DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Urzędnicy wezmą akcyzę pod lupę

Urzędnicy wezmą akcyzę pod lupę
fot. Fir0002/commons/GNU

W przypadku zarejestrowania samochodu jako ciężarowy i powzięcia przez urzędników wątpliwości odnośnie zasadności tej czynności, od której zgodnie z obowiązującymi przepisami nie zapłacono podatku akcyzowego, urząd celny uprawniony jest do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w takiej sprawie. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na jedno z zapytań poselskich.

 

Aktualnie stawka akcyzy na samochody osobowe wynosi 18,6% podstawy opodatkowania - dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2 litrów, zaś 3,1% podstawy opodatkowania dla pozostałych aut.

 

Wysokość tych podatków sprawia iż praktykowany jest proceder związany z przywożeniem do Polski z państw UE i rejestrowaniem jako samochody ciężarowe pojazdów, które normalnie powinny być traktowane jak zwykłe samochody osobowe. Mając na uwadze rosnącą skalę zjawiska i ogromne ryzyko występowania nieprawidłowości, Służba Celna ma wnikliwiej przyglądać się przejeżdżającym przez nasze granice autom.

 

Niezależnie od oceny, jaką zjawisku wystawiają władze, i tego, iż niewątpliwie jest ono oszustwem, wypada zapytać, co lub kto był przyczyną najpierw masowego instalowania kratek w maluchach, a teraz – przerabiania tych samych mikrusów w dokumentach na tiry. My znamy odpowiedź: absurdalnie wysokie podatki, które doprowadzają importerów do rozpaczy oraz ci, którzy je – bez żadnego umiaru – nakładają. Ale do jakich absurdów musi dojść, by druga strona też to zrozumiała?


 

Piotr Toboła


DATA: 2012-03-27 12:20
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy urząd celny może podważyć opinię rzeczoznawcy w związku z wycena pojazdu i wysokością naliczonej akcyzy - dotyczy roku 2008 i chodzi o samochód osobowy - proszę o pomoc :)
ponad 8 lat temu / BOGDAN
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.