15 czerwca 2018

Jest pierwszy pomnik ofiar obławy augustowskiej. Stanął 73 lata po ludobójczej akcji

(foto Adam Białous - symboliczne miejsce pochówku ofiar obławy augustowskiej w Gibach)

W Suwałkach rozpoczęły się trzydniowe uroczystości związane z 73 rocznicą obławy augustowskiej, największej po wojnie sowieckiej ludobójczej akcji przeciwko Polakom. Kulminacją uroczystości, zorganizowanych przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, będzie niedzielne odsłonięcie i poświęcenia, pierwszego w Polsce, pomnika poświęconego ofiarom tej zbrodniczej akcji. 

 

Pomnik stanął na rondzie u zbiegu ulic Armii Krajowej i Mikołaja Reja w Suwałkach, na rondzie im. Ofiar Obławy Augustowskiej. Jego autorką jest Aleksandra Cwilewicz, artystka z Gdyni. Wykonany z brązu monument ma 4 metry wysokości. Przedstawia wydobywające się z ziemi dłonie, związane drutem kolczastym, trzymające znak Polski Walczącej. Jest to nawiązanie do faktu krępowania drutem, przez funkcjonariuszy Smiersz, dłoni osób przeznaczonych na śmierć podczas obławy. Pomnik, którego koszt zamknął się w sumie 300 tys. zł, powstał dzięki hojności sponsorów. Poświęcenie pomnika w niedzielę poprzedzi Msza św. zaplanowana na godz. 10.00 w pobliskim kościele Bożego Ciała, sprawowana w intencji ojczyzny i ofiar obławy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nie możemy pozwolić, żeby zaginęła pamięć o ofiarach Obławy Augustowskiej. Ten pomnik utrwali ją, będzie przypominał młodym pokoleniom o tych naszych narodowych bohaterach i straszliwej sowieckiej zbrodni, na nich popełnionej – powiedział PCh24.pl ks. prałat Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, który w obławie stracił ojca i dwie siostry, żołnierzy AK.

 

W  piątek 15 czerwca na Placu Piłsudskiego przed konkatedrą św. Aleksandra w ramach uroczystości uczniowie suwalskich szkół przedstawili misterium patriotyczno-religijne, którego tematem jest obława. Natomiast w sobotę o 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia będzie można wysłuchać koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.  

 

Obława augustowska została przeprowadzona przez sowietów w lipcu, jednak Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku obchody jej rocznic organizuje w czerwcu, tak oby mogły w nich wziąć udział  dzieci i młodzież szkolna.

 

Obława augustowska to największa zbrodnia dokonana na mocy dyrektyw władz sowieckich na obywatelach Polski po zakończeniu II wojny światowej. Zasadniczym celem obławy, przeprowadzonej przez Armię Czerwoną, w głównym swoim przebiegu od 10 do 25 lipca 1945 roku, była likwidacja polskich organizacji niepodległościowych, a przede wszystkim oddziałów Armii Krajowej Obywatelskiej, operujących na ziemi suwalskiej, augustowskiej, sejneńskiej i sokólskiej. Do dziś nie znana jest dokładna liczba ofiar tej ludobójczej akcji, którą historycy umieszczają w przedziale od 592 do nawet około 2 tys. osób. Do dziś nie znane jest również miejsce dołów śmierci, w których od przeszło 73 lat spoczywają szczątki pomordowanych.  

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram