30 lipca 2012

Niemcy nie chcą skupować hiszpańskich obligacji

(fot.sxc.hu/just4you)

Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów, zaprzeczył medialnym doniesieniom, jakoby planowano skupowanie obligacji zmagającej się z kryzysem Hiszpanii ze środków funduszu ratunkowego EFSF.


„Finansowe potrzeby Hiszpanii nie są tak duże w krótkiej perspektywie” – ocenił Schaeuble, uzasadniając brak konieczności skupu hiszpańskich papierów dłużnych. Dodał też, że„Wysokie oprocentowanie (obligacji) jest bolesne i wywołuje bardzo dużo niepewności – ale nie będzie końca świata, jeśli trzeba zapłacić kilka procent więcej przy niektórych aukcjach obligacji”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W ocenie Schaeublego w ostatnich tygodniach uzgodniono wystarczająco duży pakiet pomocowy dla Hiszpanii, która ma otrzymać 100 miliardów euro z EFSF na dokapitalizowanie swego sektora bankowego.

 

Schaeuble wyraził też przekonanie, że wysiłki Hiszpanii, która wdraża reformy i oszczędności, „wkrótce się opłacą”. „Program reform będzie dobrze oddziaływać – także na rynkach finansowych” – ocenił. Podkreślił, że rząd Hiszpanii zasługuje na duży szacunek za wdrażanie niepopularnych działań, jak podwyżka podatku VAT czy ograniczenie pensji urzędniczych. „Rynki finansowe na razie nie doceniają tych reform, ale to jeszcze się stanie. Zaufanie odzyskuje się powoli” – powiedział Schaeuble.

 

W mijającym tygodniu niektóre europejskie media informowały nieoficjalnie o planach wykupu hiszpańskich papierów dłużnych przez EFSF albo Europejski Bank Centralny, aby obniżyć koszty obsługi zadłużenia. Informacje takie opublikował w piątek m.in. francuski dziennik „Le Monde”, a w sobotę także niemiecka „Sueddeutsche Zeitung” napisała, że kraje strefy euro są gotowe przyznać Hiszpanii większą pomoc z EFSF, a EBC planuje skupowanie hiszpańskich papierów dłużnych od banków i inwestorów.

 

Za sygnał, że takie działania są planowane, komentatorzy i rynki uznały czwartkową wypowiedź szefa EBC. Mario Draghi powiedział, że Europejski Bank Centralny uczyni wszystko, co konieczne, by zachować euro.

 

W piątek także niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande wspólnie oświadczyli, że są „zdeterminowani uczynić wszystko, by chronić euro”. Zastrzegli też, że kraje członkowskie i instytucje UE powinny wywiązywać się ze swoich zobowiązań „w ramach swoich kompetencji”.

 

Opublikowana w sobotę wypowiedź Schaeublego potwierdza sceptycznestanowisko niemieckiej chadecko-liberalnej koalicji rządzącej oraz banku centralnego (Bundesbanku) w sprawie interwencji EBC na rynku obligacji państw strefy euro. Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki, liberał Philipp Roesler ocenił, że wykupywanie przez EBC papierów dłużnych państw euro nie rozwiąże aktualnego kryzysu.

 

„Pozyskamy zaufanie dla strefy euro tylko poprzez konsekwentną dyscyplinę budżetową i zdecydowane wdrażanie reform strukturalnych” – powiedział Roesler gazecie „Neue Osnabruecker Zeitung”. Podkreślił, że EBC musi pozostać niezależny. „Centralnym zadaniem EBC musi być ochrona stabilności waluty, a nie finansowanie długów państw” – ocenił wicekanclerz.

 

Nie wiadomo, jak interpretować słowa niemieckiej kanclerz o ochronie europejskiej waluty za wszelką cenę, wszak byłaby chyba raczej skłonna wyrzucić jednego, może dwóch murzyńskich chłopców z pirogi, czyli pozbyć się ze strefy euro bankrutów, niż ładować w nich coraz więcej pieniędzy. Minister Schaeuble zaś dementuje, a jak wiemy z historii, książę Gorczakow nie wierzył niezdementowanym informacjom … .

 

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.bankier.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram