DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Umowa o współpracy Polski z USA podpisana. Andrzej Duda: niesiemy bezpieczeństwo Europie

Umowa o współpracy Polski z USA podpisana. Andrzej Duda: niesiemy bezpieczeństwo Europie
źródło: Twitter / Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali w obecności Andrzeja Dudy umowę o współpracy wojskowej Polski i Stanów Zjednoczonych.

 

Przed podpisaniem porozumienia, głos zabrał prezydent Andrzej Duda, który zwrócił uwagę, że wizyta sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Polsce „ma wielkie znaczenie z dwóch powodów – praktycznego i symbolicznego”. – Pan sekretarz jest obecny w naszym kraju w setną rocznicą zwycięstwa nad bolszewickim najazdem, w Święto Wojska Polskiego. W tamtych dniach, w lecie 1920 roku, w ramach polskiej armii służyli także amerykańscy piloci – podkreślił.

 

Prezydent przypomniał, że podpisana w sobotę umowa to efekt rozmów i negocjacji, jakie w ostatnich miesiącach strona polska prowadziła ze stroną amerykańską. – Dotyczyły one właśnie współpracy obronnej, a dzisiejsze porozumienie oznacza ich realizację w praktyce. W jego wyniku nie tylko będzie w Polsce więcej żołnierzy USA, więcej infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że nasi żołnierze będą stali razem, ramię w ramię i bronili. Oznacza ono wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa i wierze, że przełoży się to na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy – powiedział. Chodzi m. in. o kwestie związane z energetyką, transportem, nowymi technologiami etc.

 

Co niezwykle istotne, z tej współpracy korzystamy nie tylko my, ale niesiemy także bezpieczeństwo naszej części Europy – dodał prezydent.

 

Wyrażając wielką radość z podpisanego porozumienia, dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego wynegocjowania. Proszę także o przekazanie moich podziękowań prezydentowi Trumpowi. Moje podziękowania i serdeczne pozdrowienia. Boże błogosław Polskę, Boże błogosław USA – zakończył Andrzej Duda.

 

Na mocy umowy do Polski przyleci tysiąc amerykańskich żołnierzy. W Polsce będzie utworzone również wysunięte dowództwo V Korpusu Armii Lądowej Stanów Zjednoczonych. Na jego lokalizację wyznaczono Poznań. Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów, którzy mają stacjonować na zasadzie rotacyjnej.

 

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej Polska - podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie - zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.

 

„Przypominamy, że obecność wojsk USA w Polsce, oprócz korzyści związanych z bezpieczeństwem, niesie ze sobą także korzyści gospodarcze w postaci inwestycji w obiekty budowlane, nowe miejsca pracy czy wydatki na rynku lokalnym dokonywane przez żołnierzy amerykańskich” - napisano w komunikacie MON.

 

Baza w której stacjonować będą Amerykanie jak i sami żołnierze mają być wyłączeni spod polskiej jurysdykcji.

 

Źródło: TVP Info

TK


DATA: 2020-08-15 12:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oj naiwny, naiwny...
1 miesiąc temu / Jonasz
 
Będzie jak po II wojnie sprzedają nas Rosji jak sprzedali Kurdów jak pilnują surowców na bliskim wschodzie tak będą pilnować naszych dóbr narodowych biznes jest dla USA na pierwszym miejscu i nie ma w polityce sentymentów trzeba wykonać ustawę 447 tylko różaniec i opieka NMP Niepokalanie Poczętej
1 miesiąc temu / Ewa
 
Czy Pan Pompeo przypomniał PanuDudzie o ?uchwaleniu kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego żydowskiego mienia bezspadkowego w horyzoncie roku wyborczego??
1 miesiąc temu / Cezary
 
W 2019 r. Joe Biden powiedział, że organizacje sprzeciwiające się ideologii lgbt powinny być wpisane na listę organizacji terrorystycznych. Teraz minister Błaszczak mówi, że 'współpraca' czyt. uczynienie polski protektoratem USA będzie odbywać się bez względu na to, kto wygra wybory w USA. I jak nasi rządzący wyobrażają sobie skuteczny opór wobec ideologii lgbt w przypadku, gdy prezydentem naszego nowego protektora zostanie właśnie Biden, mający wtedy kilka tysięcy luf do dyspozycji dla wsparcia polskiego lewactwa?
1 miesiąc temu / krisbac
 
Panie Prezydencie! Bezpieczeństwo i pokój może przynieść jedynie Jezus Chrystus, Król Polski, Książe Pokoju. I proszę nie mydlić nam oczu sojuszami, tylko wspomnieć Jałtę oraz Poczdam. Szczęść Boże! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Dziewica!
1 miesiąc temu / 1920
 
Kolejna okupacja Polski!Wstyd.
1 miesiąc temu / 1234567
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.