DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Unia Europejska zastanawia się co zrobić z ekspansją turecką. Chodzi o gaz i nie tylko!

Unia Europejska zastanawia się co zrobić z ekspansją turecką. Chodzi o gaz i nie tylko!
Fot. Mikhail Metzel / TASS / Forum

Z inicjatywy Europejskiej Partii Ludowej Parlament Europejski debatuje nad destabilizacją w regionie Morza Śródziemnego i wrogimi działaniami Turcji wobec Cypru. Od kilku tygodni francuski rząd zabiega o zdecydowane sprzeciwienie się Unii Europejskiej eskalacji sporu z Cyprem i podgrzewaniu napięcia w Libii, za co również odpowiada zaangażowanie Ankary. Waszyngton zapowiedział natomiast wszczęcie pierwszych w historii wspólnych manewrów wojskowych z Cyprem.


Politycy EPP wskazują, że w związku z działaniami podejmowanymi przez Turcję oraz kontynuowaniem i powtarzaniem agresji Turcji wobec Grecji i Cypru, konieczne jest zajęcie jednolitego stanowiska przez kraje UE.


Turcja jednostronnie eskaluje konflikty z Europą, a sytuacja się pogarsza. Tureckie siły bezpieczeństwa regularnie naruszają grecką granicę, a próby dokonania odwiertów na wodach Cypru stale się nasilają. UE nie może pozostawić tych agresji bez odpowiedzi – twierdzi cytowany przez eppgroup.eu Manfred Weber, europoseł i przewodniczący grupy PPE.


„Zachęcające jest to, że niemiecki rząd w końcu zajął stanowisko w sprawie agresywnej polityki zagranicznej Turcji” – pisze z kolei Robert Ellis (członek Rady Doradczej w Vocal Europe, brukselskim think-tanku zajmującym się badaniami nad działaniami dyplomatycznymi UE, polityką rozszerzenia i demokracją) zauważając, że czwartkowa debata w Parlamencie Europejskim na temat negatywnej roli Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz poniedziałkowe posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych pokażą, w którą stronę zmierza polityka Brukseli.


W kwestii operacji Peace Spring, czyli inwazji Turcji na kurdyjski obszar Rożawy w północno-wschodniej Syrii w październiku ubiegłego roku, niemiecka sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Rozwoju Maria Flachsbarth stwierdziła, że rząd RFN nie odnajduje legitymizacji do operacji na mocy prawa międzynarodowego.

 

Napięcia wywołały natomiast także działania wcześniejsze niż obecność tureckiej armii w regionie Idlib. Chodzi o okupacje okolic Manbidż i Afrin. Pierwszy obszar to obecnie teren z silnymi wpływami tureckimi w wielu dziedzinach życia (w edukacji, służnie zdrowia czy gospodarce). Z kolei Operacja Gałązka Oliwna w Afrin i Wiosna Pokoju zaowocowały ponad 367 tys. kurdyjskich uchodźców oraz oskarżeniami o czystki etniczne – podaje euractiv.com. Działania Turcji polegały tam na wykorzystaniu bandy dżihadystów, którzy terroryzowali miejscową ludność i krzywdzili ją, w tym niekiedy mordowali.

 

Bliski Wschód to jednak nie jedyne kierunki ekspansji wpływów Turcji. Chodzi także o Bałkany, Azję Środkową i Afrykę (w ramach TIKA – Tureckiej Agencji Współpracy i Koordynacji) oraz szkoły ruchu Gülena. Nowością jest zaangażowanie zbrojne. Od roku 2017 Turcja ma bazę w Katarze. To trzon wielu inicjatyw prezydenta. Kraj otworzył także bazę w Mogadiszu w ramach pomocowy dla Somalii. Ponadto Ankara wydzierżawiła od Sudanu wyspę Suakin na Morzu Czerwonym, a w lutym tego roku zawarła umowę o współpracy morskiej z Dżibuti leżącym przy wejściu do Morza Czerwonego.


Europę najbardziej emocjonuje jednak kwestia Cypru, na który w roku 1964 RB ONZ wysłała siły UNFICYP by rozdzielić miejscowych Turków i Greków. W roku 1974 Ankara interweniowała na wyspie i okupuje część kraju. W tym czasie ogłoszono powstanie Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Uznaje ją tylko Ankara. Teraz spór podgrzało natomiast odkrycie złóż gazu ziemnego na morskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru.


Liczne firmy uzyskały koncesje na poszukiwanie i wydobywanie surowca, jednak okręty Turcji nękają statki badawcze. Ponadto odwierty rozpoczęli także sami Turcy.


Jak przypomina euractiv.com, Ankara nie podpisała i nie ratyfikowała konwencji ONZ o prawie morza (UNCLOS), więc sporu nie może rozstrzygnąć Trybunał Arbitrażowy.


