DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Uniwersytet Warszawski w awangardzie „postępu”. Uczelnia wprowadzi tzw. plan równościowy

Uniwersytet Warszawski w awangardzie „postępu”. Uczelnia wprowadzi tzw. plan równościowy
Fot. Pixabay

Równość, różnorodność, wolność od dyskryminacji – takie zaklęcia, wyjęte wprost z kanonu lewicowej nowomowy mają uzasadniać przyjęcie przez rektora Uniwersytetu Warszawskiego, profesora Mariana Pałysa, „Planu działań równościowych”. UW jako pierwsza spośród polskich uczelni wprowadza daleko idące zasady wychodzące naprzeciw ideologicznym postulatom nowoczesnej lewicy.

 

 

„Jego zasadniczym celem jest sprawienie, by Uniwersytet Warszawski był miejscem bezpiecznym dla wszystkich, funkcjonującym z poszanowaniem równości i różnorodności, wolnym od dyskryminacji oraz zapewnienie wszystkim swobody rozwoju naukowego” – napisał rektor w swym zarządzeniu.

 

Strategia, która obowiązywać ma do roku 2023, przewiduje między innymi iż jednym z kryteriów przyjmowania pracowników będzie płeć. Realizowanie paradygmatu „równości” w tym przypadku ma na przykład oznaczać, że – jak zdecydował prof. Pałys – „w sytuacji kandydujących osób o identycznych kwalifikacjach sugerowany jest wybór osoby z niedoreprezentowanej płci/grupy”. W ten sposób uczelnia wyrówna rzekomo niesprawiedliwe proporcje kobiet i mężczyzn w uniwersyteckiej kadrze nauczającej.

 

Są także inne konsekwencje uczelnianej „urawniłowki”. Komisja konkursowa UW będzie od tej pory kierowana naprzemiennie przez kobietę i mężczyznę. Dopiero czas pokaże, jak stołeczny uniwersytet sprosta roszczeniom pozostałych ponad 50 płci wyróżnianych przez postępowych naukowców z dziedziny gender.

 

Plan rektora Pałysa zakłada także: „Zwiększanie świadomości wagi zagadnień równościowych oraz wzmocnienie pozytywnych postaw wobec różnorodności”, „wspomaganie rozwoju karier naukowych kobiet”, „zwiększenie równowagi płci w rekrutacji pracownic i pracowników i w szkołach doktorskich”.

 

Uniwersytet Warszawski zobowiązał się również do „zwiększenia zrównoważonej reprezentacji płci” w przewodniczeniu komisjom wydziałowym, uczelnianym, w kadrze zarządzającej, w zespołach eksperckich i recenzenckich oraz przewodniczeniu wydarzeniom naukowym i popularyzatorskim.

 

„Również wszystkie statystyki związane z udziałem w projektach, grantach, wsparcia finansowego i otwierania przewodów i obron doktoratów mają uwzględniać kryterium płci. Powstanie też Procedura Antydyskryminacyjna, umożliwiająca formalne postępowanie skargowe. Obejmie ona bezpieczne zgłaszanie i przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu i dyskryminacji, zarówno przez osobę, która doświadczyła dyskryminacji, jak i przez kierownictwo jednostek” – zauważył portal wSensie.pl.

 

Dr Tymoteusz Zych, wiceprezes instytutu Ordo Iuris podkreślił, że plan UW narusza polską Konstytucję oraz Kodeks pracy.

 

„Rektor UW podpisał Plan działań równościowych. Wynika z niego, że proporcje płci ogółu pracowników uczelni są wyrównane, ale różnią się na poszczególnych wydziałach. Dlatego wynik rekrutacji ma zostać uzależniony od płci kandydata. Jak to pogodzić z zakazem dyskryminacji?” – podkreślił. 

 

 

„Oczy otwierają się szeroko ze zdumienia. Choć z drugiej strony, czy w ogóle coś jeszcze może dziwić w świecie akademickim...” – przeczytać można natomiast na społecznościowym profilu Ośrodka Myśli Politycznej.

 

 

 

Źródło: wSensie.pl, Twitter

RoM

 

 


DATA: 2020-09-02 06:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę że PiS z p pr Glinskim nie zostawi UW w potrzebie i dofinansuje,jakąś skromna kwota,np kilkoma milionami,przecież trzeba być postępowym,kołchoz UE pochwali
2 miesiące temu / Kazimierz
 
Czy te urojenia i idiotyzmy mogliby finansować z własnych funduszy a nie pieniędzy Polaków?
2 miesiące temu / Pytanie retoryc
 
Przecież to jedna wielka dyskryminacja!!! Równość powinna polegać na tym, że nikt nie pyta o płeć, nikt nie pyta o poglądy, nikt nie pyta o wiek, a brana pod uwagę jest tylko WIEDZA i KOMPETENCJE. Najwidoczniej ... brakuje wiedzy i kompetencji dlatego trzeba ich promować za "płeć", to jest jawna dyskryminacja pozostałych. Tak oto realizowane są MARKSISTOWSKIE cele: "Tolerancja represywna" Autor Herbert Marcuse
2 miesiące temu / Paweł
 
Jako absolwent Uniwersytetu Warszawskiego jestem zdegustowany jego upadkiem. Mam nadzieję, że chwaląc się ukończeniem go nie zostanę pochwalony, że pochodzę z upadłej moralnie szkoły!
2 miesiące temu / Grzegorz
 
Trzeba by tego rektora zmienić na jakiegoś normalnego, precz z lewicą. Przedsmak lewicy już mieliśmy.
2 miesiące temu / Johny
 
Kto powiedzial ze prof to inteligetny czlowiek... Kiedys mi jeden chlop wysokorolny powiedzial ze rozum a wyksztalcenie nie to samo, mial racje. Wyksztalcenie mozna zdobyc z rozumem trzeba sie urodzic.
2 miesiące temu / gosc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.