DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Umowa nuklearna Polski z USA. Richard Grenell o korzyściach polityki Trumpa dla Polski

Umowa nuklearna Polski z USA. Richard Grenell o korzyściach polityki Trumpa dla Polski
Fotograf: MediaPunch / BACKGRID, Archiwum: Backgrid USA / FORUM

W poniedziałek Stany Zjednoczone i Polska zawarły porozumienie w sprawie energii jądrowej. Warszawa ma zakupić od firm amerykańskich technologię jądrową wartą 18 mld dol. – poinformował amerykański Departament Energii. Jednocześnie były ambasador USA w Niemczech, wspierający kampanię Donalda Trumpa, przypomniał o korzyściach wynikających dla Polaków z polityki wizowej.

 

Stany Zjednoczone konkurują z Chinami i Rosją, a także z innymi krajami o dostarczanie technologii jądrowej do państw, chcących zbudować pierwsze reaktory.

 

Reaktory jądrowe miałyby pomóc Polsce w uniezależnieniu się od gazu rosyjskiego, z którego Warszawa planuje zrezygnować po 2022 r. Braki chce uzupełnić surowcami z Norwegii, Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów.

 

Przez najbliższe 18 miesięcy Waszyngton i Warszawa będą pracować nad programem dotyczącym budowy sześciu reaktorów. Obie strony będą rozmawiać na temat porozumienia w kwestii ich finansowania.

 

Pierwsze reaktory miałyby zostać uruchomione do 2033 r. Program miałby być wart około 40 miliardów dolarów, z czego 18 mld dol. przypadłoby firmom amerykańskim.

 

W pierwszym etapie negocjacji mają wziąć udział: Westinghouse, należący do Brookfield Asset Management BAMa.TO, Bechtel i Southern Co SO.N oraz rząd USA. Przygotują one studium inżynieryjne planowanych zakładów – oznajmił dziennikarzom sekretarz ds. energii, Dan Brouillette podczas telekonferencji.

 

Podobne wstępne porozumienie o wartości 8 mld dol. zawarł rząd amerykański z przedstawicielami władz rumuńskich, które planują budowę dwóch reaktorów na Dunaju. Rumuński państwowy producent energii jądrowej Nuclearelectrica ROSNN.BX po sześciu latach zerwał negocjacje z China General Nuclear (CGN)  dot. budowy reaktorów.

 

Sztab Donalda Trumpa próbuje pozyskać poparcie różnych grup w nadchodzących wyborach. Zawierane są umowy handlowe. Ekipa obecnego prezydenta akcentuje także sukcesy w zakresie polityki zagranicznej, w szczególności osiągniecia związane z zainicjowaniem procesu normalizacji stosunków izraelsko-arabskich.

 

Były ambasador USA w Niemczech, Richard Grenell, próbuje z kolei pozyskać głosy Polonii, przypominając, że minął już rok, odkąd prezydent Trump we współpracy z ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher zaprosił Polaków do amerykańskiego programu bezwizowego (VWP).

Program umożliwia obywatelom polskim ubieganie się o wyjazd do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych bez konieczności starania się o wizę amerykańską, co – jak pisze Grenell na łamach portalu thehill.com. – jest przywilejem, przysługującym niewielkiej liczbie sojuszników amerykańskich.

 

Program ten służy nie tylko pozyskaniu przychylności Polaków, ale podkreśla skupienie się Trumpa na gospodarce amerykańskiej. Według US Travel Association, dzięki programowi VWP z udziałem 23 mln podróżnych, USA pozyskały 190 miliardów dolarów w 2017 roku i stworzono dzięki temu prawie milion miejsc pracy.

 

Stany Zjednoczone – dodaje Grenell - są największym inwestorem w Polsce spoza Unii Europejskiej (UE), a w 2020 r. Warszawa importowała towary z USA o wartości 8,3 mld dol.

„Trump nie wprowadziłby Polski do VWP, gdyby nie przyniosło to korzyści ekonomicznej Amerykanom. VWP jest wyrazem uznania zarówno dla silnych więzi gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Polską, jak i rosnącego wkładu Polaków i biznesu poza ich granicami. Prezydentem, który to dostrzegł, jest właśnie Trump” – podkreśla były ambasador.

 

Dodaje, że umowa o ruchu bezwizowym odzwierciedla coraz ściślejsze stosunki między Waszyngtonem a Warszawą pod rządami Trumpa. „VWP to nie tylko turystyka i biznes. Ze względu na łatwość wymiany i podróżowania w ramach VWP wyznaczone kraje muszą spełnić kilka wymagań związanych z przeciwdziałaniem terroryzmowi, egzekwowaniem prawa, egzekwowaniem prawa imigracyjnego, bezpieczeństwem dokumentów i zarządzaniem granicami. Włączenie Polski do systemu VWP jest zatem świadectwem jej rosnących specjalnych stosunków z USA i jej zdolności do współpracy z Ameryką nad wspólnymi priorytetami bezpieczeństwa. Polska od jakiegoś czasu podążała w tym kierunku, ale oficjalnie uznała to dopiero administracja Trumpa i ambasador Mosbacher” - czytamy.

 

Były szef Krajowego Wywiadu chwalił osiągnięcia ambasador Mosbacher, która „ciężko pracowała,” aby odsetek odrzuconych wniosków o wizy spadł poniżej 3 procent. „Relatywna łatwość, z jaką Polska zawarła wszystkie niezbędne dwustronne umowy dotyczące bezpieczeństwa i spełniła wymagany wskaźnik odmowy wydania wiz, świadczy o bliskich stosunkach roboczych między Waszyngtonem a Warszawą” – przekonuje Grenell.

