DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Unię Europejską czekają zmiany

Unię Europejską czekają zmiany
fot. tonix / sxc.hu

Miesiące po zakończeniu wyborów do europarlamentu upłyną pod znakiem rywalizacji o kluczowe stanowiska, m. in. w Komisji Europejskiej, jak i na planowaniu kolejnych oszczędności. Poparcie dla integracji spadnie, a i tak jest już dzisiaj rekordowo niskie – zauważa magazyn „Foreign Affairs”.


Bilans ostatnich lat funkcjonowania UE nie napawa optymizmem. Niepokonany wciąż kryzys gospodarczy, ogromna rzesza młodych bezrobotnych sięgająca w niektórych krajach od 30 do 50 proc., rozczarowują wielu Europejczyków, którzy coraz chętniej udzielają poparcia partiom eurosceptycznym. Tak jest we Francji, w Grecji, na Węgrzech, w Holandii i Wielkiej Brytanii.


Porażki unijnych dyplomatów, którym nie udało się zapobiec rosyjskiej agresji na Ukrainie, jak i dyskusje co do dalszego kształtu struktur unijnych sprawiają, że integracyjny projekt nie był jeszcze tak słaby. Jednocześnie władze UE - przy równocześnie niskim poparciu społecznym - w sposób bezprecedensowy zwiększyły swoje uprawnienia pod pretekstem zachowania wspólnej waluty i stabilizacji sektora finansowego kontynentu. Biurokraci wpływają na gospodarki krajowe w sposób, który byłby nie do pomyślenia jeszcze pięć lat temu.


W ciągu ostatnich kilku lat rządzące elity państw członkowskich UE powierzyły eurokratom coraz więcej uprawnień: od zarządzania walutą, monitorowania budżetów aż po ochronę praw obywateli. Europejczycy postrzegają to krytycznie, unijni biurokraci starają się przekonać wyborców, że tym razem 25 maja ich głos będzie miał większe znaczenie. Partie europejskie zabiegają o to, by szef Komisji Europejskiej był wyznaczany w sposób uwzględniający wpływy poszczególnych ugrupowań w Parlamencie Europejskim. Do tej pory o wyborze przewodniczącego decydowały negocjacje państw członkowskich.


Stanowisko szefa KE ma być bardziej polityczne. To z kolei oznacza jeszcze większą rywalizację już po wyborach. Decydujący głos i tak będzie miała kanclerz Angela Merkel. Nowa ekipa określi kształt instytucji unijnych w nadchodzących latach i jest mało prawdopodobne, aby udało się jej zażegnać kryzys.


Według „Foreign Affairs”, porażki unijnej gospodarki w ostatnich latach wykazały słabość struktur służących wspólnej walucie. Równocześnie Unia rozszerzyła swoją władzę. Komisji przyznano większe uprawnienia w zakresie nadzorowania budżetów krajowych, a nowy traktat fiskalny Compact zobowiązał rządy krajowe do większej dyscypliny. UE podjęła także kroki w kierunku ustanowienia unii bankowej ze wspólnym nadzorem, a ostatnio mechanizmu restrukturyzacji upadłych banków.


Rozbudowa instytucji europejskich wyraźnie pokazuje, że zamiarem eurokratów było stworzenie struktur, które nie podlegałyby kontroli państw członkowskich. Ten system stał się nieaktualny – uważają analitycy „Foreign Affairs”. Magazyn dodaje jednak, że nie należy spodziewać się większych zmian. Czołowi kandydaci na najważniejsze stanowiska, np. socjaldemokrata Martin Schulz i kandydat centroprawicowy Jean Claude Juncker z Luksemburga, w gruncie rzeczy niewiele się od siebie różnią. Obydwaj są zwolennikami wzmacniania integracji. Tymczasem państwa członkowskie Unii czekają kolejne lata zaciskania pasa.Źródło: FA, AS.


DATA: 2014-05-22 08:11
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie zdążylim z komentarzem - @John [email protected] nas ubiegł;
ponad 6 lat temu / jaro
 
Zmiany, i to wielkie, rozpadnie się!
ponad 6 lat temu / John Galt
 
Czas na KNP i Janusza Korwina Mikke on zrobi z tym porządek.
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.