DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Urzędnik UE: zamiast węgla trzeba wydobywać kobalt. Zasoby tego cennego surowca są w Polsce!

Urzędnik UE: zamiast węgla trzeba wydobywać kobalt. Zasoby tego cennego surowca są w Polsce!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (andreas160578)

Ważny unijny urzędnik uważa, że Wspólnota musi przekształcić regiony wydobywające węgiel w źródło minerałów dla tzw. czystych technologii. Chodzi o kobalt i pierwiastki ziem rzadkich. W ten sposób UE może osiągnąć swoje cele klimatyczne i jednocześnie zmniejszyć uzależnienie od importu takich surowców. Jedne z największych złóż niezwykle cennego kobaltu w Europie znajdują się w Polsce – na Śląsku.

 

Komisja Europejska pracuje nad strategią dotyczącą surowców. Opracowuje plany tzw. zrównoważonego wydobycia i recyklingu. Zaproponowano również uruchomienie funduszu Just Transition o wartości 40 miliardów euro, który mógłby wspierać nowe projekty wydobywcze i przekwalifikowanie części z 230 tys. górników w całej Unii Europejskiej – donosi serwis euractiv.com.

 

– Musimy zadać sobie pytanie, czy chcemy kontynuować, jak to miało miejsce w przeszłości, import wszystkich tych minerałów (…) czy, jeśli chodzi o dywersyfikację, będziemy wydobywać ich część tutaj – powiedziała w poniedziałek dyrektor generalna departamentu polityki przemysłowej Komisji Europejskiej Kerstin Jorna.

 

Obecnie UE sprowadza kobalt z Demokratycznej Republiki Konga – notabene kraju stale ogarniętego wojną, gdzie setki bojówek świadczy usługi dla różnych koncernów wydobywających cenny surowiec. Kraj odpowiada za ponad 60 proc. światowej produkcji tego surowca. Do Europy sprowadzane są również pierwiastki ziem rzadkich, w które z kolei zasobne są Chiny (ponad 70 proc. tych minerałów sprowadza się z Państwa Środka).

 

Zdaniem Jorny europejskie zapotrzebowanie na kobalt wzrośnie do roku 2030 nawet pięciokrotnie. Wynika to m.in. z faktu stosowania go w akumulatorach niezbędnych w samochodach elektrycznych. Z kolei zapotrzebowanie na pierwiastki ziem rzadkich wzrosnąć może aż dziesięciokrotnie. Stosuje się je w turbinach wiatrowych i robotach.

 

Kobalt wydobywa się w Finlandii, a jego zasoby istnieją również na Śląsku. Ilości nie są jednak porównywalne z kongijskimi. Na terenie UE odnaleźć można także pierwiastki ziem rzadkich i lit.

 

Bruksela chce umocnić swoje wpływy na rynku akumulatorów. Potentatem w tej dziedzinie może stać się Finlandia. Kraj posiada wszystkie surowce potrzebne do tej produkcji. Kobalt znajduje zastosowanie także w bateriach do smartfonów.

 

 

Źródło: reuters.com / rp.pl / euractiv.com

AS

 

 


DATA: 2020-06-30 15:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli zagraniczny urzędnik coś takiego mówi, to znaczy, że on ma w tym interes, a my jesteśmy krową do wydojenia. Innymi słowy należy takie komunikaty odczytywać ODWROTNIE: nie wchodzić w ten kobalt i kontynuować wydobycie węgla.
11 dni temu / Plutonowy
 
Budowa nowych kopalń głębinowych jest kosztowna i ryzykowna, nawet na rzekomo potwierdzonych złożach. Budowa kopalni to nie rok czy dwa - a dzisiejsza analiza ekonomiczna za 5 czy 10 lat może być nieaktualna! Prawdą jest,że pod naszymi polskimi ziemiami mamy wiele złóż surowców mineralnych, w tym metale kolorowe cynk,ołów,kobalt,trochę metali rzadkich, tych krytycznych niestety bardzo małona razie!.Jednak od próbnych wierceń do ekonomicznej eksploatacji - droga jest bardzo daleka. Trudno konkurować z krajami dzikimi - gdzie w prymitywnych kopalniach pracują i giną dzieci koltan - czyli wolfram i tantal w Kongo,a cały urobek nielegalnie wykupują Chińczycy. Tam ręka UE nie sięga!Winniśmy dziękować Bogu za to co nam Polakom dał, myśleć perspektywicznie na 20-30 lat, a w bliskim okresie korzystać np.z geotermii i uniezależniać się od paliw kopalnych!Polska leży na ciepłej wodzie!Tak dowiódł śp. prof.Sokołowski! Tylko to mogłoby zmienić nasz cały bilans energii!
12 dni temu / gość
 
Spokojnie, zapewne już na nich położyli łapę "przyjaciele" z pewnego ukochanego narodu i oni się porządzą. A jeśli jeszcze nie jest ich, to wkrótce będzie. Kiedy? Jak im zaczniemy spłacać ich urojone długi.
12 dni temu / taki 1
 
@bjs zdecydowanie się opłaca, bo niżej w artykule jest podane zastosowanie. Niektórzy nawet twierdzą że kobalt jest najbardziej wartościowym złożem zaraz po krzemie. A Polska by zyskała, bo ona by była eksporterem do Europy. Na Śląsku jest wykwalifikowana klasa górników, którą trzeba tylko dobrze przeszkolić i wybudować kopalnie, na Śląsku węgiel staje się coraz mniej opłacalny i wydajny z tego powodu zamykają kopalnie a sama aglomeracja Śląska próbuje od paru lat przebranżowić się na usługi i rekreację
12 dni temu / Czytelnik
 
Nie wiem czemu jakiś urzędnik UE rządzi się naszymi złożami, jakby były jego, bezczelne. Druga sprawa że wydobycie złóż tak zwanych metali ziem rzadkich wiąże się zazwyczaj z gigantyczną dewastacją środowiska, z tego powodu w połowie lat 80, nawet komuniści się wycofali z pomysłu eksploatacji tych złóż na Suwalszczyźnie. Przede wszystkim takie wydobycie ma się OPŁACAĆ, a nie że jakiś filut z Brukseli sobie wymyślił, kopiemy.
12 dni temu / bjs
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.