DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Unia Europejska ponownie atakuje Węgry. Orban daje odpór

Unia Europejska ponownie atakuje Węgry. Orban daje odpór
Victor Orban, premier Węgier fot. FRANCOIS LENOIR/REUTERS
#WĘGRY    #PARLAMENT    #UE    #KONSTYTUCJA    #ORBAN    #PARLAMENT EUROPEJSKI    #WOLNOŚĆ    #SEJM    #BUDAPESZT    #LGBT

W środę Parlament Europejski przyjął uchwałę w sprawie demokracji na Węgrzech. Jednym z zastrzeżeń była polityka prorodzinna, która zarazem ma dyskryminować osoby LGBT. Węgrzy na te pomówienia natychmiast odpowiedzieli swoją rezolucją.

 

Europejscy parlamentarzyści skrytykowali politykę konserwatywnego rządu Victora Orbana. Zaapelowali do węgierskich władz, aby te szanowały „demokratyczne wartości”. Raport na ten temat przygotował reprezentujący Partię Zielonyc,h Rui Tavares.

 

Raport portugalskiego polityka wzywa rząd Węgier do ograniczenia reform konstytucji oraz do regulowania takich spraw jak: rodzina, budżet, polityka fiskalna i socjalna, jedynie zwykłymi ustawami.

 

Niezwykle szokujący jest 54 pkt uchwały Parlamentu Europejskiego, który brzmi: „Parlament Europejski z niepokojem zauważa powtarzające się zmiany porządku prawnego, ograniczające prawa lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT), na przykład poprzez dążenie do wykluczenia par tej samej płci i ich dzieci, ale także innych, zróżnicowanych struktur rodzinnych. Definicja „rodziny” w ustawie zasadniczej to zapis sprzeczny z niedawnym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i wzmacniajacy atmosferę nietolerancji wobec osób LGBT”.

 

W Raporcie przygotowanym przez Tavaresa zagrożono, że jeśli rząd węgierski zignoruje zalecenia, to Parlament Europejski rozważy wniosek o rozpoczęcie procedury na podstawie art. 7 traktatu UE, który mówi, iż w przypadku poważnego naruszenia zasad demokratycznych, mogą zostać nałożone na kraj kary lub sankcje, m.in. zawieszenie prawa głosu w Radzie Unii Europejskiej.

 

Konstytucjonalista ocenia

 

Krytycznie do nowej konstytucji odniósł się również węgierski konstytucjonalista Gabor Toth, który stwierdził, że obecna konstytucja jest niedemokratyczna przede wszystkim ze względu na rzekome „nie zapewnianie neutralnych warunków demokratycznej konkurencji pomiędzy partiami”.

 

Według Totha, obecny system ma promować największą frakcję węgierskiego parlamentu, czyli partię Victora Orbana – Fidesz.

 

Kolejne zarzuty Toth’a dotyczą podmiotu nowej konstytucji, którym jest naród w sensie etniczno – kulturowym. Ma to rzekomo wykluczać pozostałych obywateli, których nie da się zawrzeć w tej definicji. „Konstytucja nie zapewnia również ochrony podstawowych praw na poziomie odpowiadającym karcie praw podstawowych UE oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” – podkreślił Gabor Toth.

 

„Nie chcemy takiej Europy…”

 

Na reakcję Orbana i Parlamentu Węgier nie trzeba było długo czekać. Już w piątek głosami Fideszu oraz opozycyjnego Jobbiku, przyjęto rezolucję, która w bardzo krytyczny sposób odnosi się do Raportu PE.

 

Budapeszt wyraził głębokie zdumienie zachowaniem członków Parlamentu Europejskiego, uznając że Unia Europejska wchodzi na bardzo niebezpieczną drogę, która nie respektuje traktatów. „My, Węgrzy, nie chcemy więcej takiej Europy, w której wolność jest ograniczana a nie realizowana. Nie chcemy więcej takiej Europy, w której silniejszy nadużywa władzy, w której naruszana jest suwerenność narodów i w której tylko mniejszy musi szanować większego.Po czterdziestu latach przeżytych za żelazną kurtyną mamy dosyć dyktatów” – głosi rezolucja.

 

W dalszej części tekstu przygotowanego przez Węgierskie Zgromadzenie Narodowe, znajdziemy odniesienia do grup interesów i wielkich firm, które poprzez lobby europejskie zagrażają węgierskiej gospodarce.

 

„Przyjęty przez Parlament Europejski tzw. raport Tavaresa nie tylko zawiera nieprawdziwe i obraźliwe poglądy o Węgrzech, ale rażąco narusza prawo wspólnotowe, przenosząc na nieistniejące w traktatach {o Unii i jej funkcjonowaniu] ciało zakres władzy, która nie została przeniesiona na Unię Europejską. Węgierskie Zgromadzenie Narodowe – biorąc także pod uwagę zasadę pomocniczości - postępując w ramach swojego zakresu władzy, powyższą uchwałą zwraca uwagę węgierskiej i europejskiej opinii publicznej na niepowtarzalnie rażący przykład arbitralnego nadużycia władzy oraz przeciwnego narodowej suwerenności naruszenia wspólnotowego prawa” – czytamy w uchwale.

 

 

Źródło: polskatimes.pl, wpolityce.pl

Paweł Ozdoba


DATA: 2013-07-07 08:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo !!!! Węgrzy, macie polityków z charakterem którzy nie pozwolą aby okupacyjna unia wciągała wasz kraj w bagno anomalii i dewiacji, Brawo Orban !!! tylko nasze miernoty ,niestey, łykają każdy przepis bez refleksji i oporu !!!!
ponad 6 lat temu / jarry
 
Európa csendes, újra csendes... O Europo, cisza wszędzie Nie słychać buntowniczych salw... Żeś cnót wolności nie broniła, Ze wstydu za to dziś się spal. Tchórzliwe ludy na odbiegły, Któż Węgrom da pomocną dłoń? Okuto ludów korne ręce... W prawicy tylko naszej broń. Czy mamy w smutku się pogrążyć, Rozpaczą trapić naszą pierś? O nie! Ojczyzno działać trzeba Godnie z rozkazem naszych serc. Podniebny w gore serca nasze! Myśmy pochodnią, lampą, skrą Które w ciemnościach płoną światu Gdy znów narody twardo śpią. Gdyby nasz sztandar nie łopotał Wśród mroku nam współczesnych lat Może myśleliby i w niebie Że nagle wymarł cały świat... Błogosław! Czego jeszcze trzeba? By doznać wreszcie twoich łask? W epoce zdrad i sprzedajności Masz synów wiernych tylko w nas Sándor Petöfi
ponad 7 lat temu / Kovacs Jancsi
 
A "nasi kochani" politycy skupiają się tylko na walce ze związkami zawodowymi. Brawo Madziarzy !!!
ponad 7 lat temu / Chojak
 
W końcu ktoś się postawił. To kolejny przykład, że Unia jest OKUPANTEM krajów członkowskich! Trzeba się z tego bałaganu jak najszybciej uwolnić, kto wie, może Węgrzy stworzą precedens? Gorąco im tego życzę!
ponad 7 lat temu / Moloch
 
Brawo Węgrzy, tam zawsze był zdrowy rozsądek. Szkoda tylko,że w Polsce jest jego brak.
ponad 7 lat temu / Polak-Węgier dwa bratanki
 
Brawo Węgrzy!"Nasi" "odważni" politycy tylko ruki po szwam i wykonują posłusznie polecenia płynące z UE.
ponad 7 lat temu / cynik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.