DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Unia Arabskich Banków: upowszechnienie usług bankowych sposobem na pokonanie terroryzmu

Unia Arabskich Banków: upowszechnienie usług bankowych sposobem na pokonanie terroryzmu
fot. sxc / hu

Sekretarz Generalny Unii Banków Arabskich, Wissam Fattouh, stwierdził, że terroryzm można zwalczyć poprzez upowszechnienie w krajach arabskich usług bankowych. Wtedy „znacznie łatwiej można byłoby kontrolować podejrzanych”. Fattouh ubolewał, że ponad połowa transakcji handlowych wśród Arabów odbywa się „z rąk do rąk”, z pominięciem instytucji finansowych.

 

Wissam Fattouh, Sekretarz Generalny Unii Banków Arabskich (UAB), zwrócił uwagę na potrzebę współpracy arabskich instytucji finansowych z instytucjami międzynarodowymi, w tym z agendami ONZ, w celu uniemożliwienia „prania brudnych pieniędzy” i odcięcia terrorystów od zasobów finansowych.

 

Według Fattouha obecnie główną przeszkodą stojąca na drodze do skuteczniejszego kontrolowania przepływu funduszy w krajach arabskich jest to, że wielu obywateli tych państw po prostu nie ma żadnego kontaktu z bankami.

 

Szef UAB wyjaśnił, że w niektórych krajach jedna czwarta, a w innych – nawet połowa – populacji zawiera transakcje handlowe z pominięciem instytucji bankowych.  - Oznacza to – mówił Fattouh - że duża liczba ludności arabskiej nie jest monitorowana  przez system bankowy i żaden sektor nie posiada informacji na temat tych obywateli oraz ich klientów.

 

Według Fattouha niemożność poszerzenia bazy danych, to wielki problem dla całego sektora finansowego w świecie arabskim. Zdaniem Sekretarza Generalnego UAB poszerzenie grona klientów przez banki staje się w ostatnich latach koniecznością, by ograniczyć przepływ niewidocznej gotówki i by monitorować wszelkie większe transakcje finansowe. - Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa dla każdego państwa i społeczeństwa w kontekście zwalczania nielegalnej działalności, zwłaszcza prania brudnych pieniędzy oraz nielegalnego finansowania terroryzmu i działań niezgodnych z prawem – tłumaczył.

 

Jeden z egipskich bankierów, który wziął udział w konferencji powiedział przedstawicielom portalu „Al-Monitor” pod warunkiem anonimowości, że w Egipcie program upowszechnienia usług bankowych jest priorytetem. Pracuje nad nim rząd wraz z ekspertami ds. finansów. Władze egipskie chcą jak najwięcej osób wciągnąć do bazy danych banków, by skuteczniej monitorować ich aktywność. Rząd chce mieć oko na dochody i wydatki obywateli oraz obrót zgromadzonymi przez nich środkami.

 

Kair skorzystał już z analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który zasugerował, że znaczna część ludności Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki pozostaje poza systemem bankowym i należy do równoległego systemu bezpośredniego obrotu gotówką.

 

Zdaniem MFW cześć obywateli krajów arabskich nie ma styczności z bankami, ponieważ nie posiada żadnych oszczędności, usługi bankowe są zbyt kosztowne i mocno sformalizowane. Ponadto typową jest sytuacja, w której jeden członek rodziny posiada konto bankowe, a pozostali uznają, że nie muszą zakładać własnego. Przeszkodą są także znaczne odległości geograficzne pomiędzy bankami a miejscem zamieszkania obywateli. Wreszcie radykalni muzułmanie uważają, że działalność banków jest niezgodna z prawem szariatu.

 

W konferencji zorganizowanej w Sharm el-Sheikh w Egipcie wzięło udział 50 przedstawicieli arabskiego sektora finansowego. Podczas konferencji eksperci specjalizujący się w zakresie bankowości i finansów, gospodarki oraz polityki bezpieczeństwa dyskutowali co zrobić, by walka z terrorystami była skuteczniejsza.

 

Źródło: al-monitor.com

AS

DATA: 2015-09-28 11:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

pod pozorem walki z terroryzmem,będą mieli większą kontrole nad obywatelami,którzy i tak są biedni-u nas już to działa. A terroryści... i tak sobie poradzą dzięki...sponsorom z poza krajów Arabskich.
ponad 4 lata temu / cch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.