DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

USA : ksiądz przeniesiony ze swojej parafii. Powód? Wprowadzanie elementów tradycyjnej Mszy Św.

USA : ksiądz przeniesiony ze swojej parafii. Powód? Wprowadzanie elementów tradycyjnej Mszy Św.
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Biskup Walter Hurley, hierarcha Saginaw (Michigan) podjął decyzję o karnym przeniesieniu ks. Edwina C. Dwyera z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Bay City. Decyzja zapadła na podstawie skarg części parafian, niezadowolonych z faktu wprowadzania elementów tradycyjnej liturgii - informuje portal uCatholic.

 

„Powód? Nie defraudacja parafialnych funduszy. Nie skandale na tle seksualnym. Nie wspieranie sprzecznych z przesłaniem Kościoła idei takich jak: poparcie dla aborcji, małżeństwa jednopłciowe czy wyświęcanie kobiet. Ksiądz nie był winny żadnemu z powyższych. Jakie więc było przewinienie księdza? Próba wprowadzenia elementów tradycji do posoborowej liturgii, by odnowić gwałtownie umierające życie parafii” - komentuje sprawę ks. Dwyera portal uCatholic.

 

Biskup w swoim liście tłumaczył powody przeniesienia kapłana. Jego zdaniem, próba wprowadzania elementów tradycyjnej Mszy doprowadziła do podziału we wspólnocie parafialnej, co zdaniem biskupa jest „poważnym zmartwieniem, gdyż nasze uwielbienie powinno łączyć a nie dzielić”. Warto dodać, że ks. Dwyer wprowadzał jedynie elementy przedsoborowej liturgii takie jak: świece na ołtarzu, kadzidło, czy użycie dzwonków podczas Konsekracji. Taka sytuacja miała miejsce tylko podczas jednej z trzech niedzielnych Mszy odprawianych w amerykańskiej parafii.

 

Według informacji uzyskanych przez portal, decyzja biskupa nastąpiła po donosie jaki wystosowała do swojego hierarchy część parafian. Grupę w przeważającej większości stanowiło pokolenie „baby-boomers”, czyli Amerykanów urodzonych zaraz po zakończeniu II wojny światowej, których młodość przypadła na czasy rewolucji obyczajowej w maju 1968 roku. Co ciekawe, nowa liturgia spotkała się z entuzjazmem młodzieży, przybywającej coraz liczniej na Msze celebrowane przez ks. Dwyera.

 

Jak zaznaczał sam kapłan, jego skromna „reforma” miała być właśnie lekiem na upadające życie parafii z Bay City. Pomiędzy 2018 a 2005 rokiem, spadek liczby uczęszczających na Eucharystię wyniósł 45 proc. W adwentowej homilii skierowanej do swoich parafian, ks. Dwyer wskazywał, że „tradycja działa”. „Tzw. stare sposoby są całkiem popularne wśród młodzieży (…) kiedy niekatolik po raz pierwszy w życiu doświadczy takiej liturgii, jest uderzony jak bardzo różni się ona od wszystkiego co obecne jest w hałaśliwej, zsekularyzowanej kulturze. Te stare sposoby są dla nich piękne, a piękno to wspaniała okazja do przedstawienia młodych Chrystusowi.”

 

Decyzja biskupa spotkała się ze sprzeciwem parafian, a także katolickiej wspólnoty akademickiej z Saginaw Valley, w której posługiwał duszpastersko młody kapłan. Do hierarchy popłynęły setki listów, maili i wyrazów wsparcia dla kapłana, przy jednoczesnej dezaprobacie ustanowionej decyzji. Biskup Hurley nie skomentował publicznie reakcji jaka nastąpiła w wyniku odsunięcia zatroskanego o dobro parafii kapłana. Pożegnalna Msza Święta z udziałem ks. Dwyera odbyła się w niedzielę 03.02.2019 r. Alysia Burgio ze stacji NBC relacjownowała, że Kościół "był wypełniony wiernymi po brzegi".

 

Źródło: ucatholic.com
PR


DATA: 2019-02-04 14:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tymi którzy chcą powrotu czci, skupienia, adoracji i świętości do liturgii się walczy... Notomiast wszelkiej maści eksperymenty są wprowadzane ... i owoce tego od kilkudziesięciu lat są widoczne na całym świecie.
ponad 1 rok temu / Łukasz
 
Niech ktoś spróbuje otworzyć w Polsce seminarium kształcące księży tradycyjnej liturgii. Działają takie w Niemczech i USA. A u nas ? A może parafię personalną na tworzenie których zezwolił Benedykt XVI...
ponad 1 rok temu / mf
 
Ksiadz Dweyer zostal zawieszony za nieposluszenstwo biskupowi. Intencje biskupa co do liturgii w tradycyjnm stylu mozna znalezc na saginaw.org. Church Militant jako pierwszy opublikowal wiadomosc o wydarzeniach w diecezji Saginaw, a zrodlo ktore jest podane opiera sie na tym wlasnie artykule z Church Militant. Pozdrawiam dziekujac za modlitwe.
ponad 1 rok temu / Diastan
 
U nas jest tak samo, a nikt o tym nie pisze.
ponad 1 rok temu / Republikanin
 
Źródło najczęściej podane jest na dole artykułu i nie jest to Church Militant.
ponad 1 rok temu / Dax
 
Dziękuję za wyjaśnienie, jednak nadal mam kilka wątpliwości. Po pierwsze, dlaczego niejako "z góry" założono, że to ksiądz w tej sytuacji powinien ustąpić, nakazując mu odbyć 3 tygodniowy urlop? Jeżeli prawdą jest, ze na sercu miał szlachetne intencje takie jak troska o stan duchowy parafii, moim zdaniem miał prawo poczuć się niedoceniony. Po drugie, jeżeli nie został zawieszony za wprowadzanie zmian w liturgii, to za co? Jeżeli nawet oficjalny powód zawieszenia tego nie wymienia, to o co mogło chodzić? I ostatnie - skoro sprawa jest wyjaśniana i bp Hurly rzeczywiście pragnie wprowadzić Mszę trydencką to dlaczego nie komentuje całego zamieszania? Pozdrawiam i zapewniam o modlitwie
ponad 1 rok temu / do Diastan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.