DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   ORDO IURIS

Magdalena Olek, Tymoteusz Zych

Unijna polityka (anty)rodzinna


Z unijnych dokumentów zawierających rekomendacje dotyczące polityki rodzinnej wyłania się wizja, w której niewiele zostaje miejsca na prawo rodziców do wychowywania dzieci w sposób zgodny z własnymi przekonaniami bądź też na ochronę autonomii rodziny. Wiele w nich natomiast o wybiórczo rozumianej równości i potrzebie inwestowania wyłącznie w kolektywne formy opieki nad dziećmi.

 

Najważniejszym ze źródeł trwającego obecnie kryzysu demograficznego jest upadek rodziny – podstawowej i niezastąpionej grupy społecznej, która stanowi naturalne środowisko narodzin i rozwoju człowieka. To rodzina jest w stanie najrzetelniej ocenić potrzeby swoich członków, w tym dzieci. Państwa i instytucje międzynarodowe powinny zatem wyjść naprzeciw rodzinie i dopomóc w zaspokajaniu jej potrzeb. Niestety, zamiast tego często definiują je arbitralnie i proponują kontrowersyjne rozwiązania.


Problem pogarszającej się sytuacji demograficznej na Starym Kontynencie politycy unijni zauważyli w roku 2006, kiedy Komisja Europejska po raz pierwszy zaproponowała wdrożenie odpowiednich działań w pięciu obszarach polityki UE, między innymi na rzecz wzrostu dzietności oraz wzrostu wskaźników zatrudnienia. Minęło dziesięć lat, zorganizowano kilka forów demograficznych podsumowywanych przez KE raportami (ostatni z roku 2013), a główne rozwiązania tych problemów według unijnych ekspertów pozostają niezmienne.

 

Wybiórcze rozumienie równości

Strategia demograficzna Unii Europejskiej w przeważającej mierze opiera się na polityce równości płci. W dokumentach unijnych wskazuje się, że głównym źródłem nierówności kobiet i mężczyzn jest poświęcanie przez kobiety znacznie więcej czasu niż przez mężczyzn na opiekę nad dziećmi. Macierzyństwo deprecjonuje się jako kluczową przyczynę słabej obecności kobiet na rynku pracy. Jednocześnie za „pracę” nie uznaje się aktywności opiekuńczo‑wychowawczej. Krytykę budzi fakt podejmowania przez kobiety pracy zarobkowej w niepełnym wymiarze godzin, co powoduje dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn.


Celem unijnych urzędników – zgodnie z dokumentem Strategia Europa 2020 – jest osiągnięcie siedemdziesięciopięcioprocentowego wskaźnika zatrudnienia kobiet i mężczyzn oraz wyrównania ich płac poprzez przeciwdziałanie podejmowaniu przez kobiety pracy na niepełnym etacie. Ponadto, dąży się do zwiększenia zatrudnienia kobiet w sektorach zdominowanych przez mężczyzn – choć same kobiety preferują inne możliwości wyboru drogi zawodowej.


Panaceum na „problem” rezygnacji matek z działalności zarobkowej na rzecz opieki nad dziećmi ma być stworzenie jak największej liczby placówek opieki nad najmłodszymi. W roku 2002 Rada Europejska uchwaliła tak zwane Cele Barcelońskie, zgodnie z którymi do roku 2010 aż 90 procent dzieci w wieku powyżej lat trzech i 33 procent dzieci poniżej tej granicy lat miało zostać objętych instytucjonalną powszechną opieką kolektywną. Komisja Europejska ogłosiła, że planowanych założeń nie udało się osiągnąć, niemniej w dalszym ciągu stanowią one priorytet Unii Europejskiej.


Nie sposób nie zauważyć, iż polityka równościowa Unii Europejskiej jest dyskryminująca w stosunku do znacznej części kobiet. Matki, które poświęcają się opiece nad dziećmi, uznaje się za niepożądany dla gospodarki europejskiej ciężar. Mimo że ich aktywność opiekuńczo‑wychowawcza w domu według danych ONZ przyczynia się do około czterdziestoprocentowego wzrostu PKB państw i spełnia wszystkie przesłanki definicji pracy (za wyjątkiem zarobkowości), mają one ograniczony dostęp do zabezpieczenia emerytalno‑rentowego. Unia Europejska wywiera presję na państwa członkowskie, aby jedyną formą opieki nad dziećmi promowaną i wspieraną finansowo przez władze były żłobki i przedszkola – często wbrew woli i interesom rodzin. Urzędnicy unijni wyrażają niezadowolenie nawet z preferowanych przez kobiety wyborów zawodowych.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.