży do zmian i podobnej praktyki. Bp Wall zauważa, że celebracja Ad orientemprzypomina jaką rolę pełnimy podczas Mszy świętej.

 

„Praktycznie rzecz biorąc, oznacza to, że sprawowanie Mszy będzie wyglądać nieco inaczej” – wyjaśnił biskup. „Podczas takich Mszy św., kapłan staje w tym samym kierunku co zgromadzeni wierni” – dodał.

 

„Dokładniej mówiąc, zwracając się do Boga, na przykład podczas oracji i modlitwy eucharystycznej, staje on w tym samym kierunku, co ludzie, to znaczy do Boga (ad Deum)” - powiedział bp Wall. „Czyni to dosłownie używając wyrażenia drogiego św. Augustynowi, zwracając się do Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie. Natomiast zwracając się do ludzi, odwraca się w ich stronę” – tłumaczy hierarcha.

 

„Modlitwa i uwielbienie Ad orientemjest przede wszystkim prostym wyrazem patrzenia na Chrystusa jako miejsca spotkań Boga i człowieka” - powiedział bp Wall, powołując się na kardynała Josepha Ratzingera i jego myśl zawartą w „Duchu liturgii”. „Wyraża podstawową formę chrystologiczną naszej modlitwy. […] Modlenie się ku wschodowi oznacza spotkanie z przyszłym Chrystusem” – cytuje kard. Ratzingera.

 

Biskup diecezji Gallup w Nowym Meksyku zwrócił uwagę, że sprawowanie Mszy św. Ad orientem jest w pełni zatwierdzone przez Kościół i jest praktykowane podczas sprawowania tzw. Mszy św. trydenckiej. „Jest to również praktyka, do której chciałbym zachęcić w całej diecezji” – powiedział. Hierarcha jest zdania, że ofiarowanie Mszy świętych Ad orientemjest duszpasterskie i dobre, m.in. ze względu na poznanie różnorodności i bogactwa Kościoła, a także jego modlitewnej historii”.

 

W kontekście decyzji biskupa warto przypomnieć, że na konferencji liturgicznej w 2016 roku w Londynie, kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poprosił wszystkich księży i ​​biskupów, aby podczas Mszy św. przyjęli postawę Ad orientemi zachęcali katolików do przyjmowania Komunii św. tylko klęcząc.

 

– W czasie Liturgii Słowa czytający i słuchający powinni być zwróceni ku sobie – powiedział kard. Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. – Ale jak tylko osiągniemy moment od ofiarowania, kiedy kapłan sam zwraca się do Boga, jest konieczne, aby celebrans i wierni byli wspólnie zwróceni w kierunku wschodnim. To dokładnie odpowiada temu, czego chcieli ojcowie soborowi – mówił.

 

Purpurat stanowczo odrzucił argument mówiący o tym, że kapłani celebrujący liturgię zgodnie z tradycją Kościoła... odwracają się od wiernych. Raczej, jak powiedział kard. Sarah, wszyscy wspólnie kapłan i wierni zwracają się w tym samym kierunku, „w stronę przychodzącego Pana”.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com, catholicherald.co.uk, PCh24.pl

WMa

 

 


DATA: 2019-07-27 19:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
28
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Nie zachwycajmy się detalami - to tu, to tam. Miejmy na uwadze cały, nieuszczuplony i nieodkształcony depozyt wiary. I podejmujmy decyzje poważne. Pan Bóg woła o wierność. Czas nagli." "Podejmując lekturę różnych źródeł, można dojść - uogólniając - do obiektywnego wniosku, że ustalenia II Soboru Watykańskiego oraz wyrzucenie starej Mszy zostały przyjęte z zadowoleniem przez Żydów, masonów i modernistów." Ks. Jacek Bałemba SDB ?
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
"Zdumiewają pospieszne internetowe zachwyty, bo ten czy ów broni tego czy innego aspektu depozytu wiary czy jakiegoś detalu kultu. Dlaczego nie postawimy pytania rozumnego, jak przystało katolikowi niekoniunkturalnemu: Dobrze, ale czy ten czy ów mówiący jest katolikiem de facto, to znaczy czy przyjmuje on, naucza i broni całego depozytu wiary, w każdym detalu, bez odkształceń i przemilczeń?" verbumcatholicum
ponad 1 rok temu / Leaf427 za verb
 
Celebrowanie NOM Ad Orientem powinno być pierwszym krokiem w stopniowym wprowadzaniu w całej diecezji celebracji tradycyjnej łacińskiej Mszy św. zamiast NOMu.
ponad 1 rok temu / M.
 
Czytajcie proszę ze zrozumieniem.Ten biskup w dalszym ciągu będzie odprawiał NOM tylko trochę w innej pozycji.Niczego to nie zmienia albowiem przesłanie teologicznej pozostaje bez zmian a więc trwanie w odstępstwie od Mszy Świętej Wszechczasów.
ponad 1 rok temu / stefan
 
"Kard. Stickler powiedział dalej: ?Papież Jan Paweł II zadał w 1986 roku komisji złożonej z dziewięciu kardynałów dwa pytania. Pierwsze brzmiało: ?Czy papież Paweł VI albo inna kompetentna władza zakazała urzędowo powszechnego odprawiania Mszy trydenckiej???. Kardynał powiedział: ?Mogę to powiedzieć, ponieważ byłem jednym z tych dziewięciu kardynałów. ? Nie, Msza św. Piusa V nigdy nie została zakazana?. Drugie pytanie brzmiało: ?Czy jakikolwiek biskup może zakazać cieszącemu się dobrą reputacją kapłanowi odprawiania Mszy trydenckiej??. I kardynał Stickler odpowiedział: ?Dziewięciu kardynałów jednogłośnie zgodziło się, że żaden biskup nie może zakazać katolickiemu kapłanowi odprawiania Mszy trydenckiej?. Cóż powiedzieć? Stawia to wszystkie dotyczące tej kwestii posoborowe zakazy, restrykcje, regulacje i koncesje w wątpliwym świetle."
ponad 1 rok temu / Leaf427 za verb
 
Wreszcie jakiś biskup, który używa swojej władzy. Biskup na terenie swojej diecezji posiada suwerenną władzę i nie musi się oglądać na episkopat. Powinien działać w zgodzie ze swoim sumieniem, bo to on będzie odpowiadał przed Bogiem za powierzoną mu owczarnię. Czekam, kiedy w Polsce znajdzie się biskup, który wyłamie się z tego powszechnego marazmu i zrobi to samo co ten czcigodny biskup z USA. Trzeba nakazać przyjmowanie Komunii św. na kolanach i wspierać powrót tradycyjnej liturgii.
ponad 1 rok temu / marco
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.