Sytuację komplikuje także doktryna morska Turcji „Niebieska Ojczyzna”, zgodnie z którą obszar kraju rozciąga się na wschodniej część Morza Śródziemnego, na Morzu Egejskim i Morzu Czarnym, obejmując łącznie 462 tys. kilometrów kwadratowych. W ubiegłym roku Turcy przeprowadzili duże manewry na tych wodach.


Turcja wmieszała się także w wojnę domową w Libii (po stronie uznawanego na arenie międzynarodowej rządu porozumienia narodowego w Trypolisie – GNA). Wojska tureckie sprowadzają do tego kraju tysiące syryjskich najemników walczących z rządem Chalifa Haftara popieranego m.in. przez Francuzów.


W listopadzie Turcja uzgodniła wspólną strefę ekonomiczną z GNA. Obejmuje ona nie tylko Morze Śródziemne, blokując planowany gazociąg z Cypru do Europy przez Kretę, Grecję i Włochy, ale także narusza greckie prawo morskie.


Wobec napięć grecki minister obrony Nikos Panagiotopoulos stwierdził, że kraj jest nawet gotów na konflikt zbrojny z Turcją, jednak minister obrony tego azjatyckiego kraju Hulusi Akar nie dowierza groźbom.


W lutym Unia Europejska nałożyła na Turcję nieznaczne sankcje z powodu sprawy Cypru, jednak Francja wezwała do stanowczej reakcji. W odpowiedzi turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził odwetem jeśli UE podejmie dodatkowe środki.

 

Z powodu napięcia z Turcją sprawą zainteresował się Parlament Europejski i Rada do Spraw Zagranicznych.


Z kolei prezydent Francji stwierdził, że Europa znajduje się w „chwili prawdy” i trzeba zdecydować ostatecznie czy Unia Europejska jest projektem politycznym ze wszystkim tego konsekwencjami czy też jedynie projektem ekonomicznym.


Z kolei 8 lipca sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Stany Zjednoczone po raz pierwszy planują manewry wojskowe z Cyprem, ostrzegając Turcję przed destabilizacją wschodniej części Morza Śródziemnego. Warto dodać, że w ubiegłym roku Kongres zakończył trwające wiele lat embargo na broń, a Pompeo powiedział, że Departament Stanu po raz pierwszy sfinansuje szkolenia wojskowe dla Republiki Cypryjskiej w ramach „rozszerzających się stosunków bezpieczeństwa”. Ponadto Amerykanie będą szkolić cypryjskich oficerów i zwiększać interoperacyjność.


Turcja i samozwańcza Turecka Republika Cypru Północnego ostrzegły natomiast przed zniesieniem embarga, mówiąc o zakłóceniu równowagi na wyspie. Turecki minister spraw zagranicznych dodał też, że działania, które nie zachowują równowagi między obiema stronami, nie pomogą przywrócić klimatu zaufania na wyspie ani pokoju i stabilności we wschodniej części Morza Śródziemnego.


Stany Zjednoczone nałożyły embargo w 1987 roku, by uniknąć wyścigu zbrojeń i zachęcić do pokojowego rozwiązania sporu na wyspie, której ludność jest w większości grecka. Krytycy rozwiązania twierdzą, że decyzja zmuszała Cypr do poszukiwania innych partnerów – i to w sytuacji, gdy Turcja – członek NATO – irytowała Stany Zjednoczone kupując system zbrojeniowy z Rosji.


Teraz amerykańscy urzędnicy zachęcają Cypr i Grecję do ocieplenia relacji z Izraelem, który ma swoje plany dotyczące dostarczania gazu do Europy.

 


Źródło: euractiv.com / eppgroup.eu
AS

 

 


DATA: 2020-07-10 06:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Czytacz Czym ty się tak podniecasz ? UE powinna z Turcją zrobić porządek i pokazać gdzie jest miejsce tych muslimów Żadne muslimy nie będę szantażować ani grozić cywilizowanemu światu
29 dni temu / Roy
 
Erdogan kiedy zostanie Kalifem inaczej z wami porozmawia.
29 dni temu / Second
 
Brawo Erdogan !!!!!!!!!!!!
29 dni temu / Czytacz
 
Ach ten Waszyngton - zawsze skory interweniować dla demokracji, pokoju itp jeśli są nośniki energii. Gdzie ich brak to niech się wyżynają choćby maczetami.
29 dni temu / Jot
 
Czyli NATO się skończyło. Dwie największe armie grają przeciw sobie. To znacznie gorszy wniosek. A co do unii to chciałem zapytać, czy wreszcie po tych kilku latach namysłów udało się im rozwiązać problem zmiany czasu?
29 dni temu / M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.