DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Unijna solidarność gospodarcza czy kosmopolityczne bajki

Unijna solidarność gospodarcza czy kosmopolityczne bajki
REUTERS/Thomas Peter/FORUM

Jedną z podstawowych zasad funkcjonowania rynku europejskiego jest solidarność państw członkowskich Unii Europejskiej w relacji do świata zewnętrznego. Wszelkie w tym zakresie działania sprzeczne z taką zasadą były przez Komisję Europejską krytykowane. Jednakże wielokrotnie współczesne doświadczania pokazują, że taka solidarność to iluzja.

 

Polacy dobitnie doświadczyli tego w sytuacji próby stworzenia tzw. wspólnego rynku energetycznego. Gazociąg północny wybudowany na dnie Bałtyku to dokładna ilustracja łamania interesów krajów środkowoeuropejskich przez Niemcy, które  realizowały bezwzględnie twarde interesy z Rosją bez oglądania się na swoich sąsiadów. Moskwa wielokrotnie wykorzystywała egoizm ekonomiczny Niemców, Francuzów czy Włochów w celu osłabienia podmiotowości i niezależności gospodarczej Europy środkowej. Sytuacja taka miała doprowadzić do odzyskania przez Kreml wpływu politycznego na tzw. strefę posowiecką. 

 

Wydawało się, że radykalny zwrot polityki państw zachodnich w tym zakresie nastąpił po aneksji Krymu i po rozpoczęciu wojny w Donbasie. Do amerykańskich sankcji wymierzonych przeciwko Rosji przyłączyła się Unia Europejska. Niektórzy ogłosili, że doszło do odrodzenia wielkiej solidarności świata zachodniego, zmierzającej do powstrzymania „imperializmu rosyjskiego”. Jednak już na początku widać było, że wielu krajom zachodnim sankcje były nie w smak z uwagi na ich interesy ekonomiczne. Można się było spodziewać, że podejmą one próbę stopniowej rezygnacji z embarga. Dzisiaj dowiadujemy się, że francuskie ministerstwo rolnictwa zmierza do porozumienia z Moskwą w kwestii  zniesienia embarga na niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego. Pogrążeni w kryzysie Francuzi chcą zarobić na całym zamieszaniu i nie przejmują się zbytnio tzw. „solidarnością europejską”. Oprócz Francji porozumienia takie miałyby zawrzeć Belgia, Dania, Włochy oraz Holandia. Jak widać w tej wyliczance nie znajdziemy żadnego kraju ze środkowej Europy. Komisja Europejska nie wie do końca, jak się zachować, wszak Francuzi należą do głównych płatników unijnych, z których to środków utrzymywana jest żyjąca na wysokim poziomie biurokracja unijna. Zachowanie Komisji jest schizofreniczne: z jednej strony mówi o europejskiej solidarności, z drugiej wyraża zgodę na „techniczne” rozmowy poszczególnych państw w sprawie likwidacji blokady eksportu produktów zwierzęcych.

 

Tzw. solidarność europejska chwieje się w wielu innych kwestiach. Przyjazne gesty wobec Putina wykonuje Wiktor Orban. Szef rządu węgierskiego doskonale wie, że jest izolowany na arenie unijnej, wsparcia gospodarczego musi szukać na wschodzie. W tamtą stronę spoglądają też politycy rządzącej lewicy w Grecji. Ateny będące cały czas na granicy bankructwa coraz bardziej odrzucają niemiecką dominację w Unii i oglądają się na Kreml. Do tego wszystkiego warto dorzucić niemieckie decyzje dotyczące blokady przewoźników posiadających mniejsze stawki godzinowe wynagrodzeń dla swoich kierowców, by stwierdzić, że nie tylko europejska solidarność, ale i unijny swobodny przepływ towarów i usług nie wytrzymuje próby czasu.

 

Jak zatem w tej sytuacji powinna się zachowywać polityka polska? Trzeba przestać wierzyć w kosmopolityczne bajki i zacząć definiować swoje cele w każdej przestrzeni, również tej gospodarczej. Uleganie kosmopolitycznej ułudzie może nas bardzo dużo kosztować.

 

 

Prof. Mieczysław Ryba
DATA: 2015-02-05 07:31
AUTOR: PROF. MIECZYSŁAW RYBA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Od kiedy to na rynku jest solidarność? Rynek, to walka na śmierć i życie!
ponad 3 lata temu / zgred
 
Tusk jest bezwzględnie posłuszny Merkel. Kopacz jest ślepo posłuszna Tuskowi. Nastąpiło tylko przedłużenie smyczy. w dalszym ciągu trwa zdrada stanu.
ponad 3 lata temu / markeb54
 
Przede wszystkim Polacy potrzebuja wiedzy i madrosci. Powinni przestac postrzegac USA jako przyjaciela - czy to Polski czy wolnosci czy demokracji. Obama jest dyktatorem. Tak jak Stany nie zawahaly sie obalic skorumpowanego a wylonionego w wyborach rzadu na Ukrainie i zastapienia go wlasnym skorumpowanym i narzuconym Ukraincom rzadem, we wlasnych celach, a nie dla dobra Ukraincow, tak nie wahaja sie uzywac Polakow dla wlasnych celow. Tak bylo z torturami na terenie Polski, ktore byly, a ktorych oficjalnie nie bylo. To wina zdrajcow wsrod Polakow i apatii Narodu, a nie Rosjan czy Amerykanow, ze Polacy sa poddani propagandzie rzadowo-medialno-akademickiej i znow beda zlozeni w ofierze.
ponad 3 lata temu / DM
 
Szkoda, że pan profesor tak dalece mija się z prawdą w swoich opiniach. To Polska ledwo przystąpiła do Europy zaraz złamała zasadę solidarności zostając "osłem trojańskim" USA. Gazociąg północny powstał ze względu na uprawianą politykę przy tej okazji przez Polskę. Do konsorcjum budowy oprócz Niemiec należą Francja i Holandia oraz Anglia. Kraj tranzytowy nie może mnożyć żądań politycznych. Ale wiadomo,że za polską głupotę winni są sąsiedzi. Tego rodzaju szowinistyczne artykuły sprzyjają tak głupim wpisom jak ten o układzie Ribbentrop-Mołotow/nawet nie potrafił napisać nazwiska Niemca/. Ale tak jest jak się fałszuje fakty dzisiejsze i historyczne. Panu profesorowi wydaje się ,że wszyscy czytelnicy są głupi i nie znają okoliczności budowy gazociągu. północ.
ponad 3 lata temu / Cuno
 
..Dlaczego Nasz naród pozwala się tak traktować? Dlaczego jedynym celem ludzkości są pieniądze? Dlaczego tak łatwo jest nas skłócić? Dlaczego jesteśmy tak naiwni? Czy w tym kraju nie ma ludzi którzy kochają naszą Ojczyznę? Pazerność, zawiść, próżność, władza.......
ponad 3 lata temu / Mikkele
 
Układ dot. gazociągu Rosja-Niemcy omijający Polskę, jest powtórką układu Ribentroff-Mołotow. Czy nasi ślepcy w obecnym rządzie tego nie widzą?
ponad 3 lata temu / markeb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.