DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Lekarz, który doprowadził do eutanazji Vincenta Lamberta uniewinniony!

Lekarz, który doprowadził do eutanazji Vincenta Lamberta uniewinniony!
Fot. Reuters / Forum

Sąd w Reims uniewinnił doktora Vincenta Sancheza, który bezpośrednio przyczynił się do śmierci głodowej swego imiennika o nazwisku Lambert. Pełnomocnicy matki pacjenta zamorzonego w lipcu zeszłego roku, będą składać apelację od wyroku.

 

 

Doktor Vincent Sanchez ze szpitala uniwersyteckiego w Reims odpowiadał za leczenie Vincenta Lamberta. Na wniosek medyka, po wielu miesiącach utarczek prawnych placówka dopięła swego i zaprzestała żywienia swojego pacjenta. Nie zgodziła się też na przeniesienie mężczyzny do innej placówki i doprowadziła w lipcu ubiegłego roku do jego śmierci przez zagłodzenie.

 

Rodzice Lamberta złożyli w sądzie skargę na sprzeniewierzenie się przez lekarza swojemu powołaniu oraz nieudzielenie pomocy lekarskiej potrzebującej osobie. Sprawę rozpatrywał sąd w Reims, który właśnie oddalił zarzuty.

 

Sędziowie uznali, że lekarz działał zgodnie z prawem i z wyrokami kolejnych instancji wymiaru sprawiedliwości. Doszli też do wniosku, że oskarżony nie miał zamiaru „wyrządzenia szkody Vincentowi Lambertowi”. Podobne było stanowisko prokuratury. Sanchez bronił swojej decyzji o „zaprzestaniu leczenia” twierdząc, że chronił w ten sposób... prawa Vincenta Lamberta. Jest przekonany, że uczynił słusznie.

 

Tymczasem decyzja o uśmierceniu pacjenta zapadła po korzystnej dla niego decyzji agencji ONZ ds. konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (CRPD), która chciała sprawę zbadać i rozstrzygnąć. W tym celu prosiła Francję o zawieszenie decyzji dotyczącej „zaprzestania leczenia”, jako postanowienia o nieodwołalnych skutkach.

 

Zabiegi agencji nie pomogły, podobnie jak odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a nawet list otwarty do prezydenta Emmanuela Macrona. Jak twierdzą przeciwnicy wprowadzania rozwiązań eugenicznych, niektóre środowiska traktowały tę sprawę jako precedens otwierający we Francji drogę do wprowadzenia tak zwanej eutanazji.

 

Kiedy sąd w Reims ogłosił oddalenie zarzutów wobec dra Vincenta Sancheza, prawnicy rodziców Lamberta, zapowiedzieli, iż nie zamierzają jeszcze składać broni. Adwokat Jean Paillot stwierdził, że „decyzja sądu jest bardzo smutna” i nie odnosi się do łamania międzynarodowych standardów przez lekarza oraz władze Francji.

 

Agonia 42-letniego Vincenta Lamberta trwała 9 dni. Lekarze dwukrotnie przestawali karmić i nawadniać pacjenta, a później wznawiali te czynności. Paryski sąd apelacyjny zarządził bowiem przywrócenie opieki i nakazał czekać na opinię agendy ONZ. Dopiero 28 czerwca Sąd Kasacyjny odrzucił decyzję instancji apelacyjnej. Do tzw. eutanazji przystąpiono po raz trzeci i niestety, skutecznie.

 

Prokuratura i sąd były w tym procesie zgodne. Ich zdaniem, postępowanie Sancheza było zgodne z zapisami ustawy „o zakończeniu uporczywego utrzymywania życia”. Paradoksem jest, że tzw. wymiar sprawiedliwości przyjął argumenty Sancheza, iż działał dla dobra pacjenta, zaś w odniesieniu do matki uznał, że „nie działała w imieniu syna, ale w imieniu własnym”. Kolejny krok ku kapitulacji przed cywilizacją śmierci.

 

 

Bogdan Dobosz

 

 

 

 


DATA: 2020-01-30 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Miał ktoś wątpliwości?Gdyby sąd wydał inny wyrok,czyli skazujący tzw doktora na więzienie za zabicie człowieka chorego,to zamknął by furtkę dla innych pacjentów czekających w kolejce do zagłodzenia.A takich w tym kraju już jest kilku!Przecież rząd nie będzie ponosił kosztów na nie rokujące "przypadki!Krótko mówiąc,francuzi zgłupieli już do końca,nie dziwota,że inna kultura ma się tam tak dobrze i stale prze do przodu.
26 dni temu / nie dziwota
 
Osobiście nie widzę innego wyjścia niż nadzwyczajna Boska interwencja, żeby uprzątnąć ten chlew, który ludzie zrobiliśmy na tym świecie. Pozostaje modlitwa o łagodny wymiar Kary Bożej.
26 dni temu / Antylewus
 
Jakoś tak to się mowilo- że państwo jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych. Wypisz wymaluj Francja.
26 dni temu / Marcin
 
Chronił prawa pacjenta do śmierci głodowej?! Do tego by być torturowanym? Cytat: Agonia 42-letniego Vincenta Lamberta trwała 9 dni. Lekarze dwukrotnie przestawali karmić i nawadniać pacjenta, a później wznawiali te czynności. To potwór! Powinien zostać skazany za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem.
26 dni temu / L
 
Czy to jest lekarz czy Mengele. Doktor Vincent Sanchez Mwngele tak sie powinien nazywac. Pojdziesz do lekarza a tam moga zasugerowac ze mozw zastrzyk zrobia bo po co sie meczyc. Gdzie w tym wszystkim przysiega lekarska. Ta gra alow zamorzyl a moze lepiej po prostu zabil. Gra slow.
26 dni temu / Stan
 
Eviva Unia Europejska!
26 dni temu / PI Grembowicz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.