DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Umorzono śledztwo w sprawie profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

Umorzono śledztwo w sprawie profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej
źródło: pixabay.com

Według Prokuratury w Częstochowie osoby niosące wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie popełniły przestępstwa obrazy uczuć religijnych. W związku z tym instytucja umorzyła postępowanie w tej sprawie.  

 

Doniesienie w tej sprawie złożyło do prokuratury w Częstochowie kilka osób, które obserwowały bluźnierczy przemarsz przez miasto i uznały, że organizatorzy i uczestnicy wydarzenia obrazili chrześcijańskie symbole i wartości oraz uczucia religijne wyznawców Chrystusa Króla. Ich racji nie podzieliła jednak prokuratura, która stwierdziła, że m.in. profanacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej poprzez umieszczenie na jej wizerunku tęczowej aureoli nie nosi znamion „czynu zabronionego”.

 

Jak poinformował prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie tęczowa aureola na obrazie Matki Bożej Częstochowskiej nie ma znamion wulgarności i nie ubliża osobom wyznającym daną religię, a co za tym idzie nie łamie art. 196 Kodeksu karnego stanowiącego, że „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

– Z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma. Brak też dowodów, że organizatorzy marszu mieli na celu obrazę uczuć religijnych – wskazał prokurator.

 

Jak przypomina serwis wpolityce.pl to nie pierwsza tego typu decyzja prokuratury w Częstochowie. Wcześniej umorzono śledztwo w sprawie transparentu z białym orłem na tęczowym tle, niesionym na wcześniejszym Marszu Równości w tym mieście. Wówczas biegły stwierdził, że przedmiot był jedynie intepretacją flagi, a nie flagą. Jego zdaniem oznacza to, że twórcy nie zamierzali znieważać symboli państwowych. 

 

Źródło: wpolityce.pl

TK


DATA: 2019-10-23 14:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejne głupie porównanie. Przemarsz przez miasto to działanie w strefie otwartej, powszechnie dostępnej. Dziurka od klucza dotyczy obszaru zamkniętego, z ograniczonym dostępem.
8 miesięcy temu / @bezmyślna
 
cyt"kilka osób, które obserwowały bluźnierczy przemarsz przez miasto" -po co?? to przypomina kogoś kto podgląda z własnej woli przez dziurkę od klucza a potem ma pretensje ze się zgorszył ,największą karą dla tych marszy były by puste ulice
8 miesięcy temu / chichot
 
I dlatego właśnie musimy chronić sądy przed wpływem polityki. Mądra decyzja. Brawo.
8 miesięcy temu / jądrzej
 
Bóg nie kocha grzechu sodomii, brzydzi się nim. Aureola jest symbolem świętości, niepokakanosci. Jasne zatem jest, że otaczając głowę Matki Boga szesciokokoriwym pasem barw zwolenników rozwiązłości seksualnej osób tej samej płci bezcześci się Wolę Bożą, Jego przykazania. Bóg po potopie dał 7 barwna tęczę, znak przymierza. 7 w Piśmie świętym to symbol pełni, symbol Boży. 6 w Piśmie Świętym to symbol władzy ludzi. Nie swoimi ustaleniami stajemy się seueci, tylko przestrzegając nakazy Boże. Także owszem, symbol dumy z zachęcania do rozwiązłości seksualnej osób tej samej płci jednak zdaje się być wulgarny dla osób myślących i znających kilka faktów z Pisma Świętego. Wystarczy poczytać.
8 miesięcy temu / Totus Tuus
 
Może tzw. pan prokurator jest po prostu cyklistą, a jak wiadomo cyklista cykliście...
8 miesięcy temu / szkielet
 
TO JEST PRZEWROTNE STWIERDZENIE PROKURATURY/NIBY POD ZARZADEM PATRIOTY Z PIS/ TECZA JEST OBECNIE MIEDZYNARODOWYM ZNAKIEM SODOMITOW W TYM KONTEKSCIE GRZECHU SODOMY Z PREMEDYTACJA SYMBOL TEN NADALI CZCZONEJ IKONIE W POLSCE MATCE BOZEJ KROLOWEJ POLSKI NIKT DOTAD SIE NIE ODWAZYL NA TAKA PUBLICZNA W POLSCE PROFANACJE A UMIESZCZANIE np na SADZIE PROKURATURZE ZNAKU SIERPA i MLOTA tez NIE BYLOBY KARANE? PRZECIE SIERP MLOT TO NIEWINNE PRZEDMIOTY==
8 miesięcy temu / ZBIGNIEW
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.