30 czerwca 2020

Urzędnik UE: zamiast węgla trzeba wydobywać kobalt. Zasoby tego cennego surowca są w Polsce!

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (andreas160578))

Ważny unijny urzędnik uważa, że Wspólnota musi przekształcić regiony wydobywające węgiel w źródło minerałów dla tzw. czystych technologii. Chodzi o kobalt i pierwiastki ziem rzadkich. W ten sposób UE może osiągnąć swoje cele klimatyczne i jednocześnie zmniejszyć uzależnienie od importu takich surowców. Jedne z największych złóż niezwykle cennego kobaltu w Europie znajdują się w Polsce – na Śląsku.

 

Komisja Europejska pracuje nad strategią dotyczącą surowców. Opracowuje plany tzw. zrównoważonego wydobycia i recyklingu. Zaproponowano również uruchomienie funduszu Just Transition o wartości 40 miliardów euro, który mógłby wspierać nowe projekty wydobywcze i przekwalifikowanie części z 230 tys. górników w całej Unii Europejskiej – donosi serwis euractiv.com.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Musimy zadać sobie pytanie, czy chcemy kontynuować, jak to miało miejsce w przeszłości, import wszystkich tych minerałów (…) czy, jeśli chodzi o dywersyfikację, będziemy wydobywać ich część tutaj – powiedziała w poniedziałek dyrektor generalna departamentu polityki przemysłowej Komisji Europejskiej Kerstin Jorna.

 

Obecnie UE sprowadza kobalt z Demokratycznej Republiki Konga – notabene kraju stale ogarniętego wojną, gdzie setki bojówek świadczy usługi dla różnych koncernów wydobywających cenny surowiec. Kraj odpowiada za ponad 60 proc. światowej produkcji tego surowca. Do Europy sprowadzane są również pierwiastki ziem rzadkich, w które z kolei zasobne są Chiny (ponad 70 proc. tych minerałów sprowadza się z Państwa Środka).

 

Zdaniem Jorny europejskie zapotrzebowanie na kobalt wzrośnie do roku 2030 nawet pięciokrotnie. Wynika to m.in. z faktu stosowania go w akumulatorach niezbędnych w samochodach elektrycznych. Z kolei zapotrzebowanie na pierwiastki ziem rzadkich wzrosnąć może aż dziesięciokrotnie. Stosuje się je w turbinach wiatrowych i robotach.

 

Kobalt wydobywa się w Finlandii, a jego zasoby istnieją również na Śląsku. Ilości nie są jednak porównywalne z kongijskimi. Na terenie UE odnaleźć można także pierwiastki ziem rzadkich i lit.

 

Bruksela chce umocnić swoje wpływy na rynku akumulatorów. Potentatem w tej dziedzinie może stać się Finlandia. Kraj posiada wszystkie surowce potrzebne do tej produkcji. Kobalt znajduje zastosowanie także w bateriach do smartfonów.

 

 

Źródło: reuters.com / rp.pl / euractiv.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram