9 kwietnia 2020

Rosja wykorzysta pandemię, żeby dokończyć budowę Nord Stream 2?

(fot. The Russian Presidential Press and Information Office/Wikimedia)

Projekt Nord Stream 2 został zamrożony wskutek sankcji, ale Rosja będzie dążyć do jego ukończenia – prognozuje think tank Warsaw Institute. Według analityków Kreml zainwestował zbyt dużo środków finansowych i kapitału politycznego, by nie zrealizować planów rozbudowy swojego połączenia gazowego z Niemcami.

 

Według think tanku Warsaw Institute Moskwa może podjąć próbę wykorzystania kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa do dokończenia budowy Nord Stream 2.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Rosyjscy lobbyści, ale też niemieccy, w Waszyngtonie dążą do osłabienia amerykańskich sankcji, które zamroziły projekt. Jednocześnie Moskwa realizuje swe zapowiedzi o samodzielnym dokończeniu budowy. W lutym z portu Nachodka nad Pacyfikiem wypłynął statek Akademik Czerski, jedyna rosyjska jednostka zdolna obecnie układać rury na dnie morskim zgodnie z wymogami choćby Danii, przez której wyłączną strefę ekonomiczną ma przebiegać końcowy odcinek Nord Stream 2. Amerykańskie sankcje z grudnia 2019 roku, które spowodowały natychmiastowe wycofanie się z budowy gazociągu szwajcarskiej spółki Allseas, odsuwają w czasie uruchomienie Nord Stream 2, ale nie kładą temu projektowi kresu” – czytamy w analizie think tanku.

 

Warsaw Institute cytuje zapewnienia szefa rosyjskiego Ministerstwa Energetyki, Pawła Sorokina, według którego gazociąg zostanie ukończony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 

Think tank zauważa, że nie tylko Rosja dąży do ukończenia budowy Nord Stream 2; prą do tego także Niemcy. „Angela Merkel po raz kolejny oceniła Nord Stream 2 jako projekt czysto ekonomiczny i skrytykowała sankcje USA. W styczniu do regulatora Bundesnetzagentur trafił zaś wniosek o wyłączenie Nord Stream 2 spod dyrektywy gazowej UE, która zakłada, że operator gazociągu musi być niezależny od dostawcy gazu. Dotyczy to jednak projektów gotowych do dnia 23 maja 2019 roku” – przekonują autorzy analizy.

 

Zdaniem Warsaw Institute Berlin dąży do osiągnięcia statusu regionalnego huba gazowego. Rosjanie z kolei chcą uniezależnić się od tranzytu przez terytorium Ukrainy i Białorusi oraz uzyskać możliwość zakręcania im kurka z gazem bez ograniczania kluczowego dla siebie eksportu do UE.

 

Źródło: warsawinstitute.org

 

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram