DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Uroczyste odsłonięcie pomnika „Niezłomnym – Ojczyzna”. Zapraszamy w sobotę do Morawicy

Uroczyste odsłonięcie pomnika „Niezłomnym – Ojczyzna”. Zapraszamy w sobotę do Morawicy
Szkic pomnika „Niezłomnym - Ojczyzna”
#MACIEREWICZ    #PIS    #POMNIK    #MON    #SZYDŁO    #DUDA    #MORAWICA    #NIEZŁOMNYM OJCZYZNA    #PALMOWSKI

Powstający przy kościele św. Bartłomieja w Morawicy koło Krakowa pomnik „Niezłomnym – Ojczyzna” został poświęcony Niezłomności Narodu Polskiego oraz jego córek i synów. To oddolna inicjatywa będąca odpowiedzią na podszepty serca rodzące potrzebę upamiętnienia Tych, dzięki którym Polska wciąż istnieje.

 

- Pomnik cały czas jest tworzony, przybywają nowe elementy. Niektóre z nich pojawią się 10 września br. i to wtedy nastąpi takie oficjalne zakończenie jego budowy, powiedzmy w 98 proc. Pozostawiamy sobie te 2 proc., bo pomnik będzie dalej wzbogacany o kolejne tablice, kamienie – powiedział w rozmowie z PCh24.pl ks. Władysław Palmowski, proboszcz parafii w Morawicy.

 

To przemyślany zabieg, bo budowniczy pomnika chcą, by to od społeczeństwa płynęły sygnały o kolejnych Niezłomnych, jakich należy upamiętnić. Chodzi o to, by pomnik był budowany oddolnie.

 

Zaplanowane na 23 kwietnia uroczystości odsłonięcia pomnika nawiązują do obchodów jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. To także okazja do zapoznania się z postępem prac. Pomnik bowiem jest dziełem monumentalnym i mierzy niemal 20m długości i 12m wysokości.

 

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30 koncertem i odsłonięciem kolejnych kamieni z więzień oraz tablic poświęconych Żołnierzom Wyklętym. O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. Po jej zakończeniu nastąpi wręczenie medali pamiątkowych i odsłonięcie centralnego pomnika „Niezłomnym – Ojczyzna”.

 

Tym razem na pomniku pojawi się pięć kolejnych tablic. Na tym prace się nie zakończą. 10 września na pomniku – nawiązującego swoją wymową i symboliką do 1050–letniej historii Polski – pojawi się element dotyczący Golgoty Wschodu oraz niezłomności ludzi pracy. - Są to dwa elementy, których nie jesteśmy w stanie przygotować już teraz. Niemniej i tak w osiem miesięcy, nie mając zagwarantowanych żadnych środków finansowych, udało nam się wiele osiągnąć – dodał ks. Palmowski.

 

Inicjatywa budowy pomnika przyciąga coraz więcej osób. Na sobotnich uroczystościach spodziewanych jest nawet kilka tysięcy osób. Dzieło powstaje dzięki hojności indywidualnych darczyńców. - Nie ma tu żadnej partii politycznej, środowisk które chciałyby się przy okazji wypromować. Jest to autentyczne, oddolne dzieło realizowane z potrzeby serca i dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Pomnik będzie też elementem edukacji historycznej, mówienia o niezłomności, patrzenia na Naród z myślą, że nie jest to kopciuszek. Stąd są tu obecne elementy mówiące o wartości ducha Narodu. Nie możemy pozwolić odebrać sobie tego, co nasze – dodał kapłan w rozmowie z naszym portalem.

 

Marcin Austyn   


DATA: 2016-04-21 07:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.