 

Dyplomata uważa, że włączenie Polski do VWP odzwierciedla jej rosnącą siłę geopolityczną w Europie. „W miarę jak Niemcy lawirują między NATO i Rosją, a Francja próbuje zawrzeć pełnoprawne porozumienie z Moskwą, Polska stała się najsilniejszym sojusznikiem Ameryki w UE i NATO w kwestii rosyjskiego zagrożenia. Trump uznał rosnące znaczenie Polski w zachodnim sojuszu, proponując relokację tysięcy żołnierzy amerykańskich z Niemiec do Polski i wzmacniając dwustronną współpracę obronną” - czytamy.

 

Polska jest gospodarzem Wielonarodowego Korpusu NATO i Dowództwa Dywizji Północno-Wschodniej. Gości Jednostkę Integracyjną Sił NATO (NFIU), służy jako państwo ramowe w ramach wspólnej grupy zadaniowej o bardzo wysokiej gotowości (VJTF) na rok 2020 i będzie gospodarzem wysuniętego stanowiska dowodzenia nowej kwatery głównej V Korpusu US Army. Wojsko polskie brało udział w operacjach w Afganistanie, Iraku i Kosowie, a także przeciwko Państwu Islamskiemu. Ponadto Polska gości około 4500 rotacyjnego personelu wojskowego USA. Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA z 2020 r. umożliwi większą rotacyjną obecność wojsk USA w Polsce. Grenell, który oficjalnie przyznaje się do homoseksualizmu dodaje, że Polska – wskutek zwiększonej obecności amerykańskiej - również musi pracować, aby zmierzać w kierunku kapitalizmu i zachodnich ideałów.

 

Dyplomata przypomniał, że Stany Zjednoczone wspierały polską niepodległość od czasów administracji Wilsona, a rząd w Waszyngotnie był pierwszym zagranicznym rządem, który uznał Polskę w 1919 roku. Po dziesięcioleciach katastrofalnej okupacji niemieckiej i sowieckiej, w 1989 roku Polska była wzorem pokojowych przemian demokratycznych. Przystąpiła do NATO w 1999 r. i do UE w 2004 r., jednak „jej rosnący status potęgi transatlantyckiej i żelaznego sojusznika Ameryki nie powinien być traktowany jako rzecz oczywista.” Trzeba wielu lat dwustronnej współpracy i dalekowzroczności w obu krajach, by utrzymać te relacje.

 

Zdaniem Grenella, udział Polski w VWP jest przedłużeniem tej „historii postępu, która będzie się pogłębiać, gdy obywatele Polski będą łatwiej uczestniczyć w amerykańskim życiu gospodarczym i kulturalnym” – stwierdził.

 

Richard Grenell jest starszym wykładowcą w Instytucie Polityki i Strategii Uniwersytetu Carnegie Mellon. Jest także starszym doradcą ds. pomocy osobom LGBT Komitetu Narodowego Republikanów. Służył ponad 10 lat w Departamencie Stanu USA, w tym jako ambasador USA w Niemczech w latach 2018-2020 oraz jako rzecznik ONZ, a także krótko pełnił funkcję po. dyrektora wywiadu narodowego (DNI).

 

Źródło: reuters.com, thehill.com

 

AS


DATA: 2020-10-21 11:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do Jazz to co piszesz tyko troszkę jest prawdą mieli awarie ale bardzo szybko ją znaleziono i usunięto nikt nie stracił życia.to resztę co piszesz podała Rosja by ukryć prawdziwą awarię w Czarnobylu.przez awarię w Czarnobylu większość Polaków ja również leczymy się na tarczycy.
1 miesiąc temu / ula
 
Wzruszyłem się.... A na poważnie jako wasal usa powinniśmy zapłacić nie 40 000 000 000 $ tylko 80 000 000 000$ stać nas.... Zamiast negocjować z kilkoma państwami np z Francją, Japonią, UK ewentualnie z Ruskimi my od razu ogłaszamy sukces, że w ciemno kupujemy od naszego zaborcy...Chyba trudniej o bardziej frajerskie państwo niż Polska
1 miesiąc temu / tom
 
Uważam że powinniśmy mieć co najmniej ze dwie elektrownie jądrowe, pomijając sprawy ekonomiczne, jest to konieczne by być na bieżąco w tej nowoczesnej dziedzinie techniki. Ale to nadaje się do ogłupiajacej propagandy - "Były szef Krajowego Wywiadu chwalił osiągnięcia ambasador Mosbacher, która ?ciężko pracowała,? aby odsetek odrzuconych wniosków o wizy spadł poniżej 3 procent." Przecież odsetek odrzuconych wniosków o wizy zależał od "widzimisię" amerykańskiego urzędnika a ten działał zgodnie z wytycznymi. Ale dobre i to.
1 miesiąc temu / Czesław
 
JESTEM ZWOLENNIKIEM REFERENDUM. PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE. W USA 28 marca 1979 r. miała miejsce katastrofa nuklearna w elektrowni atomowej Three Mile Island. Od tamtego czasu w Stanach zjednoczonych NIE PODJĘTO BUDOWY NOWYCH ELEKTROWNI ATOMOWYCH O ZASTOSOWANIU KOMERCYJNYM. Usuwanie skutków awarii trwało wiele lat i było bardzo kosztowne, dlatego opłacalność również stoi pod znakiem zapytania. Wszystko jest opłacalne dopóki elektrownia działa bezawaryjnie. Ale nawet niewielki wypadek, mała awaria może mieć dalekosiężne skutki. To cały czas technologie eksperymentalne.
1 miesiąc temu / Jazzz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.