DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Unia Europejska chce większej kontroli nad sądami państw członkowskich

Unia Europejska chce większej kontroli nad sądami państw członkowskich
Europejska komisarz ds. sprawiedliwości, VivianeReding

Władze UE powinny móc interweniować w państwach, w których wymiar sprawiedliwości jest niewydolny, a także tam, gdzie trzeba reagować na orzeczenia naruszające prawa człowieka – stwierdziła europejska komisarz ds. sprawiedliwości, Viviane Reding.

 

Viviane Reding przedstawiła plan, w jaki sposób najwyższy organ sądowy UE – Europejski Trybunał Sprawiedliwości – będzie mógł zapewnić wydawanie niezależnych orzeczeń przez sądy i egzekwować przestrzeganie „podstawowych praw”. Jej projekt przewiduje też uczynienie z Komisji Europejskiej „quasi- sądowego organu”, który, obok unijnego ministra sprawiedliwości, będzie miał uprawnienia do egzekwowania orzeczeń sądów krajów europejskich.

 

Aby całkowicie zamknąć usta członkom UE, którzy są zwolnieni z obowiązywania pewnych przepisów – jak np. Wielka Brytania czy Polska – Reding zaapelowała o wprowadzenie odpowiednich zmian w traktacie europejskim, znoszących tzw. protokół brytyjski. Pozwoli to Komisji Europejskiej na wnoszenie skarg z tytułu naruszenia określonych praw podstawowych przez władze państw członkowskich UE.

 

- Muszę przyznać, że to będzie bardzo duży krok w kierunku federalizacji - mówiła komisarz Reding. Jako przykład spraw, w których UE mogłaby interweniować w przyszłości, Reding przypomniała ostatnie przypadki deportacji Romów z Francji, rzekome „podkopywanie” niezależności sądów na Węgrzech, „godzące w praworządność” oraz aresztowanie dziennikarza brytyjskiego „Guardiana” na mocy prawa antyterrorystycznego. Propozycje komisarz idą jeszcze dalej. Zgodnie z projektem zmian, UE miałaby możliwość egzekwowania orzeczeń najwyższych trybunałów w sprawach „praw człowieka”d otyczących np. przyznania prawa do głosowania więźniom czy rozstrzygania sporów ze związkami zawodowymi itp.

 

Na drodze do realizacji swojego planu, Reding zamierza wykorzystać Traktat Lizboński. Ma on umożliwić stworzenie mechanizmu, dającego Brukseli uprawnienia do żądania od władz państw członkowskich usunięcia uchybień w działalności sądów, jeśli uzna, że naruszają zasady praworządności.

 

Następnie komisarz chciałby nowelizacji traktatu, która zezwoli na szczegółowe monitorowanie przez KE działalności sądów w różnych krajach i przyzna Komisji możliwość nakładania sankcji na poszczególne rządy z tytułu naruszania zasad praworządności. Reding nie ukrywała, że są to kwestie, które powinny być uwzględnione w trakcie przygotowywania projektu ściślejszej unii politycznej.

 

Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, przedstawi własną wizję reformy UE w przyszły czwartek. Plan pchnięciaUE w kierunku ściślejszej unii politycznej jest wspierany przez rząd Niemiec. Ostro sprzeciwia mu się Wielka Brytania, domagająca się gruntownej reformy europejskiego wymiaru sprawiedliwości.

 

Brytyjski rzecznik sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Timothy Kirkhope ostro skrytykował takie plany. - Brytyjski protokół nie jest do negocjacji lub likwidacji. Praworządność Wielkiej Brytanii musi pozostać w gestii naszego rządu, naszego parlamentu i naszego wymiaru sprawiedliwości – mówił.

 

 

Źródło; The Daily Telegraph, AS.


DATA: 2013-09-06 08:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgroza! Co my w tej unii jeszcze robimy? Jakby co, to ja (mimo wszystko) jestem za tym abyśmy odeszli z unii europejskiej.
ponad 7 lat temu / HaGie
 
A słyszała unia , że w Polsce mamy ponoć niezależne sądy.
ponad 7 lat temu / cynik
 
Antychryst europejski wzmacnia władzę
ponad 7 lat temu / Jacek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.