DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


@Dopłaca. W średniowieczu odczytywano to inaczej. Napis ?C+M+B? (imię Kacper po łacinie pisane jest przez C) wyrażał błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! - łac. Christus mansionem benedicat! Rozumiem, że przed rokiem 1970 to u przed średniowieczem ? Jakie hejka i do przodu, skoro w tekście powyżej wyraźnie jest napisane, że najpierw pisano C+M+B+ ?
ponad 1 rok temu / Hm.
 
Zastanawia mnie pewna okoliczność. Hipoteza Jana Keplera mająca objaśnić, czym była tzw. gwiazda betlejemska, umieszcza to wydarzenie (= trzy koniunkcje Saturna i Jowisza) w 7 roku p.n.e., trzecią z nich - na początku grudnia. Według prywatnych objawień otrzymanych przez bł. Annę Katarzynę Emmerich narodzenie Jezusa Chrystusa nastąpiło właśnie w listopadzie 7 roku p.n.e. Jednak przybycie magów de Betlejem nie zostało tam przypisane do pierwszych dni grudnia, lecz do czasu, kiedy my (wg kalendarza gregoriańskiego) obchodzimy Boże Narodzenie (o ile pamiętam, 23 grudnia). To nie bardzo pasuje do hipotezy Keplera. Może więc jest chybiona? Może zjawisko na nieboskłonie było pochodzenia nadprzyrodzonego? A może objawienie prywatne właśnie jako prywatne powinno być traktowane z nie wielką powagą?
ponad 2 lata temu / Zygmunt Stachowiak
 
@Stefan- a bo to myślisz że inni myślą? A gdzie tam, owczy pęd i do przodu :) Dzięki za poparcie :)))
ponad 3 lata temu / Soplica
 
@JAWA. Przeklejam z innego miejsca, gdzie też o tym dyskutowano: Proponuję miłośnikom modernizmu w KK (bo C+M+B jest jego owocem), choć przez chwilę zastanowić się nad SENSEM święta Objawienia Pańskiego i nad FAKTEM pokłonu TRZECH (króli, mędrców, magów - do wyboru, to nieistotne). Bo C+M+B tłumaczone jako "Christus mansionem benedicat" można sobie napisać w każdym momencie, choćby i 22 lipca. Dopóki zatem zwyczaj ten upamiętnia Epifanię, NALEŻY upamiętnić imiona. Poza tym użyte w tym sformułowaniu słowo "mansionem" oznacza "dom" we właściwym rozumieniu dopiero na 5 czy 6 miejscu. Za to znacznie częściej było używane na określenie miejsca tymczasowego pobytu (np. gospody) czy wręcz popasu, przystanku w podróży. Tak więc ludzie posługujący się w dawnych wiekach łaciną raczej nie użyliby tego słowa. Zwolennikom C+M+B w znaczeniu "Christus mansionem benedicat" proponuję umieszczać podwójny napis K+M+B/C+M+B, aby mimo wszystko uhonorować święto Objawienia Pańskiego.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
@JAWA - to nie moje zdanie jeno relacja z faktów. A wiem bo posiadam mszalik z wszelkimi modlitwami z przed 1970roku. Ci Mędrcy byli poganami gdy szli do Pana Jezusa, lecz gdy wracali stali się już świadkami Jego przyjścia na świat i nawróconymi poganami :) W Tradycji Kościoła są patronami podróżujących, pielgrzymów i ... kuśnierzy :) A błogosławieństwo dla domu prosiło się za pośrednictwem tychże Mędrców tak jak czynimy poprzez pośrednictwo świętych i błogosławionych. Czy to nie było logiczne?
ponad 3 lata temu / Soplica
 
Mości Soplico, skąd to wiesz? twym zdaniem lepiej rzekome imiona pogańskich Mędrców niż że Chrystus błogosławi domowi? A związek z liturgią żaden.
ponad 3 lata temu / JAWA
 
Z tymi literami to klasyczne pomieszanie z poplątaniem jak to bywa ze wszystkim sprawami po SVII :) W Mszałach Kościoła Katolickiego do 1970 wszędzie jest informacja, że litery odnoszą się do imion mędrców a nie do błogosławieństwa Chrystusa bezpośrednio. Modlitwa nad kredą mówi o imionach mędrców a błogosławieństwo domu poprzez tychże mędrców od Boga - tak. Kalendarz KK był od wieków logiczny i spójny dziś go zmieniono i trudno znaleźć logikę i ciągłość. I tak ze wszystkim :) Co jeszcze trzeba zamieszać, poplątać, zmienić interpretację aby ludziom zatrzeć istotę w naszej wierze? Przez 20 wieków Msza Święta składana była jako ofiara dziś jest ucztą. Zalecenie aby po wsze czasy nie była zmieniana w trzy lata ( 3 !!! ) została zmieniona i nakazana jako jedyna forma. Załamanie ...
ponad 3 lata temu / Soplica
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.