30 listopada 2018

Umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe wchodzi w życie. Projekt zwiększy bezpieczeństwo

(Terminal LNG Świnoujście - zbiorniki, Maciej Kwiatkowski/ Wikimedia Commons )

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Danii – GAZ-SYSTEM i Energinet podjęli pozytywne decyzje inwestycyjne i podpisali umowę na budowę gazociągu Baltic Pipe. Rurociąg umożliwi dostawy gazu ziemnego z Norwegii, przez Danię, do Polski i innych krajów w regionie, jak również dostawy gazu z kierunku Polski do Danii i Szwecji.

Obustronne podjęcie pozytywnych decyzji inwestycyjnych oznacza, że spółki Energinet i GAZ-SYSTEM zobowiązały się do budowy gazociągu o łącznej długości 900 km na lądzie i na dnie morza. Baltic Pipe będzie przebiegał przez terytoria trzech krajów – Danii, Szwecji oraz Polski, a przesył gazu rozpocznie się w październiku 2022 r.

– Powstanie rurociągu Baltic Pipe będzie korzystne zarówno dla konsumentów w Polsce i Danii, jak i dla obydwu państw. Nowe wzajemne połączenie systemowe jeszcze bardziej wzmocni i zintegruje rynek gazu ziemnego w Europie. Ponadto Baltic Pipe może przyczynić się do osiągnięcia europejskich celów klimatycznych – powiedział Thomas Egebo, prezes Energinet. 

Wesprzyj nas już teraz!

Inwestorzy podkreślają, że w obu krajach będą kontynuowali dialog z właścicielami gruntów i władzami tak, aby realizacja projektu Baltic Pipe w jak najmniejszym stopniu wpływała na ludzi i środowisko naturalne. 

Dzięki pozytywnym decyzjom inwestycyjnym nabiera również mocy podpisana 16 listopada br. umowa o budowie (tzw. Construction Agreement). Reguluje ona zasady współpracy oraz odpowiedzialność stron za poszczególne części projektu do października 2022 roku. 

– Gazociąg Baltic Pipe realizowany jest zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na bieżąco monitorujemy postęp prac przy projekcie i realizację kolejnych jego etapów. Podjęcie decyzji inwestycyjnych przez GAZ-SYSTEM i Energinet otwiera nowy rozdział w naszej współpracy – powiedział Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.

Jeszcze przed podjęciem decyzji inwestycyjnych Energinet podpisał ze swoim norweskim odpowiednikiem – Gassco – porozumienie dotyczące budowy połączenia obu systemów. Umożliwi ono przepływ gazu z Norwegii do Danii i Polski. 

Projekt Baltic Pipe jest zgodny z założeniami polityki energetycznej Unii Europejskiej. Bezpośredni dostęp regionu Europy Środkowo-Wschodniej do złóż w Norwegii podniesie bezpieczeństwo dostaw, otwierając na stałe nową drogę zaopatrzenia w gaz ziemny, zwiększając jednocześnie konkurencję oraz presję cenową wśród dostawców gazu. Gazociąg wpisuje się również w politykę ochrony klimatu i wspierania państw Europy Środkowo-Wschodniej w obniżaniu emisyjności ich gospodarek oraz stabilizowaniu systemów elektroenergetycznych w sytuacji zmiennej produkcji ze źródeł odnawialnych. 

Na projekt Baltic Pipe składa się pięć głównych komponentów:

  1. Gazociąg na dnie Morza Północnego, dzięki któremu norweskie złoża gazu zostaną połączone z systemem przesyłowym w Danii.

    2. Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego zwiększająca możliwości przesyłu gazu i obniżająca średni koszt transferu.

    3. Nowoczesna tłocznia gazu w Danii umożliwiająca zabezpieczenie dostaw gazu zarówno do Danii, jak i Polski.

    4. Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego będący dwukierunkowym połączeniem systemów przesyłowych w Danii oraz Polsce, które dywersyfikuje źródła i kierunki dostaw.

    5. Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego, która jest też kolejnym krokiem do stworzenia z Polski regionalnego centrum handlu gazem zmniejszającego ryzyko przerw w dostawach oraz pobudzającego krajową gospodarkę.

 

 

Źródło: gaz-system.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 605 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram