DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

USA: Archidiecezja Detroit rozstaje się z tęczowymi „duszpasterstwami”

USA: Archidiecezja Detroit rozstaje się z tęczowymi „duszpasterstwami”
fot. PCh24.pl

W marcu duchowni archidiecezji oraz liderzy grup „Dignity Detroit” oraz „Fortunate Families Detroit” otrzymali listy wskazujące, że środowiska odrzucające chrześcijańską moralność nie powinny zbierać się w kościołach, nie należy dla nich także sprawować liturgii mszalnej. Diecezja nie zamierza „wprowadzać wiernych w błąd”, ani tym bardziej sprawiać wrażenie, że uznaje „alternatywną” drogę do świętości, sprzeczną z wiarą katolicką.

 

W przeszłości obydwie grupy działały całkowicie otwarcie. Liturgię sprawowali dla nich księża diecezjalni, a także… biskupi. Liderzy obydwu grup twierdzą, że są zaskoczeni decyzją pasterzy, nie zamierzają jednak zrezygnować z prowadzonej działalności. Przewodniczący „Dignity Detroit”, Frank D'Amore, podkreślił, że jego organizacja obchodziła ostatnio… 46. rocznicę powstania. – Nigdy nie staraliśmy dawać hierarchii kościelnej powodów do wstydu. W ciągu ostatnich 39 lat to nasz czwarty arcybiskup, trzech z nich było kardynałami. Nagle to jest problemem? Nie rozumiem… - komentuje D'Amore. Jak dodaje, problemu w działalności jego grupy nie dostrzegał kard. John Dearden, ani też kardynałowie Edmund Szoka i Adam Maida. W czasach, w których lokalnym Kościołem kierował Dearden, Msze dla tej grupy celebrowali… wszyscy czterej biskupi pomocniczy.

 

Dearden należał do bardzo wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu, uczestniczył w pracach soborowych, był też pierwszym przewodniczącym konferencji amerykańskich biskupów. Był postrzegany jako „dyskretny liberał” starający się przekonać do swoich projektów innych biskupów. Kapelusz kardynalski otrzymał z rąk Pawła VI w roku 1969. Znany był ze progresywizmu, kierował pracami mającymi „zreformować” życie kościelne w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwszy zdecydował się na udzielenie diakonatu „viri probati”, uzasadniając tę decyzję… spadkiem liczby duchowieństwa w jego archidiecezji. Już w roku 1974 „The Wanderer” prezentował go jako „wielkiego heretyka”, jednego z najpoważniejszych w Kościele.

 

Dlaczego więc w archidiecezji doszło do tak radykalnej zmiany? „Detroit Free Press” zna odpowiedź: wszystkiemu winni są konserwatywni wierni naciskający na swych pasterzy. „Wypędzenie tych grup stanowi część szerszych nacisków ze strony archidiecezji, starającej się by grupy wiernych znajdowały się na kursie zgodnym z nauczaniem. W innym przypadku archidiecezja Detroit zwolniła w czerwcu dyrektor muzyczną kościoła w Auburn Hills, lesbijkę, która poślubiła inną kobietę. Od lat konserwatywni katolicy naciskają na archidiecezję, by zdystansowała się od organizacji LGBT” - czytamy na freep.com.

 

Fortunate Families Detroit prezentuje mylne i szkodliwe przesłanie. Posiadanie takiej organizacji działającej w granicach archidiecezji, przy jej konkurującej wizji uświęcenia, wprowadza tak w błąd wiernych, jak i przynosi szkodę członkom, którym organizacja ta ma służyć” – pisał w oficjalnym liście biskup pomocniczy Gerard Battersby. „Jako delegat arcybiskupa Allena Vignerona proszę, abyście natychmiast zawiesili wasze spotkania i rozwiązali waszą organizację jako grupę twierdzącą, że działa na terenie archidiecezji Detroit jako grupa katolicka. Zakazuje się organizacji spotkań Fortunate Families Detroit we wszystkich kościołach, kaplicach bądź instytucjach archidiecezji” – czytamy.

 

Archidiecezja tłumaczy, że nikogo w ten sposób nie dyskryminuje. Na osoby należące do obydwu grup czekają duszpasterstwa, których działalność odpowiada „nauczaniu Kościoła Chrystusowego”. - Pragniemy zapewniać troskę duszpasterską i troszczyć się o zbawienie wszystkich wiernych, w tym także tych, którzy odczuwają pociąg seksualny do osób tej samej płci - podkreśla rzecznik archidiecezji, Holly Fournier.

 

Ks. Victor Clore z kościoła pw. Chrystusa Króla w Detroit twierdzi, że w działalności Fortunate Families nie dostrzega żadnego zła. Dla ks. Clore – kapłana od 20 lat zaangażowanego w działalność grup LGBT – prawdziwym problemem jest… homofobiczne postrzeganie ludzkiej seksualności. – Natura ludzka wykracza i znajduje się ponad samym pomnażaniem gatunku – twierdzi. – W seksualności chodzi o miłość. Chodzi o relację między dwojgiem ludzi, którzy się o siebie troszczą… Istnieją bezpłodne pary, które nie posiadają potomstwa, ale i tak pozwala im się na małżeństwo i miłość poprzez ekspresję seksualną – kontynuuje ks. Clore. W tej sprawie duchowny skierował do arcybiskupa swój oficjalny protest.

 

Źródło: freep.com

mat

Czytaj także:
DATA: 2020-08-11 13:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Idąc za myślą tego ostatniego księdza można stwierdzić, że Autor Pisma Świętego też był homofobem...
1 miesiąc temu / Tomasz
 
Jak można kierować się w życiu chrześcijańskim seksualnością? Sodomia i gomoria - precz!
1 miesiąc temu / Wieś
 
Kościół nie zmienia nauki o małżeństwie pomimo tego, że niektórzy odczuwają pociąg do innych osób niż małżonkowie.
1 miesiąc temu / Obserwator
 
Nigdy nie będzie jasnej odpowiedzi ze świata nauki na pytania o homoseksualizm. Genetyka i wpływy środowiskowe łatwo nie dadzą się sklasyfikować. Tym czasem my sluchajmy SW. Pawła.
1 miesiąc temu / Marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.